Co zrobić, by twój kot nie budził cię w nocy?

mykotty

Jeśli nie chcesz, żeby kot miauczał i nie dawał ci zasnąć wieczorem, lub by przestał deptać ci po twarzy o świcie, musisz dopasować jego harmonogram snu do swojego trybu życia. 

Koty to zwierzęta półmroczne – oznacza to, że najbardziej aktywne są o zmierzchu i o świcie. Na szczęście, można coś z tym zrobić, bo kocie harmonogramy snu są dość plastyczne i podatne na zmiany. Zastosowanie kilku prostych rozwiązań pozwoli właścicielom kotów wreszcie spokojnie przespać noc. Nie będzie już nieprzyjemnych wczesnych pobudek!

drapaki, mykotty

Oto kilka propozycji, które powinny pomóc w zmianie kociego trybu życia:1. Sprawdź, czy twój kot jest zdrowy

Zanim spróbujesz wprowadzać zmiany w kociej rutynie, upewnij się, że wczesne wstawanie kota nie wynika z problemów zdrowotnych. Najlepiej zabrać czworonoga do weterynarza. Za problemy ze snem u kotów odpowiadać mogą bóle, problemy hormonalne, pchły, choroby oczu. Wszystko to uniemożliwia futrzakom spokojny sen.

Głośne miauczenie kotów może być efektem utraty słuchu – dotyczy to zwłaszcza starszych zwierząt. Miaucząc próbują się usłyszeć. Dodatkowo u starszych kotów niepokój mogą budzić dźwięki, których nie potrafią zidentyfikować – dlatego warto zostawiać na noc jakieś źródło światła. 

Niektóre etapy życia kotów w sposób naturalny wiążą się z budzeniem się w nocy – często jednak kocia bezsenność ma podłoże zdrowotne. 

2. Zmęcz kota zabawą!

Czasem koty są aktywne wieczorem, bo mają za dużo energii. Kiedy my chcemy spać, one są gotowe na zabawę. Często wynika to z niskiej aktywności w ciągu dnia – koty potrafią przespać wiele godzin. Kiedy my jesteśmy w pracy czy w szkole, one smacznie śpią, bo samotność je nudzi. Kiedy jesteśmy w pobliżu, koty chcą wykorzystać naszą obecność, bo wbrew pozorom, są zwierzętami potrzebującymi wielu interakcji. 

Sposobem na uniknięcie takich sytuacji, jest spalenie kociej energii w ciągu dnia – poświęćmy chociaż godzinę na aktywną zabawę z kotem i okażmy mu uwagę, której tak pragnie – to powinno pozwolić nam na spokojny sen. 

Warto zainwestować w kilka kocich zabawek, by urozmaicić wspólnie spędzany czas sobie i swojemu kotu. Można znaleźć wiele ciekawych gadżetów, które pomogą trochę rozruszać naszego pupila, choć może się to skończyć też tak, że ulubioną zabawką będzie dla kota kartonowe pudełko – byle tylko nie uciął sobie w nim drzemki!

drapaki, mykotty

Jeśli jednak kot i tak będzie domagać się naszych pieszczot, zwróćmy uwagę na to, co robimy. Podejmując zabawę, kiedy kot nas obudzi, sprawiamy tylko, że staje się on jeszcze bardziej skory do psot. 

Dla osób nieobecnych przez cały dzień, dobrym rozwiązaniem będą interaktywne kocie zabawki, które zachęcają kota do aktywności. Dzięki takim gadżetom koty mogą się dobrze bawić, nawet, kiedy nie ma nas w pobliżu. 

3. Nowa rutyna

Po zabawie, kot musi mieć czas, by się wyciszyć. Należy stworzyć zwierzakowi nową rutynę, by wiedział, kiedy czas się uspokoić. 

Koty lubią spać po posiłku, dlatego ważne, by przed snem dostały smaczny, sycący posiłek. Zadbajmy o to, by był on pełnowartościowy i dobrze zbilansowany. Wybierajmy produkty bogate w białko, które dobrze zadziałają na koci brzuch i ułatwią spokojny sen. 

Warto też zmniejszyć światło i zmniejszyć głośność telewizora czy komputera, by stworzyć spokojne otoczenie. 

Kot do spania potrzebuje miękkiego, wygodnego i bezpiecznego miejsca. Żeby wyrobić u niego dobre nawyki dotyczące snu, musimy mu takie miejsce zorganizować. Najłatwiejszym sposobem jest zakup odpowiedniego legowiska. Koty bywają wybredne jeśli chodzi o spanie. Jeśli pierwsza próba z legowiskiem się nie uda, warto spróbować po prostu przenieść je w inne miejsce.
Kiedy znajdziemy już właściwe miejsce, starajmy się go nie zmieniać. W budowaniu nowego harmonogramu snu u kota ważne jest konsekwentne podejście.

4. Automatyczny podajnik karmy

Tym, co może nas uchronić przed wczesnymi pobudkami zgotowanymi przez naszą kicię, jest automatyczny podajnik karmy. Najczęściej koty budzą rano swoich właścicieli z powodu głodu. Taki podajnik można zaprogramować tak, by w kociej misce regularnie pojawiało się jedzenie. W ten sposób wyeliminujemy problem wczesnego wstawania. Taki podajnik pozwala też na utrzymanie stałego harmonogramu karmienia, dzięki czemu możemy dostosować pory jedzenie do nowego harmonogramu snu. 

Takie podajniki pozwalają na precyzyjne dozowanie porcji jedzenia. Nadają się do karmy suchej i półwilgotnej. W najlepszych podajnikach karmy posiłki wydawane są stopniowo, tak, by uniknąć wzdęć, wymiotów i zbyt szybkiego przełykania pożywienia.

Stosując te cztery rozwiązania, możemy wreszcie się wyspać, nie zaniedbując przy tym naszego futrzaka. Ale pamiętajmy, że jednym z najważniejszych elementów pracy nad kocim harmonogramem snu, jest unikanie wzmacniania negatywnych kocich zachowań. Jeśli kot budzi nas w nocy, to musimy go po prostu zignorować. 

Sprawdź >

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.