5 zasad, jak wybrać imię dla kota

mykotty,drapaki, legowiska

Dom przygotowany na przybycie nowego członka rodziny, wszystko kupione i rozpakowane, a Tobie nadal wydaje się, że o czymś zapomniałaś? No tak, przecież trzeba jeszcze wybrać imię dla kota! A to potrafi być niemal tak trudne jak pocałowanie niedotykalskie kota w brzuszek. Ale nie panikuj, tylko czytaj dalej, a dowiesz się, jak wybrać imię dla kota!

Kocim uchem

Istnieją różne teorie na temat tego, jakie imiona są najlepsze z punktu widzenia kota. Jedna z nich głosi, że imię powinno być krótkie (dwu-, trzysylabowe). Z kolei inni badacze twierdzą, że kot w przeciwieństwie do psa, nie zapamiętuje długości wyrazu, lecz jego melodię, intonację. Słyszy się również opinie, że dobre imię dla kota to takie, które składa się z dwóch takich samych sylab (np. Szuszu, Momo, Tutu) albo takie, które jest szeleszczące tj. zawiera syczące głoski jak „c”, „ć”, „cz”, „s”, „ś”, „sz” (jak popularne “kici-kici”).

5 wskazówek, jak wybrać imię dla kota

mykotty, drapaki

Nadal nic nie przychodzi Ci do głowy? Albo odwrotnie – masz wiele pomysłów i nie wiesz, które imię wybrać? Poniżej prezentujemy 5 wskazówek, które naprawdę działają!

Poznasz kota, poznasz imię – warto poznać kota przed nadaniem mu imienia, aby było ono dopasowane do jego charakteru. Trudno byłoby przecież wołać na kota Aniołek, jeśli okaże się, że bliżej mu do piekła niż samemu Lucyferowi. Tak samo jak nie radzimy nazywać flegmatycznego kota “Piorun”. No chyba, że taki z Ciebie przekorny przeKot 😉 Warto jednak podkreślić imieniem te cechy, które są dla kota charakterystyczne.


Imię powinno być wyjątkowe jak Twój kot – nie warto nazywać kota tak jak przedmioty codziennego użytku, czy generalnie słowami, których często używamy. W ten sposób zwiększymy szansę, że kot będzie reagował na swoje imię i nie wprowadzimy zamętu w kociej głowie. Przy okazji przeKocie – pamiętaj, by wymawiać imię kota przede wszystkim wtedy, gdy rzeczywiście chcesz go zawołać.


Jak Cię widzą, tak Cię piszą – dobrym pomysłem jest również stworzenie imienia na bazie wyglądu kota (umaszczenie, długość i gęstość futra, kolor oczu czy rasa). Pobaw się w skojarzenia lub przetłumacz kolor kota na ulubiony albo egzotyczny język (np. dla czarnego kota Arabica – jak kawa, a dla białego Bianco – hiszp. słowo oznaczające kolor biały).


To nie jest konkurs – często pojawia się pokusa, aby nazwać kota arystokratycznym, długim i eleganckim imieniem albo pozostawić imię nadane w hodowli. Życie codzienne weryfikuje te plany i z imienia Blue Princess Diana może zostać tylko Blue. 😉


Uzgodnij imię z wszystkimi domownikami – kot będzie reagował na imię tylko wtedy, gdy wszyscy w domu będą go nazywali tak samo. Dlatego imię musi być uzgodnione ze wszystkimi. Ponadto nie powinno być obraźliwe ani kłopotliwe dla nikogo – chyba, że lubicie imię “Śmierdziuszek” i nie przejmujecie się reakcją znajomych.

Jak wybraliśmy imię Kitku Yoda

drapaki, mykotty


Sami niedawno głowiliśmy się nad imieniem dla naszego nowego kota. Daliśmy sobie czas na poznanie go, ale niemal od początku mówiliśmy na niego “Kitku”, bo jest taki drobny i pocieszny. Z czasem przyzwyczailiśmy się do tego imienia i uznaliśmy, że tak zostanie. Aż pewnego dnia spojrzeliśmy na niego i… eureka! Wygląda jak Yoda z Gwiezdnych Wojen, a do tego “w wielu mistrzem jest dziedzinach”.

Najważniejsza zasada


Na koniec najważniejsza sprawa przeKocie – bez względu na powyższe wskazówki, każde imię będzie dobre, o ile podoba się i Opiekunom i Kotu, a do tego będzie wymawiane z czułością i miłością. <3


Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.