Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

mykotty

Uwielbiasz spędzać czas ze swoim kotem i nie wyobrażasz sobie życia bez tego słodkiego pomrukiwania, dzikich harców po domu i nieustannego proszenia o jedzenie, które rozczula Cię bardziej niż widok małego Yody w Mandalorianach? Cóż, teraz pewnie tak, ale założymy się, że początki wcale nie były łatwe! Wystarczy przypomnieć sobie przebieg nauki codziennych zachowań i adaptację zwierzaka w nowym miejscu – samo wspomnienie może wywoływać u Ciebie gęsią skórkę i wiemy, że nauka korzystania z kuwety może do nich należeć! Chociaż koty z natury są czyściochami, pierwsze wizyty w kuwecie nie zawsze kończą się powodzeniem. Świetnie, jeśli ten etap jest już za Wami, a dla wszystkich, którzy planują zostać kocimi opiekunami, ale obawiają się początków tej pozornie trudnej, ale w efekcie pięknej przyjaźni mamy krótki poradnik o tym jak sprawić, by kot załatwiał się we właściwym miejscu.

Zaczynajmy!

Jak wybrać kuwetę dla kota?

Nauka korzystania z kuwety rozpoczyna się już w momencie postawienia przez kota pierwszych kroków w nowym domu. Choć zwykle kociaki, naśladując swoją mamę, same uczą się załatwiania w kuwecie, to jednak w przypadku kocich sierot lub bardzo zestresowanych osobników, kuweta nie zawsze jest tak oczywistym wyborem, jakby się wydawało. Jeśli więc nowy domownik nie radzi sobie z przystosowaniem do otoczenia, zrób co w Twojej mocy, aby ułatwić mu proces zadomowienia się.

Jak tego dokonać?

——————————————— czytaj dalej —————————————————

Zacznij od zakupu odpowiedniej kuwety. Otwarta, kryta, z wysokimi lub niskimi ściankami – możliwości nie brakuje. Jako, że standardowe wymiary kuwety wynoszą 45 cm długości i 35 cm szerokości, dla komfortu futrzaka pomyśl o takiej, która nie będzie mniejsza niż podany format. Dobrym rozwiązaniem dla młodego kociaka będzie otwarta kuweta o niższych ściankach – Twój mały przyjaciel nie będzie miał problemu z wejściem do środka. Wraz z wiekiem kota, kuwetę możesz wymienić na większą i zamykaną.

Dla przeKotów, ceniących sobie wygodę a także tych, których kręcą nowe technologie, a swoje zainteresowania przenoszą również na swoje koty, idealna będzie smart kuweta. Łatwa w obsłudze i higieniczna – pozwala sprawnie wymienić żwirek bez ryzyka ubrudzenia rąk, a jej zaawansowane pod względem technicznym funkcje pomagają w dbaniu o zdrowie kota. Inteligentne kuwety za pomocą specjalnych filtrów, skutecznie radzą sobie także z przykrym zapachem i szkodliwymi bakteriami, a dodatkowo potrafią ważyć kota, a nawet monitorować częstotliwość wizyt kota w kuwecie! Brzmi dobrze, prawda?

Gdy już wybierzesz kuwetę, idź do sklepu po żwirek. Koty mają wrodzoną potrzebę zakopywania tego, co pozostawiają, dlatego kupno właściwego żwirku to podstawa. W pierwszej kolejności przetestuj sprawdzone rozwiązania – drobnoziarnisty żwirek, najlepiej bezzapachowy, nie powinien wzbudzać niechęci u Twojego zwierzaka. Podczas doboru żwirku na uwadze miej też jego ciężar oraz to, czy będzie roznosił się wokół kuwety. 

Gdzie postawić kuwetę dla kota?

Kuwetę przygotowaną do użytku postaw w mało hałaśliwym miejscu. Nie powinna stać na przejściu, w pobliżu głośnych urządzeń czy w centralnym punkcie korytarza. Ustaw kuwetę w odosobnieniu – zapewnisz kotu trochę prywatności, nie rozpraszając jego uwagi. Pamiętaj, że obszar kociej toalety nie powinien znajdować się w pobliżu misek z wodą i jedzeniem – Twój kot nie potrzebuje wtedy rozpraszaczy, które mogą skutecznie odwrócić jego uwagę, a wiemy, że wizja jedzenia potrafi odciągnąć go od wszystkiego!

Przyzwyczajanie kota do kuwety

Kiedy kocia toaleta jest już skompletowana, możesz zacząć przyzwyczajać kota do korzystania z kuwety. Naukę rozpocznij od regularnego wkładania do niej pupila. Po posiłku, przebudzeniu i zabawie, a zwłaszcza wtedy, gdy widzisz, że kociak rozgląda się na boki i w charakterystyczny sposób przysiada na łapkach. Nauka powinna być systematyczna i przebiegać dla kota bezstresowo.

Początkowo, podczas nauki korzystania z kuwety, możesz sięgnąć także po smakołyki. Nagroda za załatwienie się we właściwym miejscu upewni futrzaka, że postępuje, jak należy i sprawi, że kuweta będzie budziła u niego pozytywne skojarzenia. 

Pamiętaj – żadnych kar za załatwienie się kota gdzie indziej niż w kuwecie. W takiej sytuacji najlepszym pomysłem będzie zebranie kocich odchodów i umieszczenie ich w kuwecie, by pokazać kotu wzorzec postępowania.

Co należy zrobić, kiedy kot przestał korzystać z kuwety?

A co jeśli Twój kot, który do tej pory bezproblemowo korzystał z kuwety, zaczął załatwiać się w innych miejscach? W tym wypadku nie obejdzie się bez wizyty u specjalisty. Problemy behawioralne lub objawy chorób – zmiany w kocim zachowaniu mogą wskazywać na rozmaite kłopoty. Najlepszy wyjściem z sytuacji będzie wizyta u weterynarza i upewnienie się, że wszystko jest w porządku.

Koty z natury są bardzo czystymi zwierzakami, dlatego próba nauczenia korzystania ich z kuwety nie powinna przysparzać wielu problemów. Zaciszne miejsce, odpowiedni rozmiar kuwety oraz Twoja cierpliwość – w zasadzie tylko tyle potrzeba do odniesienia tego edukacyjnego sukcesu.

A jak było u Was przeKoty?

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.