Jak obcinać kotu pazury?

drapaki, legowiska, porady kocie

Podrapana kanapa, pozaciągana firana i ślady pazurów na dywanie – prędzej czy później każdy miłośnik kotów będzie musiał rozprawić się z kwestią obcinania kocich pazurów. Jako, że nasi milusińscy nierzadko lubią zaznaczać swoją obecność na domowych meblach, pytanie o przycinanie kocich paznokci wiąże się z problematyką regularności zabiegu oraz doborem odpowiednich narzędzi. Jak więc zadbać o pazury naszego zwierzaka, tak, aby nie wyrządzić mu krzywdy?

Kiedy kot nie wychodzi z domu

Pierwszym zagadnieniem, które należy rozważyć w przypadku chęci obcięcia kocich pazurów, jest pytanie o to, czy nasz sierściuch jest domatorem, czy może większość czasu spędza na zewnątrz. W przypadku kotów wychodzących zabieg przycinania pazurów okaże się zupełnie niepotrzebny. W związku z tym, że na świeżym powietrzu kot może być narażony na niebezpieczeństwo ze strony psa sąsiadów, musi mieć zagwarantowaną możliwość ucieczki. Pazury zdecydowanie pomogą wspiąć się na drzewo, sprawią, że kot nie będzie bezbronny w obliczu zagrożenia.

Jak powszechnie wiadomo – kot jest świetnym łowcą. Osobliwe prezenty z martwych gryzoni to zapewne częsty widok na progu Twojego domu. Aby kocie wysiłki nie poszły na marne, a nasz zwierzak miał powody do dumy, należy umożliwić mu swobodne polowanie, co łączy się z posiadaniem ostrych pazurów. W przypadku kotów wychodzących, warto pamiętać również o tym, że w naturalnym otoczeniu, podczas długich wędrówek po podwórzu i jego okolicach, kocie pazury ulegają ścieraniu, co pozwala utrzymać ich optymalną długość bez naszej ingerencji.

A co jeśli nasz kot większość czasu przesypia na kanapie? W przypadku kotów domowych obcinanie kocich pazurów jest niezbędne. Zabieg skutecznie zmniejszy liczbę zadrapań na naszej skórze, a w zestawie z porządnym drapakiem wyeliminuje ślady kociej zabawy na meblach.

Obcinanie kocich pazurów – krok po kroku

Chociaż pytanie: ,,Jak obciąć kotu pazury?” może budzić wiele obaw, to sam zabieg możesz bezpiecznie przeprowadzić w domu. Pierwszym krokiem w stronę sprawnego obcięcia kocich pazurów będzie wycieczka do sklepu zoologicznego. Jako że pazury u kota są twardsze niż nasze paznokcie, musisz zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Specjalistyczne nożyczki sprawią, że zabieg przebiegnie bezboleśnie i nie wywoła u zwierzaka niepotrzebnego stresu.

Aby przystąpić do obcinania pazurów należy delikatnie nacisnąć na opuszkę łapki kota, dzięki czemu pazury wysuną na całą długość. Niezwykle ważne jest także to, by podczas przycinania pazura nie naruszyć jego rdzenia, który odznacza się czerwonym odcieniem. Jako że właśnie tam znajdują się naczynia krwionośne, ich uszkodzenie będzie dla kota bardzo bolesne. Pazury obcinamy zatem do miejsca, w którym wciąż są białe, pamiętając o tym, że zabieg lepiej powtórzyć w niedalekiej przyszłości, niż narazić kota na cierpienie.

Przy obcinaniu kocich pazurów warto mieć na uwadze także czas. Do zabiegu trzeba podejść profesjonalnie, ponieważ rzadko który kot poświęci nam więcej niż 15 minut swojego cennego czasu na niekomfortowe dla niego zajęcie.

Po zakończeniu zmagań, możesz nagrodzić kota smakołykiem, tak, by zabieg obcinania pazurów, który musimy powtarzać regularnie, budził u niego pozytywne odczucia. 

A jak sprawują się Wasze futrzaki, przeKoty? Obcinanie pazurów to dla Was bułka z masłem czy może zabieg, który za każdym razem kończy się kocim fochem? 

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.