Jak sprawdzić IQ kota?

Czy twój kot jest inteligentny? Stawiamy, że większość kocich opiekunów na to pytanie odpowiada “TAK”, ale na wypadek gdyby pojawiły się jakieś wyjątki od tej pięknej reguły – są sposoby, by to sprawdzić. Mało tego! Na temat kociego ilorazu inteligencji powstały nawet poważne publikacje! Ale zanim przejdziemy do podręczników, najpierw coś krótszego, co zdążysz przeczytać przy porannej kawie.😼

Przyjrzyj się kotu

Powiało nudą, bo znów czeka Cię żmudna obserwacja? Cóż, trudno, ale to konieczne! Obserwowanie kociego towarzysza, jego codziennych zachowań w pojedynkę albo w ludzkim czy zwierzęcym towarzystwie to podstawa, jeśli chcesz dowiedzieć się kogo tak naprawdę trzymasz pod dachem. 😉 Zachowania futrzaków bywają nieprzewidywalne, a liczba ich genialnych pomysłów, które człowiekom nawet nie przeszłyby przez myśl, jest nieskończona! A skąd one się biorą?

Wartość IQ u kota może być wynikiem różnych czynników, takich jak pochodzenie, środowisko, z którego się wywodzi, warunki, w jakich żyje (lub żył wcześniej, np. zanim trafił pod dach opiekuna). Do czynników wpływających na IQ kota trzeba dorzucić jeszcze życiowe doświadczenia (tutaj podobnie jak z ludźmi – im więcej różnorodnych sytuacji, tym więcej nauki można wyciągnąć) oraz wiek (zgodnie ze starym porzekadłem, że mądrość przychodzi z wiekiem!).

IQ u kota – co właściwie badamy?

Badając poziom inteligencji u futrzaka należy do tematu podejść wielopłaszczyznowo. W końcu nie damy kotu kartki z zadaniami oraz ołówka i nie każemy mu rozwiązywać testów! Dlatego, przystępując do badania, trzeba skupić się na obszarach, z których możemy wyciągnąć wiedzę i która pozwoli nam oszacować, czy zwierzę jest inteligentne. Są to przede wszystkim:

 • koordynacja ruchowa ciała
 • zachowanie wśród innych osobników różnych gatunków (ludzi, kotów, innych zwierząt)
 • umiejętność komunikowania się (wydawanie dźwięków i mowa ciała)
 • umiejętność koncentracji, wyciągania wniosków, kojarzenia faktów
 • sprawność w rozwiązywaniu problemów.

Jeśli są zachowania, w których pojawia się pewna powtarzalność i obserwujesz, że zwierzak bardzo szybko odnajduje się w nowych sytuacjach (to, co wczoraj stanowiło zagadkę dziś jest dla futrzaka przysłowiową kaszką z mleczkiem), brawo! Pod dachem masz pretendującego do kociego Nobla, geniusza. Ale to nie jedyne oznaki zwierzęcej inteligencji.

Talent aktorski

Bystrego futrzaka poznasz po jego talencie – nie tylko do czyszczenia miski, ale również wcielania się w różne role (np. po to, aby tę miskę ponownie ludzką ręką napełnić). Koty potrafią wspaniale grać na emocjach opiekuna, choć ich motywacja, wydaje się być często powodowana niczym innym, jak kocim egoizmem! Założymy się, że nieraz zdarzyło Ci się być świadkiem sytuacji, kiedy Twój kot, aby osiągnąć zamierzony cel (prawdopodobnie związany z jedzeniem) potrafił zagrać nadąsanego albo uciekać się do szantażu emocjonalnego (zapomnij o głaskaniu, człowieku!). Co by nie mówić, jest to objaw inteligencji i zwierzakowi za tego typu mistrzowskie popisy gry aktorskiej należy się szacunek godny Keanu Reevesa (albo kogo tam lubisz najbardziej). 😉

Czas na praktykę! 

Nie masz pewności czy Twój kot to bystrzak? Jest kilka ćwiczeń, które pomogą to sprawdzić. Zacznij od zadania numer 1, które na potrzeby tego tekstu zatytułujemy: 

“Latający długopis”.

Dlaczego tak?😉 Bo jeśli masz u siebie wysoce inteligentnego futrzaka, rzeczy – nawet te, które zwykle leżą – lubią sobie pofruwać! Do testu użyj długopisu lub ołówka, który położysz na stole, w pobliżu kota. Obserwuj futrzaka i śledź przebieg zdarzeń. Żadnej reakcji u kota? Niedobrze. A może kot zrzuca przedmiot ze stołu bez mrugnięcia okiem? Brawo! Koci Einstein jest w zasięgu ręki, gotowy do głaskania. Uważaj tylko na kubek z gorącą kawą – w tym zadaniu geniusze nie uznają żadnych kompromisów!

Out of the box

Do drugiego ćwiczenia potrzebujesz różnej wielkości pudeł. Te, w które pakujemy meble myKotty sprawdzą się idealnie, podobnie koci domek MIA. Do puli dorzuć jeszcze jakieś mniejsze, mniej wygodne, poustawiaj je w bliskiej odległości od siebie i zobacz, co na to kot. Zignorował Twój wysiłek i nadal leży na kanapie? Cóż, prawdopodobnie ten kot nie będzie drugim Stevenem Hawkingiem. Jeśli jest wręcz odwrotnie, a Twój kot z ciekawością zamorskiego odkrywcy nowych lądów eksploruje każde z pudeł, testuje jakość, po czym wybiera to, w którym jest mu najwygodniej – świetnie! Twój kot potrafi sam podejmować złożone decyzje w oparciu o kilka czynników, co świadczy o sporej inteligencji, bystrości umysłu i umiejętności wyciągania wniosków.

Kocie gwiazdy tańczą na lodzie

Trzeci sprawdzian kociej inteligencji nazwiemy tutaj roboczo “Kot na lodowisku”. Pewnie niejeden raz zdarzyło Ci się być świadkiem, jak Twój futrzak, powodowany ciekawością, bezwiednie zamieniał się w bohatera “Tańca na lodzie”, natomiast lodowiskiem stawał się śliski blat lub inna powierzchnia, która z tarciem miała dotąd niewiele wspólnego. Inteligentny kot to zwierzak ciekawy, który nie zraża się jedną porażką (dwoma właściwie też nie!). Jeśli futrzak przejechał po blacie, nie zaciągnął hamulca i spadł ze stołu, a w konsekwencji nie próbuje powtarzać tej przygody w obawie o guza – z lotnością umysłu może być tak sobie. Jeśli masz natomiast pod dachem akrobatę, ktory niezrażony porażkami prędzej wykręci podwójnego toe loopa niż się podda bez walki – uważaj! Następnym razem gdy wrócisz z pracy możesz zastać futrzaka na eksplorowaniu domowej biblioteki!

Koci Indiana Jones

Znasz zabawę w chowanego? Są koty, które nie pogardzą takim typem rozrywki, zwłaszcza, jeśli w grę wchodzi poszukiwanie skarbów. Przygotuj kilka kulek z szeleszczącego albo błyszczącego papieru i schowaj je w różnych zakątkach domu. Jaka jest reakcja kota? Patrzy na Ciebie tym samym, obojętnym wyrazem pyszczka i nawet widząc błysk podstępu w Twoim oku nie wykazuje zainteresowania (i wcale nie wynika to z przejedzenia)? Cóż, w tym przypadku z IQ może być tak sobie, ale przynajmniej masz pewność, że zwierzak nie wygryzie Cię z Twojej dobrze opłacanej posady.😸 Natomiast jeśli jest przeciwnie, futrzak podjął wyzwanie i w krótkim czasie znalazł wszystkie – dobra robota! Jak mieszka się z takim bystrzakiem?

Okej, przeKocie, znasz już kilka tricków, które pozwolą Ci sprawdzić, czy Twój kot jest inteligentny, czy może jest zupełnie inaczej. Wykonaj ćwiczenia ze swoim pupilem i koniecznie daj nam znać jak poszło. Czujemy, że po przeczytaniu tego artykułu może objawić się co najmniej kilka futrzanych geniuszy!

Rekomendowane artykuły

4 komentarze

 1. Długopis lata, a moja gwiazda nie martwi się upadkami, poślizgami itp 😉
  Co wieczór czeka przy zabawce z klapkami, szufladkami i dźwigniami czekając na smaczki. Coś czuję, że Koczka jest bardziej inteligentna niż przypuszczałam ;p
  Najbardziej lubię obserwować jak wrzucę jej wszystkie zabawki do pudła, a ona je zaraz przewraca, przebiera w tych zabawkach aż znajdzie dokładnie te jedną, której akurat szuka ;p

  1. Wow! To faktycznie inteligentna kicia 🙂 Uwielbiamy obserwować tego typu zachowania, bo pokazują doskonale że kocia zabawa to nie tylko ganianie za piórkiem i sznurkiem 🤭

 2. Witam, a Ja myślałam że mam największego cykora wśród kotów. Lucky to kot po przejściach jego mama wraz z innym kociakiem zginęła pod kołami samochodu i tylko masz kociak przeżył, jak przyniosła mi go córka ważył niecały kilogram i był w opłakanym stanie, kilkanaście wizyt u weterynarza i mamy w tej chwili zdrowego 3letniego kota i po przeczytaniu tego artykuł wyszło że całkiem inteligentnego. Dla Lackiego wszystko co leży jakiś czas to rzecz która można przesunąć zrzucić i się nią pobawić, poślizgi piruety i inne wygibasy to na porządku dziennym i nie wyrabianie na zakrętach:), jeszcze potrafię otwierać drzwi i wychylam głowę za nie i w tej chwili staje się najbardziej przestraszonym zwierzakiem na świecie i znikam w swojej kryjówce. Ale cały czas próbuje chyba przełamać lęki bo cały czas to robi jednak instynkt ciekawskiego dachowca jest nie wiem silniejszy. A zabawa w wyszukiwanie ulubionych zabawek przerodziła się u nas jeszcze w zabawę z aportowaniem zwłaszcza ukochanymi przez niego lotkami z nerfa.

  1. Dzielny Lucky! Z takimi przejściami jest faktycznie ciężko i koty mogą znosić to na różne sposoby, ale to piękne że Lucky jednak się przed Wami otwiera i potrafił nauczyć się tak wielu sztuczek – ich wykonywanie dodaje mu mnóstwo pewności siebie, nawet jeśli finalnie musi znikać w swojej kryjówce 🙈 Pozdrawiamy Was serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.