Magiczne działanie kocimiętki. Dlaczego koty szaleją na jej punkcie?

Koty pod wpływem kocimiętki to prawdziwy internetowy hit. Ich komiczne reakcje na magiczne ziółko stały się nie tylko inspiracją wielu śmiesznych filmików, ale i książek fotograficznych – Andrew Marttila (@iamthecatphotographer) poświęcił im w 2017 roku całą książkę (oryginalny tytuł “Cats on Catnip”). Kocimiętka trafia do wielu zabawek, kopaczy, poduszeczek, wędek, a nawet kociej karmy – świeża czy suszona, kocimiętka to gwarancja dobrej zabawy. Co sprawia, że koty tak silnie na nią reagują i są gotowe ośmieszać się przed kamerą dla kilku minut przeżyć nie z tej ziemi? 

Czym właściwie jest kocimiętka? 

Kocimiętka, z łacińskiego nepeta, to niepozorna bylina ogrodowa z fioletowymi, niebieskimi lub delikatnie różowymi kwiatami, z daleka przypominająca nieco krzaczki lawendy. Choć w świecie ludzkim wykorzystujemy ją m.in. w ziołolecznictwie, w kuchni i do odstraszania komarów, jej popularność zawdzięczamy w stu procentach naszym futrzastym przyjaciołom. Koty reagują na zawarty w kocimiętce nepetalakton – naturalny wabik dla kotów, niczym na najlepsze kocie feromony.  

Sprawdź, jakie rośliny są bezpieczne dla futrzaków:


Koty, które mają dostęp do zapachu kocimiętki mogą reagować na nią dwojako lub nie reagować wcale – zależnie od badań mówi się, że nawet ⅓ kotów pozostaje zupełnie obojętna na magiczne działanie ziółka. Inne, cóż… wyczuwając kocimiętkę mogą się w niej tarzać, mogą ją lizać i zjadać, a jeśli jest zamknięta w zabawce – gryźć, kopać, podrzucać i ganiać lub, nieco delikatniej, ocierać się o nią i mruczeć. Kocimiętkę możemy zasadzić bezpośrednio do doniczki, tworząc własny, nieskończony zapas dobrej zabawy dla mruczka, ale też kupić w formie suszu, sprayu, w zabawkach, a nawet w przysmakach i mokrej karmie. Tu ciekawostka – uważajmy na sztuczne kocimiętki na przykład w sprayu, bo nie każdy kot będzie na nie reagował. W naszym teamie były aż trzy przypadki takich kotów – zero reakcji.

Dlaczego kocimiętka działa na koty?

Jeśli zdarza Ci się dostrzegać w swoim domowym kocie energię dzikiego kocura, wyobraź sobie, że wielkie dzikie koty reagują na kocimiętkę tak samo, jak Twoja futrzana kulka szczęścia śpiąca właśnie na kanapie! Większość gatunków kotów jest wyjątkowo podatna na zapach olejku z liści i łodyżek kocimiętki, reagując euforycznie w kontakcie nawet na małe ilości kocimiętkowej stymulacji. 

Pssst. Czy słyszeliście, że w myKotty mamy najlepszy towar na dzielni i specjalnie dla Was, przeKoty, upchaliśmy go w naszych zabawkach KungFu Cat Toy

Dwa oblicza kotów na kocimiętce

Kocimiętka nie trafia do kocich zabawek bez powodu – jedną z podstawowych reakcji na magicznego śmierdziuszka jest chęć do zabawy i hiperaktywność, przez co zabawki z kocimiętką są dobrym pomysłem na aktywizowanie kota niezainteresowanego zabawą. Dodając kocimiętki możesz też odświeżyć stare zabawki, które zupełnie przestały kota interesować lub przekonać go do nowego legowiska lub drapaka, jeśli nie zwraca na nie uwagi. Nasze drapaki LUI, VIGO i TOBI wykoanne są z wysokiej jakości falistej tektury, więc dzięki drobnym rowkom z łatwością posypiesz je kocimiętką by przyciągnąć uwagę swojego mruczka. Musisz mieć jednak świadomość, że kocimiętka może zadziałać na Twojego kota zupełnie odwrotnie – zapach może być dla mruczka rozluźniający, przez co części kotów podaje się zabawki z kocimiętką dla uspokojenia po podróży czy wizycie u weterynarza. 

Kot w transie kocimiętkowym: zabawa trwa zwykle ok. 10 minut i Twój kot z pewnością będzie starał się wetrzeć w siebie jak najwięcej kocimiętki. Jeśli podasz mu ją w formie suszu, kot będzie się tarzał, zlizywał kocimiętkę z podłogi i ocierał o wszystkie przedmioty dookoła. Może też biegać, miauczeć, mruczeć, a jeśli dostanie kocimiętkę w formie zabawki – podrzucać, kopać, gryźć i bawić się w najlepsze. Po 10 minutach upojenia efekt kocimiętki przestaje być tak silny, a kot wchodzi w fazę odpoczynku. To dlatego tak ważne jest, żeby po zabawie zabawki kocimiętkowe chować, najlepiej w woreczkach strunowych, zachowując ich świeżość na dłużej. Róbcie tak drogie przeKoty także z naszym kopaczem KungFu Cat Toy. 

Koci relaks z kocimiętką: Niektóre koty reagują na kocimiętkę całkowicie się przy niej relaksując. Najczęściej zaczną ocierać się o zabawkę, po czym położą się przy niej i wejdą w stan błogiego upojenia i relaksu. Kocimiętka może działać też tak na Twojego mruczka po jej zjedzeniu – koty uwielbiają wylizywać susz rozsypany na podłodze, ale kocimiętkę możesz znaleźć też w niektórych smaczkach i mokrych lub suchych karmach. 

Kocimiętka i kocia agresja: U części kotów kontakt z kocimiętką może skończyć się przestymulowaniem i agresją, którą widać szczególnie wyraźnie w otoczeniu innych kotów. Jeśli masz w domu więcej niż jednego mruczka, wprowadzaj zabawki z kocimiętką ostrożnie i sprawdź wcześniej jak każdy z kotów reaguje na nią z osobna – nie chcesz, by zaplanowany czas zabawy zamienił się w nieprzyjemną bitwę na latające kłaki. 

Mój kot nie chce bawić się kocimiętką 

Oglądasz filmiki ze śmiesznymi kotami, sprawdzasz kolejne kocie zdjęcia na Instagramie i decydujesz: mój kot też potrzebuje w swoim życiu odrobiny magii. Z przykrością musimy jednak ostrzec, że nie każdy kot reaguje na kocimiętkę – szacunkowo zaledwie ⅔ kociej populacji ma na ziółko reakcję, a i ta nie zawsze będzie tak intensywna i zabawna, ja widujemy na najlepszych kocich video. Reakcja na kocimiętkę może zależeć od wieku (kocięta i koty-seniorzy mogą jej nie wyczuwać), ale też od indywidualnych predyspozycji kota. 

Twój mruczek ma zapisaną kocimiętkę w swoich genach – jeśli nie reaguje na nią po wyjściu z okresu kocięcego, prawdopodobnie nie będzie na nią reagować nigdy lub reakcje będą bardzo łagodne i możesz zastanawiać się, czy to działanie kocimiętki czy wyjątkowo pozytywna reakcja na nową zabawkę. Bez obaw – koty niemiętkowe mogą w dalszym ciągu cieszyć się z innych naturalnych zapaszków! 

Dlatego my byliśmy sprytni i dodaliśmy do naszego kopacza z kocimiętka również pobudzającą koty walerianę, dlatego KungFu Cat Toy to najlepszy towar w mieście:) Macie dwa razy więcej szans na kocie szaleństwa podczas zabawy. 

Co, jeśli nie kocimiętka? 

Kocimiętka jest podstawowym, ale nie jedynym naturalnym źródłem stymulacji dla kota. W mruczącym świecie kocich zabawek stosuje się także charakterystycznie pachnącą walerianę (ukochany śmierdziuszek wielu kotów), a także patyczki matatabi (tzw. silver vine), które mogą zadziałać także na koty nie reagujące na kocimiętkę. Matatabi to suszone patyczki z azjatyckiej rośliny, które dzięki obecności actinidliny i dihydroactinidioldu pobudzają kota tak, jak kocimiętka i mogą wywoływać zarówno euforię, jak i totalne rozluźnienie. Wystarczy jeden patyczek obrany delikatnie z kory i gotowe. Musimy oczywiście zaznaczyć, że znamy od naszych przeKotów historie mruczków, które nie reagują na kocimiętkę, matatabi ani walerianę. Odporne z nich mruczki! 

A Ty, przeKocie, jakie zabawki-śmierdziuszki podajesz swojemu kotu? Czy każda kocimiętka wprowadzi Twojego mruczka w stan euforii, a może wymaga wyłącznie najlepszego towaru podawanego na specjalne okazje?:) Czekamy na Wasze komentarze i wracamy do pakowania zamówień na KungFu Cat Toy – na punkcie naszej kocimiętki i waleriany szaleją nawet najbardziej wybredni koneserzy magicznych ziółek! 

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.