Jak przygotować się na pierwszego kota w domu – poradnik dla początkującego Opiekuna

Przyjęcie kota pod własny dach to duża odpowiedzialność. Miło mieć oczywiście futro, które obudzi Cię o poranku ugniatając Twoją poduszkę, właduje się na kolana gdy oglądasz telewizję i zacznie mruczeć jak starty traktor, gdy tylko zaczniesz go głaskać. Kot w domu to jednak także niekończąca się praca archeologa wykopującego skarby z kuwety, odźwiernego otwierającego drzwi balkonowe na zawołanie, kucharza, który musi wykazać się kreatywnością w przygotowaniu dań mięsnych niczym szef restauracji z gwiazdką Michelina i kierowcy Ubera podwożącego kota do weterynarza, gdy tylko kitku zaliczy pawiową wpadkę na dywanie. Na decyzję o wzięciu kota do domu warto odpowiednio się przygotować i dziś, przeKocie, mamy dla Ciebie praktyczny poradnik początkującego Opiekuna, z którym proces przygotowań okaże się znacznie łatwiejszy. 

Decyzja o adopcji kota – podejmij ją świadomie 

Na początek sprawa kontrowersyjna, ale wymagająca powiedzenia: kot to inwestycja. Bez względu na to, czy decydujesz się na adopcję kota ze schroniska lub fundacji, czy też na zakup kota w sprawdzonej, legalnej hodowli, kot zawsze jest inwestycją. I nie mówimy tu wyłącznie o kosztach wyprawki czy comiesięcznych zakupach żwirku i karmy. Opieka nad kotem oznacza regularne wizyty profilaktyczne u lekarza weterynarii, szczepienia, odrobaczanie, czyszczenie zębów, badania krwi, a jeśli przydarzy się nieszczęśliwy wypadek, poważna, przewlekła choroba lub kot dożyje wieku, w którym pojawiają się typowe problemy kocich seniorów, wydatki potrafią rosnąć naprawdę szybko. Zanim weźmiesz kota nie myśl wyłącznie o tym, czy dziś Cię na niego stać. Zapytaj się siebie, czy za 2, 5, 10 lat będziesz w stanie zapewnić swojemu futrzanemu przyjacielowi równie dobrą Opiekę. Dobrze zaopiekowane koty domowe mogą z powodzeniem żyć 15-20 lat. Być może już teraz warto założyć “koci fundusz” na koncie i co miesiąc odkładać drobne oszczędności na nieprzewidziane kocie wydatki? My zdecydowanie polecamy ten sposób. 

Druga kwestia, o której trzeba pamiętać decydując się na kota to mit “kota-samotnika”. Owszem, koty lubią być niezależne i mają własną, utartą rutynę dnia, ale Twoja rola w tej rutynie jest niezwykle ważna. Koty nie powinny zostawać w domu same, na całe dnie, bo zwyczajnie będą się nudzić. Zaspokojenie ich potrzeb łowieckich poprzez zabawę, właściwe urozmaicenie środowiska przez zapewnienie drapaków, legowisk, kryjówek, zabawek interaktywnych i widoków przez okno, a także odpowiednie żywienie, socjalizowanie i szanowanie kocich granic wpływają bezpośrednio na szczęście futer. Im lepiej zrozumiesz kocie potrzeby jeszcze przed wzięciem mruczącego przyjaciela pod swój dach, tym większe masz szanse na stworzenie z nim wspaniałej relacji. 

Więcej o kociej komunikacji, zrozumieniu kocich potrzeb i Opiece nad kotem dowiesz się z naszego eBooka “Zostań Zaklinaczem Kotów” → https://www.mykotty.pl/E-BOOK-clinks-pol-204.html 

Budujemy wyprawkę dla kota. Podstawowe elementy, których kot potrzebuje na co dzień 

Przejdźmy do spraw przyjemniejszych, czyli kociej wyprawki. Nie będziemy ukrywać, przeKocie – tworzenie w domu przestrzeni, którą pokocha nowy kot zawsze sprawia nam ogrom przyjemności, bo pozwala pokazać nowemu, mrucznemu lokatorowi, że nasz dom jest teraz także jego terytorium. Ale do rzeczy. 

Niezbędne akcesoria potrzebne do przyjęcia kota w domu to wszystko, z czego każdy kot będzie korzystał na co dzień. W grupie tej znajdziemy: 

  • kuwetę – powinna być na tyle duża, aby kot bez problemu mógł się w niej obracać i wygodnie “rozsiąść”;
  • żwirek – taki, który nie będzie ranił kocich łapek, nie będzie odstraszał intensywnym zapachem i da kotu komfort podczas załatwiania się; 
  • miski – na wodę i jedzenie. Sprawdzą się właściwie wszystkie warianty, ale my szczególnie polecamy miski ceramiczne – są najłatwiejsze w utrzymaniu w czystości i nie wymagają częstej wymiany na nowe;
  • drapaki – gadżet niezbędny w każdym kocim domu. Drapanie to jedna z podstawowych potrzeb kota i jeśli nie znajdą się w domu sprzęty, w które można legalnie wbijać pazury i przeciągać się, Twoje meble odczują to na własnej tapicerce bardzo szybko. Aby kot mógł przeciągać się dokładnie tak, jak lubi, zapewnij mu zarówno drapaki poziome (jak LUI, VIGO lub TOBI) oraz klasyczne, wysokie pionowe słupki; 
  • zabawki – kot to urodzony łowca i zaspokajanie jego potrzeb łowieckich jest jednym z niezbędnych elementów codziennej rutyny. W związku z tym dostęp do zabawek sterowanych przez człowieka jest podstawą. Czy będą to wędki z piórkami, rzemyki, myszki, piłeczki czy szeleszczące kopacze wypełnione kocimiętką zależy od preferencji kota – na początek warto postawić na kilka różnych zabawek, a później dobierać kolejne na podstawie tego, co Twój kitku lubi najbardziej; 
  • transporter – będziesz korzystać z niego przewożąc kota po raz pierwszy do domu, ale też przy okazji każdego wypadu do weterynarza. Zadbaj, aby był wygodny, nie za ciasny, z możliwością otwierania całego dachu (dla łatwiejszego dostępu do kota np. w gabinecie weterynaryjnym), a na co dzień dostępny dla kota jako kryjówka – to najlepszy sposób na oswojenie futer z transporterem. 

Oprócz basiców z czasem zechcesz zapewnić kotu jego własne, wygodne legowisko, być może kilka kartonowych kryjówek, poduch, drapaków na parapet i półek, dzięki którym będzie miał szansę zwiedzać mieszkanie bez kontaktu z podłogą. Nie wszystkie koty lubią się wspinać, leniuchować na miękkich poduchach czy ukrywać się w kartonowych pałacach, więc z tymi elementami wyprawki możesz poczekać do chwili, aż lepiej poznasz potrzeby i upodobania Twojego nowego kociego kumpla. 

Przygotuj swój dom na przyjęcie kota

Słyszałeś pewnie, przeKocie, o zabezpieczaniu domu przed małymi dziećmi, gdy te zaczynają samodzielnie się poruszać i wtykać rączki wszędzie tam, gdzie nie trzeba. Cóż, z kotami bywa podobnie – jeśli nie wejdziemy na chwilę w kocią skórę i nie spróbujemy wyobrazić sobie mieszkania z kociego punktu widzenia, łatwo jest przeoczyć wiele pułapek czyhających na nasze futra. Ale spokojnie, ułatwimy Ci sprawę. O co musisz zadbać, żeby kitku był w domu bezpieczny? 

Zatkaj dziury, w które kot mógłby chcieć się wcisnąć. Gdy wprowadzasz nowego kota do domu, jego pierwszym instynktem może być chęć znalezienia bezpiecznej kryjówki i niestety, futra mają wtedy tendencję do szukania naprawdę ciasnych kątów. Postaraj się, aby kot nie mógł wcisnąć się pod brodzik prysznica, za ubikację czy pod oparcie kanapy, której nie będziesz w stanie podnieść. Daj kotu równie atrakcyjne, ale bezpieczniejsze alternatywy – zostaw uchyloną szafę, zrób trochę przestrzeni pod łóżkiem. I pamiętaj – koty potrafią zaskoczyć i wcisnąć się tam, gdzie zgodnie z prawami fizyki mieścić się nie powinny. 

Schowaj niebezpieczne zabawki. Nie mówimy tu o typowych, przeznaczonych dla kota zabawkach, ale o przedmiotach, które mogą jako zabawka posłużyć. Słomki, papierki po cukierkach, patyczki do uszu, łupiny po pistacjach, gumki do włosów – koty mają niesamowitą wyobraźnię jeśli chodzi o znajdywanie nieoczywistych zabawek, ale połknięcie ich może skończyć się źle. “Ofiarą” kociej ciekawości mogą paść także kable i ładowarki, więc lepiej za wczasu je zabezpieczyć. Gdy kot się bawi, zawsze miej go na oku. 

Poczytaj o truciznach i wszystkim, co w Twoim domu mogłoby kotu potencjalnie zaszkodzić. Pamiętaj, że koty to czyściochy – jeśli w coś wdepną, od razu spróbują wyczyścić łapki, więc trzymaj je z dala od detergentów, proszków, środków czyszczących i leków, a jeśli coś się rozleje, od razu dokładnie ścieraj podłogę. Zrób też rewizję domowych kwiatów (wiele z nich jest dla kotów trujących) oraz własnych przekąsek, które pozostawiasz na widoku i do których kot mógłby się dostać. Chipsy, czekoladę, a nawet niektóre owoce lepiej trzymać poza kocim zasięgiem. 

Zabezpiecz balkon i okna, aby kot nie mógł wydostać się niepostrzeżenie na zewnątrz. Na balkonie warto zamontować siatkę (tworząc kotu wspaniałe catio, z którego może podziwiać świat zewnętrzny), a w oknach uchylnych specjalne kratki blokujące kota przed zaklinowaniem się w wąskiej szczelinie. Jeśli wietrzysz mieszkanie otwierając okno na oścież, siatka w oknie również będzie obowiązkowa. 

Twój nowy, najlepszy przyjaciel kot

W myKotty wszyscy kochamy koty i wiemy, że Ty, przeKocie, również darzysz te futrzane istoty wielką sympatią. Jeśli dopiero planujesz przygarnięcie kota i przygotowujesz się do wprowadzenia nowego lokatora do domu, naszą pierwszą i najważniejszą radą jest: nie stresuj się. Zarówno Ty, jak i kot, będziecie potrzebowali czasu, aby przyzwyczaić się do swojego towarzystwa i to zupełnie normalne. Dajcie sobie czas i przestrzeń, poznajcie swoje granice, potrzeby i sposoby komunikacji, a reszta dobrze się ułoży – w końcu po przeczytaniu dzisiejszego artykułu wszystkie wskazówki techniczne masz już w zasięgu łapy 🙂 

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.