Koci stylista: sprawdź, co robią koty, gdy ukrywają się w szafie

drapaki, akceroria dla kotów

Tworzą stylizację na jutrzejsze wyjście do pracy, montują kłaczkowe akcesoria, które będą wyglądały dobrze z Twoją nowiutką marynarką, a może ukrywają wszystkie ulubione t-shirty, których nigdy nie możesz znaleźć? Cokolwiek by się nie działo, jedno wiemy na pewno – koty uwielbiają bawić się w stylistów i chować się do szafy, spędzając tam często sporą część swojego dnia. Ale co właściwie porabiają podczas drzemki w szafie i dlaczego właśnie szafa z ubraniami tak skutecznie przyciąga kocią uwagę? Przygotuj się, przeKocie, po garść ciekawostek. 

W poszukiwaniu najlepszej kociej kryjówki 

W życiu każdego przeKociego Opiekuna znajdzie się choć jedna sytuacja, w której znalezienie kota w domu zdawało się graniczyć z cudem. Podczas gdy my panikujemy czy może przypadkiem kot nie wydostał się przez uchylone okno lub nie przemknął pomiędzy nogami, gdy przyjmowaliśmy paczki od kuriera, kot odnajduje się po długiej drzemce, jaką uciał sobie w najciemniejszym kącie pod łóżkiem, za komodą, lub… zakopany w stercie ciuchów w szafie. Nie każdy kot będzie oczywiście fanem szukania najbardziej wymyślnych i niedostępnych kryjówek, ale dla wielu futer ukrywanie się jest naturalnym zachowaniem zakorzenionym głęboko w dzikiej naturze naszych domowych kotów. 

Koty to nie tylko drapieżniki. W naturze kot pełni zarówno rolę drapieżnika, jak i ofiary, dlatego jego instynkty łowieckie są równie silne, jak umiejętności znajdowania najlepszych kryjówek. W domowych warunkach nasze kanapowce nie muszą oczywiście ukrywać się przed drapieżnikami i  gdy szukają kryjówki, najczęściej nie chodzi o poczucie zagrożenia – znacznie częściej poszukiwanie dobrych kryjówek ma na celu zapewnić kotu wygodną, wyciszoną i ciepłą miejscówkę na dłuższą drzemkę. Koty mogą ukrywać się w szafach, pod łóżkami i w odległych zakamarkach mieszkania m.in.: 

  • dla ciepła i wygody – wiadomo, w ciuchach człowieka najlepiej, 
  • dla bezpieczeństwa – ciasne, ciemne kryjówki dają poczucie bezpieczeństwa, dzięki czemu kot może spać spokojnie, bez ciągłego czuwania, 
  • ze strachu – koty mogą zaszyć się w odległej kryjówce, gdy mocno się przestraszą. Powodem mogą być tu głośne dźwięki (np. fajerwerki, odkurzacz), goście (gdy kot nie przepada za obcymi), ale także sytuacje, z którymi kot ma już nieprzyjemne skojarzenia (i np. kojarzy pakowanie plecaka z wyjazdem do weterynarza). 
  • w stresie – o wrażliwości kotów nie musimy chyba nikogo przekonywać. Jako stworzenia mocno przywiązane do swojego terytorium, do rutyny i powtarzalnej codzienności, niektóre koty mogą stresować się nawet drobnymi zmianami w swoim otoczeniu i poszukiwać znanych sobie, bezpiecznych kryjówek by odzyskać równowagę po sytuacji stresowej. 
  • w bólu lub chorobie – koty nie lubią pokazywać słabości, więc problemy zdrowotne, ból i złe samopoczucie często skłaniają futra do poszukiwania bezpiecznych i cichych kryjówek, w których mogą cierpieć z dala od potencjalnego zagrożenia. Jeśli więc Twój kot, który zwykle wiedzie bardzo towarzyskie życie nagle zaczyna się chować, to może być poważny sygnał ostrzegawczy, którego lepiej nie bagatelizować. 

Koci stylista: dlaczego koty chowają się w ubraniach? 

Szafa z ciuchami Opiekuna wydaje się być jedną z ulubionych miejscówek na kryjówkę wśród kotów, które regularnie korzystają z bardziej zacisznych, wyłączonych z użytku pozostałych domowników miejscówek na drzemkę. I jak się okazuje, taki wybór nie jest w żadnym wypadku dziełem przypadku – szafa wypełniona miękkimi, pachnącymi Opiekunem ciuchami ma z perspektywy kota wiele zalet. 

Skarbiec zapachów. Zapachy mają w życiu kota niemałe znaczenie i obok standardowego znaczenia terenu przez ocieranie się i drapanie, koty budują swoje poczucie bezpieczeństwa i przynależności do rodziny właśnie poprzez łącznie swojego zapachu z zapachami swoich człowieków. Schowanie się w szafie, pośród ubrań, to najlepszy sposób na transfer zapachów – kot może wchłonąć zapachy Opiekuna, a przy okazji zostawić na ubraniach ślad po sobie: ten niewidzialny, zapachowy, i bardziej namacalny, w postaci luźnych kłaczków. Lepszym skarbcem zapachów byłby tylko kosz z brudnym praniem, ale tam nie zawsze łatwo się dostać. 

Ciepłe schronienie. Bez względu na długość futra, wiek, rasę, czy rozmiary, koty zwyczajnie lubią ciepłe i przytulne miejsca. I tu szafa po raz kolejny prezentuje całą paletę możliwości – z ubraniami ułożonymi równiutko na półkach lub wrzuconymi przypadkowo na kupki, kot może ułożyć się na wygodnym, miękkim posłaniu z t-shirtów lub zakopać w jaskini sweterków i bluz, często spędzając godziny na smacznej drzemce zanim ktokolwiek odkryje gdzie podział się kitku. 

Bezpieczna przystań. Szafa to jedno z tych miejsc w domu, które nie generuje zbyt dużego ruchu w ciągu dnia. Zwykle korzystamy z niej ubierając się rano i na tym koniec. Do szafy nie podchodzą dzieci, nie urzędują w niej goście, nie odwiedzają kurierzy przychodzący z paczkami. To doprawdy kryjówka idealna, bez względu na to, czy kryjemy się przed światłem, drugim kotem, człowiekiem próbującym zaciągnąć nas na wizytę do weterynarza, czy przed hałasami z zewnątrz, gdy człowieki postanowią uczcić Nowy Rok fajerwerkami. 

Jak sprostać potrzebom kociego stylisty?

Kocie drzemki w szafie zwykle wiążą się z jednym problemem: wszystkie ciuchy zostaną nieuchronnie pokryte kłaczkami, co szczególnie w przypadku ciemnych ubrań nie należy do ulubionych widoków przeKocich Opiekunów. Ale jeśli Twój kot uwielbia chować się w szafie, są sposoby, z którymi możesz zadbać o jego kocie potrzeby i przynajmniej częściowo uchronić się przed koniecznością odkłaczania się od stóp do głów każdego poranka! 

  • stwórz przytulne legowisko wewnątrz szafy. Jeśli poświęcisz jeden ze swoich t-shirtów, miękki kocyk i trochę miejsca w szafie, możesz zagospodarować dla swojego kitku wygodne legowisko, w który może kryć się do woli. Przykryj swoje ubrania kocykiem, ułóż na nowym “legowisku” swój t-shirt, aby kot mógł w dalszym ciągu czuć Twoje zapachy i gotowe! Zadbaj o to, aby stworzony kącik był jak najbardziej organiczny, zapewniał kotu poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie był na tyle dostępny, aby wyjęcie kota z szafy w razie potrzeby było możliwe. 
  • wstaw domek MIA do szafy albo obok. Oczywiście taki zabieg wymaga zwolnienia przestrzeni, ale jeśli masz sporo miejsca na dnie szafy, umieszczenie w środku domku MIA może dać kotu dokładnie to, czego szuka – odludną kryjówkę, w której jest ciemno, ciepło i wygodnie. MIA powstała po to, by być prywatnym M1 Twojego kota 🙂 

O bezpiecznych kryjówkach (nie tylko) dla kocich nieśmiałków pisaliśmy już na naszym blogu – sprawdź temat tutaj: https://blog.mykotty.pl/2021/02/08/bezpieczne-kocie-kryjowki-zbuduj-raj-dla-kota-niesmialka/ 

Kiedy kocia potrzeba ukrywania się może nas martwić? 

Jak wiecie, przeKoty, w życiu z kotami nigdy nie wiemy wszystkiego na 100% i nawet pozornie normalne zachowania mogą od czasu do czasu wzbudzać nasze wątpliwości. W przypadku kociej potrzeby ukrywania się szczególnie martwiące są sytuacje, w których z reguły towarzyski i otwarty kot nagle zaczyna poszukiwać coraz bardziej ustronnych, wyciszonych kryjówek i unikać kontaktu z człowiekiem. Takie zachowanie to wyraźny sygnał, że coś jest nie tak – nagła zmiana kociej rutyny jest dla nas znakiem, że kot może próbować ukrywać swój ból i złe samopoczucie. Jeśli Twój kot od zawsze wybiera ciemną kryjówkę w szafie na czas drzemki, prawdopodobnie po prostu lubi ciszę i spokój. Jeśli jednak nigdy tego nie robił, a Ty nagle nie możesz go znaleźć i po kilku godzinach panicznych poszukiwań odnajdujesz kota w najciemniejszym zakątku szafy, coś może być na rzeczy i warto sprawdzić to u lekarza weterynarii. 

A czy Wasze koty, przeKoty, bawią się w stylistów i dbają o to, abyście zawsze wychodzili z domu przyozdobieni w najpiękniejsze akcesoria – kocie kłaczki? O drzemkowych zwyczajach i kryjówkach porozmawiajmy w komentarzach pod artykułem lub na naszym profilu na Facebooku → https://www.facebook.com/myKottypl. Zapraszamy! 

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.