Kędziorki do pozazdroszczenia! PrzeKocie, poznaj rasy kotów z kręconym futerkiem. 

Matka natura potrafi zaskakiwać, od czasu do czasu obdarzając zwierzaki nietypowym wyglądem. Regułom tym nie ucieka nawet kocie futro – od puchatych, długowłosych piękności po koty niemal zupełnie nagie, futrzakom trudno odmówić różnorodności w departamencie fryzur. W myKotty uwielbiamy szperać wśród kocich ciekawostek i poznawać koci świat jeszcze bliżej, dlatego dziś przyglądamy się razem z Wami jednej z ciekawszych odmian kociego futra: kłaczkom kręconym. Jakie rasy mogą się nimi pochwalić i czy taki rodzaj włosa u kota wymaga szczególnego traktowania? Chodź z nami, przeKocie – sprawdźmy to. 

Kot w lokach? To nie modna fryzura, to czysta genetyka

O gęstości, strukturze i długości kociego futra decyduje, rzecz jasna, genetyka. Środowisko, w jakim żyli przodkowie naszych domowych futrzaków wpłynęło znacząco na to w jaki sposób organizm kota adaptował się do tamtejszych temperatur. Jeśli kitku miał przeżyć w mroźnych klimatach Syberii czy północnej Ameryki, jasną rzeczą jest, że wyhodował bujną czuprynę, dzięki której mrozy były bardziej znośne. Te same potrzeby adaptacyjne wpłynęły z resztą na obecność futra w kocich uszach, wielkość łap czy ogólny rozmiar ciała kota. I choć dziś nasi milusińscy nie potrzebują aż tak wyspecjalizowanej adaptacji, ślady po ich przodkach widzimy we wszystkich rasach. 

Czy wobec powyższego kręcone futro u kota to też rodzaj adaptacji środowiskowej? Nie koniecznie – podobnie jak różne kolory futra, kręcony włos pojawił się u kotów w wyniku rozmaitych mutacji genetycznych, przechodził przez kolejne kocie pokolenia, aż w końcu wpisał się na dobre do standardów niektórych ras jako specyficzna cecha wyglądu. Dziś do najpopularniejszych przedstawicieli kręconowłosych wśród kotów należą rasy takie jak: Selkirk Rex, Devon Rex, Cornish Rex, oraz LaPerm, choć mniej lub bardziej kręcona sierść może pojawić się też u innych (w szczególności długowłosych) kotów. W zależności od rasy, futro może układać się w piękne, delikatne fale lub całkowicie się pokręcić, występować w krótkim i długim wariancie włosa, z podszerstkiem lub bez. Jak więc widać, nawet w tak wąskiej grupie kotów ze specyficzną cechą wyglądu nie możemy narzekać na brak różnorodności.

Selkirk Rex – kręconowłosy miaudel wśród kotów

Naszym pierwszym na dziś posiadaczem kręconego, barankowego futerka są koty rasy Selkirk Rex. Choć to rasa stosunkowo młoda, zainteresowanie nią nieustannie wzrasta między innymi ze względu na wyjątkowy wygląd tych przepięknych kotów. Dzięki puchatym loczkom, przedstawiciele rasy przypominają raczej miniaturowe, mruczące owieczki o wspaniałym charakterze, niż typowe, dostojne tygrysy kanapowe. Spójrzcie tylko na tego misiaka! 

Rasa Selkirk Rex powstała dzięki skrzyżowaniu kota perskiego z typowym kotem domowym, nierasowym, który zupełnie niespodziewanie urodził się z kręconą sierścią. Jako, że z krzyżówki powstały kociaki z nietypową, kędzierzawą fryzurą, ich hodowlę kontynuowano, przy okazji włączając do rasy m.in. koty brytyjskie, egzotyczne i persy. Selkirki to koty zdrowe, z niezwykle łagodnym usposobieniem typowego kociego pieszczocha, choć oczywiście należy liczyć się tu z pewną różnorodnością, w zależności od tego jakie rasy kotów brały udział w tworzeniu konkretnej linii hodowlanej. Futro Selkirk Rexów jest miękkie, pluszowe i gęste, występuje w niemal wszystkich odmianach kolorystycznych i zarówno w opcji z długim, jak i krótkim włosem. Ciekawą cechą Selkirk Rexów są ich wąsy, które również się kręcą, ale z uwagi na tendencję do łamania się, często są krótsze niż klasyczne kocie wąsy. 

Devon Rex – koci elf z kręconą fryzurą

Tej rasy nie trzeba chyba nikomu przedstawiać – Devon Rexy z roku na rok są coraz popularniejsze, co zawdzięczają zarówno swojej nietypowej urodzie, jak i fantastycznemu charakterowi. Porównywane do skrzatów, elfów, a nawet ufoludków, Devon Rexy to koty niezwykle towarzyskie, aktywne i żywotne, a przy tym mocno przywiązane do swojego człowieka. I Opiekunowie to doceniają, bo w przeciwieństwie do wielu kocich kanapowców, z Devonem z pewnością nie będziesz narzekać na nudę. 

A co z ich kręconym futerkiem? W przeciwieństwie do Selkirków mówimy tu bardziej o falach, niż bujnych lokach oraz bardzo krótkiej sierści, której gęstość może zależeć od umiejscowienia na ciele kota, pory roku, wieku i, rzecz jasna, zdrowia. Mimo tego jest to sierść niezwykle miękka i puszysta – jeśli nadarzy się Wam okazja, zdecydowanie warto takiego kitku pogłaskać. 

Cornish Rex – atleta w kręconym wdzianku 

Na koniec wpadamy dziś z wizytą do kotów rasy Cornish Rex. To kolejna rasa wywodząca się z Wielkiej Brytanii, u której kędzierzawe futro jest ważnym znakiem rozpoznawczym, choć, co ciekawe, Cornish Rexy nie są spokrewnione z Devonami. Futrzane fale kotów tej rasy przypominają nam fryzury rodem ze starego Hollywood – są delikatne, eleganckie i perfekcyjnie ułożone. Po prostu klasa! Co ciekawe futerko Cornish Rexów składa się tylko z włosów przejściowych – ich sierść jest gęsta i miękka, ale nie chroni wystarczająco przed niskimi temperaturami, dlatego koty te lgną zimą do kocyków i kaloryferów jak ćmy do światła. 

Czego możesz się spodziewać po Cornish Rexach w kwestii charakteru? Podobnie jak u Devonów są to koty żywiołowe, aktywne, atletyczne, które nie lubią się nudzić. To również stworzenia wyjątkowo inteligentne – chętnie uczą się sztuczek, potrafią opanować sztukę otwierania drzwi i szuflad, uwielbiają zabawki interaktywne i kochają, gdy skupia się na nich całą uwagę. Dobrze odnajdą się w rodzinie, także z dziećmi – w końcu im więcej atencji, tym lepiej. 

Jak dbać o kręcone futerko? 

Odpowiedź zależy tu oczywiście od tego, czy mówimy o Selkirkach z długim włosem, czy może Devonach lub Cornish Rexach, których sierść jest znacznie krótsza. W przypadku tych pierwszych konieczne będzie regularne czesanie, aby futro się nie poplątało – tą zasadę stosujemy z resztą w przypadku wszystkich ras długowłosych. W przypadku kotów krótkowłosych oraz Devonów i Cornish Rexów, u których sierść jest naprawdę króciutka, koty właściwie samodzielnie radzą sobie z jej pielęgnacją. Od czasu do czasu może być konieczne przeczesanie fryzury miękką szczotką lub przetarcie miejsc, które najbardziej się przetłuszczają, ale w ogólnym rozrachunku i w kontraście do typowych ras długowłosych, koty z kręconym futerkiem są stosunkowo bezobsługowe. Wybierając konkretną rasę, zawsze proś o pomoc hodowcę – jako specjalista pracujący z kotami na co dzień, z pewnością podsunie Ci najlepsze tipy i triki dotyczące pielęgnacji i higieny Swojego kociego przyjaciela. 

O jakiej rasie kotów poczytalibyście w kolejnych artykułach, przeKoty? Z chęcią przygotujemy dla Was więcej materiałów tego typu i zgłębimy ciekawostki kryjące się pod kocim futerkiem 🙂 

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.