Drapak vs kanapa 1/0, czyli jak oduczyć kota drapania mebli

Kot leżący na drapaku tekturowym

Co jest ważniejsze – kot czy kanapa? To oczywiście pytanie retoryczne, ale znamy sposób, by nie pojawiało się w głowach Opiekunów kotów. Czytaj dalej i dowiedz się, dlaczego koty drapią, jak wybrać drapak i jak uchronić meble przed pazurami!

Każdy przeKot spotkał się pośrednio lub bezpośrednio z drapaniem mebli czy tapet przez koty. Drapanie jest świętym kocim prawem, ale poznając jego genezę możemy przekierować kocie pazury na drapaki.

Dlaczego koty drapią?

Potocznie mówimy, że koty drapią, ponieważ ostrzą pazury, prawda? Nieprawda! Jeśli zaskoczyliśmy Cię jak kot wyskakujący zza kanapy, to już pędzimy z wyjaśnieniem. Głównymi powodami, dla których koty drapią jest potrzeba oznaczenia terenu oraz higiena pazurów – poprzez drapanie złuszczają stare pochewki pazurów, aby wymienić je na nowe. Czyli prawidłowo powinniśmy mówić, że koty ścierają, a nie ostrzą pazury. A to trochę przyjemniejsza perspektywa :).

Jak wybrać odpowiedni drapak dla mojego kota?

Wybór drapaka dla kota jest jak koci charakterek – bardzo indywidualny. Co oznacza, że Ty, przeKocie, powinieneś znać preferencje swojego futrzaka i na ich podstawie podjąć decyzję. Trudne? Trochę tak, dlatego chcemy Ci pomóc i przedstawiamy poniżej kilka pomocnych wskazówek:

  • Im bardziej naturalny drapak, tym chętniej kot będzie z niego korzystał. Domowy kot to co prawda nie lew (chyba, że salonowy), ale naturalny instynkt jest w nim tak samo obecny, jak u dzikich kotów. Dlatego warto stworzyć namiastkę natury w domowych warunkach. Dodatkowo drapaki, które wykorzystują np. tekturę, bawełnę czy klej spożywczy są bezpieczniejsze dla kotów.
  • Niezależnie, czy jest to drapak wysoki czy tekturowy, powinien być stabilny i bezpieczny. W drapakach typu drzewka to dość oczywiste, ale wierz nam – koty potrafią przewrócić nawet parterowe, niskie drapaki.
  • Obserwuj, jakie płaszczyzny i faktury materiałów lubi drapać Twój kot, a następnie wybierz drapak odpowiadający jego upodobaniom. Bo wiesz, są twardziele i deliCATesiki – dla tych pierwszych choćby papier ścierny, a dla drugich np. sizal może być niezbyt przyjemny. Tektura to zawsze bezpieczny wybór. Tekturowe drapaki dla kotów mają jeszcze jeden atut, wystarczy je odwrócić, aby kot uzyskał nową powierzchnię do drapania.

Co zrobić, gdy koty drapią meble zamiast drapaków?

Urządzając dom łatwo zapomnieć o kocich potrzebach. Zdarza się, że ukrywamy kocie meble z dala od naszych oczu. Nie chcemy ich eksponować szczególnie wtedy, gdy ich wygląd nie odpowiada naszej estetyce. Jednak koty inaczej postrzegają świat niż my i mówiąc oględnie – trendy wnętrzarskie mają tam, gdzie zaczyna się ich ogon. Warto więc kupić taki drapak, który wpasuje się w styl Twojego domu – zarówno pod względem wielkości, jak i wyglądu czy koloru. Co jeszcze możesz zrobić, aby podnieść atrakcyjność drapaków? Oto kilka przykładów:

  • Drapaki warto umieszczać w miejscach, w których miesza się dużo szlaków komunikacyjnych domowników np. przy korytarzu, w otwartych przejściach między pomieszczeniami.
  • Możesz natrzeć drapak kocimiętką, walerianą lub użyć feromonów, aby zachęcić kota do aktywności na nim.
  • Nie umieszczaj drapaków w trudno dostępnych miejscach dla kota.
  • Na początku możesz nagradzać kota zdrową przekąską za każdym razem, gdy wybierze do drapania drapak zamiast kanapy.

Czas, w którym kot uczy się korzystać z drapaków jest indywidualny i wymaga cierpliwości od przeKota. Podczas etapu przejściowego możesz zabezpieczyć kanapę np. taśmą dwustronną, śliską narzutą czy plastikową matą do czasu, aż Twój kot zacznie korzystać wyłącznie z drapaków.

O czym pamiętać podczas nauki korzystania z drapaka?

Teraz już wiesz, dlaczego koty drapią, jak wybrać drapak i jak nauczyć koty z nich korzystać. Mamy nadzieję, że wykorzystasz tę wiedzę w praktyce i już wkrótce stworzycie z kotem harmonijny dom. Na koniec jeszcze jedna ważna sprawa przeKocie – w trudniejszych momentach pamiętaj, że koty nie drapią mebli po to, aby specjalnie je uszkodzić. Żyjąc z tymi wspaniałymi przyjaciółmi należy uszanować i zaspokoić ich podstawowe potrzeby, a jedną z nich jest właśnie drapanie.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.