Natura kociego drapania: dlaczego kot musi drapać?

Kot znów podrapał kanapę? A może wyżywa się na nowym dywanie? Bez obaw, destrukcja Twoich ulubionych mebli nie jest przejawem kociej fanaberii. Drapanie to jeden z najważniejszych, pierwotnych instynktów kota, a porządny drapak – podstawowy element jego domowego świata. Nie bez powodu tekturowe drapaki pozostają od zawsze centralnym punktem myKotty! Czy wiesz jednak, przeKocie, dlaczego Twój kot drapie? Przeczytaj do końca, a być może dowiesz się czegoś zupełnie nowego o swoich futrzastych lokatorach. 

Dlaczego koty drapią?

Drapanie to pierwotny instynkt drzemiący w każdym kocie i choć domowym mruczkom daleko do dużych, dzikich kotów, natury nie oszukasz. Udostępnienie kotu przestrzeni do drapania to nie tylko sposób na ochronę Twoich mebli, to także bardzo ważne z perspektywy kociego zdrowia, zachowania i samopoczucia. Cytując najbardziej rozpoznawalnego kociego behawiorystę Jacksona Galaxy, “to, co ludzie odbierają jako zachowanie “uciążliwe”, dla kotów stanowi konieczność. Dla kotów drapanie to nie luksus (ani patologia). W taki sposób rozciągają mięśnie grzbietu i klatki piersiowej, w taki sposób ćwiczą i rozładowują stres, no i w taki sposób gubią puste pazurki”. 

Koty spędzają całe dnie w naszych mieszkaniach, nie mając zbyt wielu zajęć, stąd drapanie jest dla naszych pupili tak bardzo ważne. Kwestię kociej potrzeby drapania konsultowaliśmy z behawiorystką Julie Houtmeyers (@cat.coach.julie na Instagramie), zdaniem której “drapanie jest dla kota normalnym, instynktownym zachowaniem. Drapią nie tylko po to, by zetrzeć pazurki, ale co ważniejsze, by zostawić swój zapach i poradzić sobie ze stresem oraz emocjami. Kot może podbiegać do drapaka podekscytowany, gdy wracasz do domu, w trakcie zabawy lub by rozładować się po zabawie z innym kotem. Nie możemy więc zabraniać kotom tego, co dla nich tak naturalne!” Najlepsze, co może zrobić koci opiekun to zapewnić swojemu pupilowi wiele dobrych miejsc do drapania, ocalając w ten sposób także swoje meble. 

To mój teren, możemy się nim podzielić

Zgodnie ze swoją naturą, koty drapią by zredukować stres, spożytkować energię, zadbać o pazurki, wzmocnić i rozciągnąć mięśnie, ale także by oznaczyć własny teren. Jeśli masz w domu inne zwierzęta, kot sygnalizuje swoją obecność poprzez drapanie i pozostawianie swojego zapachu w najważniejszych punktach swojego terytorium. Ślady po pazurach to dla nich najlepszy dowód na prawo własności – kocia karta przetargowa mówiąca “ja tu mieszkam, to mój teren. Mogę się nim dzielić, ale mam tu swoje miejsce.” Kitku jest jedynakiem? Człowiek to w dalszym ciągu użytkownik terytorium – kot musi zostawić swój „podpis” tam, gdzie i Ty zostawiasz swoje zapachy! 

Drapanie jest dla kota tym samym, co dla człowieka rozstawianie w domu zdjęć, dekoracji czy pamiątek – to dzięki nim czujemy się “u siebie”. Regularne drapanie tych samych punktów daje kotu poczucie bezpieczeństwa. Drapaki to jego drogowskazy i punkty graniczne, bez których może czuć się obco nawet we własnym domu! Dlatego nad projektami drapaków myKotty pracujemy już ponad 8 lat, ulepszając stale ich konstrukcję, by jak najlepiej dopasować się do potrzeb dzikiego kota drzemiącego wewnątrz Twojego kitku. 

Czy drapanie wystarczy, by zetrzeć pazurki?

Często spotykamy się z pytaniem, czy drapaki myKotty radzą sobie ze ścieraniem kocich pazurków. Najprostsza odpowiedź brzmi: tak, choć ich skuteczność i tym samym konieczność częstego obcinania pazurków będzie zależała od kitku oraz dostępności drapaków w Twoim domu. Zwróć uwagę, czy podczas drapania słupka lub ugniatania kocyka kocie pazurki zadzierają się o nitki i nie pozwalają swobodnie się odczepić. Jeśli tak, drapanie może nie wystarczyć i kot będzie potrzebował Twojej pomocy. Bez obaw – gdy dojdziesz do wprawy, obcinanie pazurków nie jest takie straszne. O tym jak dbać o kocie pazurki pisaliśmy już na naszym blogu, więc odsyłamy do artykułu poniżej.

Jak dbać o kocie pazury?

Rodzaje drapaków – jak wybrać ten właściwy?

Ustawianie drapaków w domu nie może być dziełem przypadku, podobnie jak wybór materiałów, z których drapak będzie zrobiony. Twój kot może lubić tekturę, drewno, tapicerkę, sznurek sizalowy (czy dywan:) – nie dowiesz się, póki nie spróbujesz. Zachęcamy oczywiście do przetestowania każdej opcji, choć z doświadczenia i relacji naszych przeKotów wiemy, że pionowe słupki sizalowe i poziome drapaki kartonowe to najlepsze kocie połączenie. Wszystkie drapaki myKotty wykonane są z wysokiej jakości tektury, która w dotyku przypomina mięciutki zamsz i jest wyjątkowo przyjemna dla kocich łapek! A o ich trwałości przeczytasz klikając w poniższy link. 

Długość życia tekturowego drapaka.

https://blog.mykotty.pl/2019/10/15/drapak-tekturowy/

Twój kitku będzie miał preferencje nie tylko przy wyborze materiału drapaka, ale też jego formie. Ważne, by miał dostęp do przynajmniej jednego, wysokiego słupka na którym może rozciągnąć się w pełni stając na dwóch łapkach. Potrzebuje też drapaka poziomego – jeśli kręci wąsem i nie korzysta, przestaw go w inne miejsce. Kocim drapakiem może stać się także jego legowisko. Nasz domek MIA z matą tekturową będzie dla Twojego kiktu idealnym schronieniem oraz drapakiem poziomym. Takie 2 w 1 kochamy najbardziej.

Kocie Feng Shui – gdzie warto ustawić drapaki? 

Oczywiście tam, gdzie kot będzie drapał najchętniej – w miejscach o dużym znaczeniu społecznym. Daj kitku alternatywę dla kanapy ustawiając drapak VIGO, LUI lub TOBI tuż przy jej boku, a kot z chęcią wybierze go zamiast Twoich mebli. Pamiętaj też, by mieć w domu więcej, niż jeden drapak – ustaw je w każdym pomieszczeniu, dając kotu różnorodność. Słupki, drapaki poziome, sizal, karton, wykładzina – możliwości jest tak wiele. Martwisz się o estetykę? Kwestia pięknie urządzonego wnętrza leży w naszych sercach, dlatego drapaki myKotty projektujemy w zgodzie z regułami kotyfikacji – tak, by doskonale wpasowały się w Twoją aranżację wnętrza i cieszyły nie tylko kocie, ale i ludzkie oko!

Nie dasz drapaka, wybiorę kanapę

Drapanie to potrzeba behawioralna i zdrowotna, ale też dobra rozrywka! Rozciąganie się na słupku to dla Twojego kitku domowa siłownia. Warto, by była choć trochę różnorodna. Koty w naturze drapią drzewa, znacząc w ten sposób zasięg swojego terytorium. Twój kot domowy potrzebuje własnego „drzewa”, najlepiej w więcej niż jednej postaci. Bez drapaków Twoja kanapa, fotel czy dywan niestety godnie go zastąpią, a tego nie chcemy, prawda? Dlatego postaw na drapaki! Opracowaliśmy specjalny proces ich produkcji, dzięki któremu ich powierzchnia ze wszystkich stron przypomina w dotyku zamsz, a to jest dopiero luksus dla poduszek pod łapkami. Gdy siadasz na fotelu czy kanapie, zostawiasz na nich swój zapach. Kot czuje potrzebę, by również zaznaczyć swoją obecność na terenie. Jeśli nie dasz mu alternatywy w postaci tego swojego przysłowiowego „drzewa”, kanapa prędzej czy później na tym ucierpi.

Drapak Vs Kanapa 1/0, Czyli Jak Oduczyć Kota Drapania Mebli.

Ile drapaków stoi w waszych domach, przeKoty? Dajcie znać w komentarzach. Z okazji nadchodzącego Black Friday zapraszamy też na przeKocie promocje – drapaki VIGO, LUI i TOBI oraz wszystkie produkty myKotty do zgarnięcia w naprawdę atrakcyjnych cenach. 

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.