Jak dbać o kocie pazury

jak dbać o kocie pazury

W kocim manicure istnieje tylko jeden trend: zadbane i starte na drapaku pazurki to skarb każdego kota, bez względu na płeć. Dlatego każdy świadomy Opiekun zapewnia kotu (i kotce) co najmniej jeden drapak. Tylko czy to wystarczy? Dla kotów niewychodzących drapanie to za mało. Jak zatem zadbać o pazurki naszych domowych piękności? Czytaj dalej!  

Dlaczego warto obcinać pazury kotom

Jeżeli Twój kot jest niewychodzący, warto obcinać mu pazury. Dlaczego? Jedna sprawa to oczywiście dbałość o nasze piękne meble i dłonie. Pewnie wiesz, jak bardzo potrafi boleć takie zadrapanie. Na samą myśl mamy ciarki! Jednak obcinanie pazurków nie służy wyłącznie nam, ale też kotu! W domu mamy zwykle wiele tekstyliów, np. firany czy materiałowe legowiska na kaloryfery, na których kot może zaczepić się zbyt długim pazurem i zawisnąć, aż do naszego powrotu z pracy. To dopiero przerażająca wizja, prawda?

Jak obcinać pazury

Teraz trochę potrzebnej wiedzy medycznej. Spokojnie – tylko tyle, ile trzeba, by stać się domową manicurzystką. 

Koci pazur zbudowany jest z dwóch części:

  • Przezroczystej, martwej masy keratynowej – tą część przycinamy.
  • Różowatej, unerwionej i ukrwionej miazgi twórczej – tą część zostawiamy w spokoju.

Przyjęło się, że obcinamy 1/3 długości pazura, aby uniknąć naruszenia miazgi twórczej, której nie wolno przycinać.

Ok, ale czym przycinać kocie pazury? Nawet nie próbuj tego robić nożyczkami, którymi obcinasz swoje paznokcie! Używając ich możesz zmiażdżyć koci pazur prowadząc do jego rozwarstwienia. Po prostu użyj obcinaczki przeznaczonej dla kotów.

obcążki dla kota

Jak przyzwyczaić kota do obcinania pazurów

Dobrze wiemy, że obcinanie pazurów bywa czasami walką o życie. I to najczęściej o Twoje życie! Walka kończy się zwykle również urażoną kocią dumą… To jednak nie powinno Cię powstrzymać przeKocie! Trzeba po prostu przygotować się do bitwy i oswoić wroga, którym jest strach (nie kot przecież!). Oto kilka sposobów:

  • Zacznij głaskać kocie łapki przyzwyczajając je do dotyku. Jeżeli Twój kot się z tym oswoi, zacznij masować stópki tak, aby wysunąć pazury.
  • Obcinaczkę umieść w widocznym miejscu, aby kot mógł dobrowolnie się z nią oswoić w wygodnym dla niego czasie.
  • Nagradzaj kota po głaskaniu łapek lub po obcięciu pazurów zdrowym smakołykiem.

Jeżeli obcinanie pazurów sprawia Ci kłopoty, poproś weterynarza o pomoc. U nas sprawa wygląda tak, że aby zabrać się do kociego manicure, to musimy najpierw delikwenta podejść i tu mamy idealny sposób – jak śpi. Często jesteśmy już w połowie obcinania pazurów u drugiej łapy, kiedy futro się budzi i kojarzy co się dzieje. Uważajcie jednak, ponieważ wasze koty mogą się nie nabrać na to.

Pamiętaj jednak, że obcinanie pazurów nie sprawi, że koty nie będą drapać – zawsze będą odczuwać naturalną potrzebę drapania i musimy to uszanować. Obcinanie jest po prostu dodatkowym elementem higieny kotów niewychodzących. 

To co, na kiedy planujecie koci manicure?

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.