Długość życia tekturowego drapaka

mykotty, drapak

Często spotykamy się z pytaniami o wytrzymałość i żywotność tekturowego drapaka. Na jak długo powinien wystarczyć? Kiedy go wymienić? Czy wytrzyma napór więcej niż jednego kota? Na te i inne Wasze pytania odpowiadamy w poniższym tekście, aby ułatwić Wam decyzję o zakupie oraz pomóc odróżnić przypadek nadający się na reklamację od typowego zużycia produktu.

Liczba kotów

Zacznijmy od podstawowego pytania – ile masz w domu kotów? Jeśli więcej niż jednego – czy na każdego przypada jeden drapak czy raczej korzystają ze wspólnego? Zużycie drapaka będzie wprost proporcjonalne do liczby pazurów (i intensywności drapania, ale o tym za chwilę), dlatego drapak, który z założenia przeznaczony jest dla jednego kota może szybko zamienić się w tekturowe confetti po zetknięciu się z całą gromadą sympatyków bliskich spotkań z drapakiem! My rekomendujemy sprawiedliwe obdzielenie wszystkich kocich domowników i zapewnienie każdemu z osobna podobnej powierzchni do drapania i zabawy, dlatego stworzyliśmy zestawy mebli, które zadowolą najbardziej wymagających sympatyków drapania.

Drapać czy nie drapać? Oto jest pytanie!

Na pewno nie jeden raz zdarzyło się Wam w życiu tak, że Wasz kot na widok nowego prezentu okazał wdzięczność w postaci zimnej ściany obojętności – sami doskonale znamy to z praktyki! Czasami karton po drapaku jest lepszy niż to, co było w środku (a jeszcze gorzej, jeśli zamiast kartonu jest to kanapa!). Wiemy od Was, że drapaki myKotty szybko zyskują uznanie czworonogich domowników, natomiast zdarzają się wyjątki i w takich przypadkach możesz zachęcić kota do użytkowania różnymi metodami:

  • spróbuj nauczyć kota korzystania z drapaka i zainteresuj go – przymocuj do drapaka jego ulubioną zabawkę lub połóż smakołyk, obróć naukę w formę zabawy – pokaż do czego służy mebel, drapiąc po nim w obecności kota, a jeśli masz w domu całą kocią gromadę, naucz korzystania z drapaka najpierw kota, który dowodzi grupą, by reszta mogła pójść za nim w ślad

– daj kotu trochę czasu na zapoznanie się i pokochanie nowego tekturowego członka rodziny – postaw drapak w inne miejsce, najlepiej takie, w którym kot lubi przebywać, wylegiwać się i kłaść, np. przy kanapie, która do tej pory była częstym “celem” dla jego pazurów

– posyp drapak ziołami lubianymi przez koty albo skorzystaj ze specjalnego sprayu o zapachu kocimiętki lub waleriany

A jeśli każda z tych metod nie odniosła oczekiwanych skutków, nadal możesz jeszcze:

  • wykorzystać drapak dla własnych potrzeb i wywołać zazdrość kota (regał na książki LUI w mieszkaniu wygląda niesamowicie!)
  • z bólem serca zwrócić drapak (w myKotty masz na to aż 100 dni!)

Nieliczne przypadki zwrotów pokazują, że ostatni wariant stosujecie niezwykle rzadko, a nadsyłane zdjęcia dowodzą, że zaraz po rozpakowaniu kartonu Wasze koty doświadczają miłości od pierwszego wejrzenia i… chętnie wbijają pazury w swoich wybrańców!

Styl drapania

Od tego jak Twój kot drapie będzie zależało średnie zużycie drapaka. Zdarzają się koty, które w zasadzie w ogóle nie drapią (w takich przypadkach mebel posłuży przez lata, i nie będzie na nim widać dużych śladów zniszczeń). Natomiast “style drapania” kotów, które lubią ostrzyć pazury mogą być różne – od drapania poziomej powierzchni tektury, po wydzieranie otworów czy drapanie po froncie mebla. Bywa tak, że mając w domu więcej niż jednego kota, w różnych miejscach drapaka można zauważyć innego rodzaju uszkodzenia – od charakterystycznych dziur w tekturze, po całkowicie porysowane boki. Nie bez znaczenia będzie również zabieg obcinania pazurów – jeśli robisz to regularnie, drapak będzie mniej zniszczony, ponieważ krótsze pazury nie wbiją się tak głęboko w tekturę. Przykłady stylów drapania możecie zobaczyć tutaj:

Drapak nie kot  – ma tylko jedno życie

Mając kota, który sporo drapie, ślady zużycia na drapaku będzie widać już po pierwszym miesiącu użytkowania. Przy dużej intensywności drapania, drapak może nadawać się do wymiany nawet po 6 miesiącach. Tutaj znów nie ma reguły – każdy kot jest inny, posiada inne potrzeby i to on będzie nadawał tempo eksploatacji tego produktu.

Poniżej przedstawiamy przykładowe zużycie drapaka dla różnych scenariuszy:

1 kot, który mało drapie, zużycie po ok. 3 miesiącach

1 kot, który lubi drapać, zużycie po ok. 6 miesiącach

2 koty, które codziennie drapią, zużycie po ok. 1 miesiącu

Koty uwielbiają tekturę, dlatego drapak wykonany z tego materiału nadal będzie dobrym rozwiązaniem nawet jeśli Twój kot daleki jest od drapania. Wielofunkcyjność tego wyjątkowego kociego mebla pozwala również na inne użytkowanie – jako miejsca do zabawy czy legowiska. Wybieraj modele, które w specyfikacji mają podaną informację jak duże obciążenie wytrzymają bez ryzyka złamania się. Kocie meble z tektury potrafią wytrzymać nawet bardzo duże obciążenia – doskonałym tego przykładem jest nasz drapak VIGO – prawdziwy twardziel w swojej klasie, który jednocześnie udźwignie kota i człowieka o sumarycznej masie 95 kg!

Jak widać, co kot to obyczaj, dlatego trudno jest jednoznacznie określić żywotność tekturowego drapaka. W jednym przypadku będzie to 6-8 miesięcy, w innym nawet kilka lat. Jeśli po przeczytaniu tekstu nadal nie wiesz czy tego typu produkt będzie dobry dla Twojego kota – daj nam znać, chętnie coś podpowiemy 🙂

Rekomendowane artykuły

1 komentarz

  1. Mamy Wasz drapak juz drugi rok. Dwa koty średniodrapne używają go regularnie, a ja go od nich czasem pożyczam, gdy nie mogę gdzieś sięgnąć z podłogi 😃

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.