Profilaktyka zdrowotna kota

zdrowie kota

Chcąc zadbać o zdrowie naszego kota, dobrze, abyśmy regularnie wykonywali określone badania. Dzielą się one na obowiązkowe, o których powinniśmy pamiętać jako Opiekunowie mruczącego Przyjaciela, oraz dodatkowe, pozwalające jeszcze dokładniej ocenić jego stan zdrowia. W naszym artykule postaramy się przybliżyć zarówno jedne, jak i drugie. 

O tym, jak ważna jest profilaktyka zdrowotna kota, przekonaliśmy się sami. Najpierw, na przykładzie naszego pierwszego puszystego przyjaciela – Luisa, który zmagał się z chorobą nerek, a później – Figo, mającego problemy z sercem. Pamiętajmy, że tylko regularne wykonywanie badań pozwala wykrywać schorzenia we wczesnym stadium, co zwiększa szanse na całkowite wyleczenie mruczka lub przedłużenie jego życia faktycznie o te przysłowie siedem kocich żyć. Jest to szczególnie ważne ze względu na to, że koty dają znać o złym samopoczuciu dopiero wtedy, kiedy są już w bardzo złym stanie.

Lista badań must have

Listę obowiązkowych badań, które mają zadbać o zdrowie twojego kota, stworzyliśmy, opierając się na wiedzy dwóch ekspertów: lekarza weterynarii dr. Agnieszki Neski-Suszyńskiej, oraz pojawiającej się już w naszych postach – właścicielki Hodowli z Pazurem – Justyny Fronc. 

U kotów poniżej 10 lat raz na 12 miesięcy należy wykonywać:

 • badanie kliniczne, w ramach którego weterynarz powinien sprawdzić stan uzębienia kota, czystość jego uszu, przyjrzeć się sierści, skórze oraz łapom;
 • podstawowe badanie moczu – pozwala na szybkie wykrycie wielu chorób. Mocz pobiera się w domu. Można to zrobić, stawiając kotu wyczyszczoną kuwetę bez żwirku, z której później odlewa się mocz lub wykorzystać metodę łapania cieczy za pomocą pojemnika. Dostępne są również specjalne plastikowe granulki nie wchłaniające wody, który sypiemy do pustej kuwety zamiast żwirku. Nie obawiajmy się także pobierania moczu poprzez nakłucie pęcherza przez doświadczonego lekarza weterynarii – nasz Luis takie pobrania musiał przechodzić regularnie i uwierzcie, że nie jest to bolesne dla kota, a mamy pewność, że próbka nie jest niczym zanieczyszczona;
 • USG jamy brzusznej – umożliwia wykrycie nawet małych zmian patologicznych w narządach;
 • badanie krwi, do którego zalicza się morfologię oraz podstawową biochemię – pozwala na wczesne wykrycie różnego rodzaju schorzeń. W przypadku kotów, które ukończyły 7 rok życia, należy również zwrócić uwagę na hormon tarczycy;
 • pomiar ciśnienia krwi – konieczny u mruczków, które mają więcej niż siedem lat; u dojrzałych kotów szczególnie często rozwija się niewydolność nerek, którą można wykryć za pomocą tego badania.

U pupili liczących sobie więcej niż 10 lat, wymienione powyżej badania powinno się wykonywać raz na pół roku. Ponadto, u takich kocich seniorów trzeba również raz do roku zrobić RTG przeglądowe, pozwalające na ocenę narządów, oraz echo serca i badanie okulistyczne.

Lista dodatkowych badań

Dodatkowe badania zazwyczaj zostają zlecone przez lekarza weterynarii ze względu na predyspozycje zwierzaka do danych schorzeń lub przebyte choroby. Wśród najpopularniejszych są:

 • wykonanie bardziej szczegółowego badania krwi, które pozwala wykluczyć lub potwierdzić daną infekcję;
 • test na obecność FIV/FeLV – jest on konieczny w przypadku kotów wychodzących, które nie były wcześniej szczepione na te choroby; ponadto warto go wykonać, jeśli przygarnia się kota z ulicy; FIV oraz FeLV zagrażają nie tylko zdrowiu, ale również życiu naszych kotów;
 • badanie kału – pozwala wykluczyć zarażenie pasożytami.

Rasy z predyspozycjami do pewnych przypadłości

Niektóre rasy kotów są szczególnie narażone na pewne schorzenia. Część z nich przedstawiliśmy w tabeli:

Rasa kotaCzęste chorobyBadania, które warto wykonać
kot Szkocki zwisłouchywielotorbielowatość nerekbadanie USG
Devon rexzmiany skórnegłównie przyglądanie się sierści i skórze
kot Syjamskizłuszczanie głowy kości udowejbadanie RTG
Brytyjski krótkowłosy,Maine coon, Ragdoll,
kardiomiopatia przerostowa (zgrubienie mięśnia sercowego)echo serca
Szkocki zwisłouchy,Brytyjski krótkowłosyOsteochondroplazjabadania RTG
Egzotyczny, Perski, Brytyjski długowłosy/Brytyjski krótkowłosyPerski, Egzotyczny, Brytyjski krótkowłosy, Brytyjski długowłosyWielotorbielowatość nerek (PKD1/AD-PKD) badanie USG
Abisyński, Bengalski, Ocikat, Rosyjski niebieski, Somalijski, Balijski, Orientalnydługowłosy, Orientalny krótkowłosy, Syjamski, Seszelski krótkowłosy, Seszelski długowłosy,kataraktaBadania okulistyczne

Wizyta u weterynarza

Chcąc uniknąć stresu u Twojego kociego Przyjaciela, a także ograniczyć swój niepokój czy także uczucie stresu (które zapewne udziela się także i Twojemu zwierzakowi), warto dobrze się przygotować do wizyty u weterynarza. 

Warto zebrać wszystkie potrzebne informacje dotyczące naszego pupila, wszystkie objawy, które nas niepokoją i najlepiej zapisać je sobie, aby w stresie o niczym nie zapomnieć. Lekarz prawdopodobnie zada pytania odnoszące się do aktywności kota i jego samopoczucia, ile pije wody, jak często załatwia się i jakiej konsystencji czy koloru są jego odchody, czym jest karmiony, ile wody pije w ciągu dnia. Natomiast jeżeli kotek jest chory, zapyta od kiedy pojawiły się niepokojące symptomy, czym dokładnie się objawiają. Przemyślmy sobie z wyprzedzeniem także o co chcemy zapytać, jakie symptomy nas martwią, nagrajmy nawet wcześniej film z zachowaniem kota, które nas niepokoi.

Warto mieć ze sobą książeczkę zdrowia pupila – to znacznie ułatwi prześledzenie ostatnich chorób oraz zabiegów, którym był poddany. My zabieraliśmy ze sobą badania, które kot miał wykonywane, tym bardziej, jeżeli zmienialiśmy weterynarza. 

Jeśli planujesz wykonanie badania krwi, kot powinien być na czczo. Według naszego doświadczenia – najlepiej przyjść z kotem do weterynarza, który jest na czczo, poniewaz nigdy nie wiadomo, czy nie będzie konieczne pobranie krwi. Wygodne są w tym wypadku godziny poranne, ponieważ ostatni posiłek dajemy kotu wieczorem dnia poprzedniego. 

Jeżeli podejrzewacie, albo chcecie, aby kot miał pobrany mocz do badań, to także warto zadbać o to, aby jego pęcherz był pełny. Niestety wiemy jakie to trudne zadanie zabierać kotu kuwetę na noc, aby poranna wizyta zakończyła się skutecznym pobraniem moczu, ale warto zrobić to raz, a dobrze. 

Na takie wizyty warto zabierać kota w transporterze, do którego jest przyzwyczajony – zawsze to mniej stresu dla naszego Przyjaciela. W środku coś miękkiego, co pachnie domem. Można użyć gotowych, nieprzemakalnych podkładów w razie niespodziewanej wpadki naszego pupila. Jeżeli macie kotka, który jest bardzo lękliwy, to dobrym trickiem jest przykrycie transportera kocem lub materiałem zasłaniającym go w całości tak, aby podczas całej wizyty, kiedy kot jest w transporterze, nie widział co jest na zewnątrz. U nas sprawdzało się to idealnie, także i w transporcie. 

Nie zapominajmy, że jako Opiekunowie naszych kotów, oraz Klienci klinik weterynaryjnych, mamy prawo poprosić lekarza o wykonanie wszystkich z badań wymienionych w artykule, nawet jeśli on sam tego nie zrobi. Inne, bardzo ważne elementy, to kontrola jamy ustnej, sprawdzanie uszu, oczu, stanu pazurów oraz zatok okołoodbytowych. Warto o to poprosić lekarza weterynarii podczas pobytu w lecznicy. Oczywiście w konsultacji z weterynarzem, chodzi nam po prostu o to, abyśmy nie bali się pytać i nie mieli zahamowań, aby wymagać. To my jesteśmy skarbnicą wiedzy na temat naszego zwierzaka. 

Koty to trudni pacjenci ukrywający problemy, słynący z niespecyficznych objawów i dziwnych reakcji. Utrzymanie ich w dobrym zdrowiu to często nie lada wyzwanie. Jednak jeśli nasz pupil jest regularnie badany, dbamy o jego profilaktykę zdrowotną, a do tego żywimy go we właściwy sposób, wówczas mamy spore szanse spędzić w jego towarzystwie nawet kilkadziesiąt cudownych lat. Widać więc, że wysiłek popłaca.

Jak Wasze koty znoszą wizyty u weterynarza? Czy macie rady którymi chcecie się podzielić? Czekamy na Wasze komentarze.

Rekomendowane artykuły

1 komentarz

 1. Dzień Dobry badań zalecacie dużo można sobie na nie pozwolić mając jednego kota bo i tak one są bardzo drogie szczególnie badanie kału ok 70 zł to przy 9 kotach i psie suma wyjdzie większa niż niejedna dobra pensja
  chciała bym wiedzieć o niezbędnych badaniach czego nie da się ustalić z państwa postu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.