Ile wody powinien pić kot i jak go do tego namówić?

Nie jest tajemnicą, że większość kotów nie przepada za kąpielami i długim przesiadywaniem w wannie, ale woda odgrywa niezwykle ważną rolę w ich życiu. Naturalnie dzikie koty piją niewiele, a potrzebną do życia wodę pobierają wraz ze zdobytym pożywieniem. Niestety dbanie o taką dietę, a przy tym o zdrowie kota domowego, nie jest już takie proste. Ze względu na to, że koty niechętnie piją wodę, przed Opiekunami pojawia się niemałe zadanie. Jak zachęcić kota do picia wody?

Znaczenie wody w diecie kota

Woda to jeden z najważniejszych składników kociej diety. Organizm kota- podobnie jak człowieka – w ok. 2/3 składa się z wody. Stanowi ona nie tylko budulec ciała, ale jest odpowiedzialna za prawidłowy przebieg takich procesów, jak: transport tlenu i substancji odżywczych, termoregulację, pozbywanie się produktów ubocznych. Niedobór wody może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia kota. Niewystarczające spożycie wody może doprowadzić do odwodnienia, które zmniejsza odporność i zdrowie kota, zwiększając jego podatność na różnego rodzaju choroby. Wiąże się to też z większym zagęszczeniem moczu w pęcherzu, co sprzyja wytrącaniu się kryształów i ryzykiem zachorowania na schorzenia dolnych dróg moczowych. Niedobór wody może także prowadzić do zaburzeń pracy narządów wewnętrznych oraz chorób nerek. 

Symptomy odwodnienia u kota

Odwodnienie u kota bardzo trudno jest szybko dostrzec. Zazwyczaj objawia się dopiero w momencie zbyt niskiego poziomu wody w organizmie. Najczęściej jest to:

● suchość śluzówki w jamie ustnej, lepkość śliny,

● dyszenie,

● obniżenie elastyczności skóry,

● nieznaczny częstoskurcz,

● fałdy skóry niepowracające do pierwotnego położenia, sierść jest bardziej nastroszona,

● kołatanie serca,

● zapadnięte powieki,

● wstrząs krążeniowy.

Dlaczego koty piją za mało?

Nie ma  jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Istnieje wiele powodów, dla których koty unikają picia wody. Zakłada się, że u podstaw leży ich dzikość oraz warunki życia, w których realnie bytują. Dzikie koty pobierają bowiem wodę razem z pokarmem. Dlatego tak ważna jest kocia dieta i podawanie mokrego pokarmu, z którego  – jak to ma miejsce w naturze – kot naturalnie czerpie wodę. Ponadto każdy kot posiada inne zapotrzebowanie na ten składnik.

Z wielu obserwacji wynika, że koty preferują wodę „żywą”, niestojącą. Uważa się, że powinny mieć w domu więcej niż jedno miejsce do picia świeżej wody. U nas sprawdza się to idealnie – dwie wielkie michy z wodą ustawione w dwóch różnych miejscach ciągu komunikacyjnego kotów. Najlepiej będzie, jeżeli miseczki z wodą zlokalizowane będą w ulubionym punkcie obserwacyjnym futrzaka, np. na parapecie czy blacie, albo tam, gdzie koty najczęściej przechodzą z jednego pomieszczenia, do drugiego. Dla wymagających pupili warto zakupić poidełko w postaci fontanny – z naszego doświadczenia radzimy, aby wybrać takie, które cicho pracuje;) Są także koty, które uwielbiają wręcz chłeptać wodę z kranu – nie rekomendujemy jego odkręcania przez cały czas – w końcu powinniśmy ten cenny składnik naszej Matki Ziemi oszczędzać – ale podczas naszego pobytu w łazience, warto pupilowi dać dostęp do płynącej wody prosto z kranu. Nasze chłopaki – widząc, że jesteśmy w łazience – same wskakiwały na brzeg wanny i domagały się odkręcenia kranu:)

Trzeba pamiętać, że woda dla kota powinna być świeża, a jej ilość wystarczająca dla pokrycia potrzeb kota. Ważna jest także sama miska i to, z czego jest wykonana. Niestety, ale często używane miski z plastiku nie są odpowiednim wyborem (zależy także jakiego gatunku jest to plastik), ponieważ łatwo się rysują (jeżeli gatunek plastiku jest słaby jakościowo) doprowadzają do zanieczyszczenia wody bakteriami żyjącymi w zakamarkach tych zarysowań. Tani plastik zachowuje zapach i to może zniechęcić kota do picia wody. Natomiast lekkie miski plastikowe „podróżują” po całym mieszkaniu, co również może nie podobać się naszemu mruczków. O zdrowie kotów można zadbać, zaopatrując się w miski szklane, porcelanowe lub ze stali nierdzewnej. Ponadto naczynie powinno być wystarczająco szerokie i wygodne dla kota – pamiętajmy o kocich wibrujący! Futrzaki nie lubią ich moczyć w karmie czy w wodzie. Ponadto regularne mycie miseczek na wodę i codzienna jej wymiana, pozwolą na zachowanie odpowiedniej higieny przy opiece nad naszymi milusińskimi.

Pamiętajmy także, aby nie stawiać naczyń z wodą obok misek z karmą. Koty nie lubią tego, ponieważ ich instynkty podpowiadają im, że woda mogła zostać skażona resztkami jedzenia i bakteriami. W naturze dzikie kotowate nigdy nie piją wody tam, gdzie upolowały swoją ofiarę. Pamiętajmy, że instynkty w naszych puszystych, słodkich, domowych futerkach są nadal żywe i nie dajmy się zwieść ich kanapowym zachowaniom. Nasze pociechy to nadal dzikie zwierzęta, tyle, że w takim „Garfild-owym” wydaniu:) 

Jak zachęcić kota do picia wody?

Zdrowie kota jest najważniejsze, dlatego przed rozpoczęciem zachęcania go do picia wody, należy sprawdzić, czy posiada odpowiednie warunki do przyjmowania płynów. Na początku warto poddać kontroli miskę – czy posiada właściwą wielkość oraz czy jej miejsce w domu jest odpowiednie. Świeża woda, regularnie zmieniana, to podstawa. Innymi metodami na zachęcenie kota do picia wody są:

● rozcieńczenie mokrej karmy i zrobienie tzw. kociej zupy,

● ugotowanie kotu rosołu do picia,

● wrzucenie kostki lodu do miski,

● napełnienie miski z wodą aż po same brzegi,

● zakup kociej fontanny, która ma zastąpić picie wody przez kota z cieknącego kranu,

●. codzienna wymiana wody na świeżą,

● urozmaicanie wysokości oraz szerokości poprzez zakup nowych misek,

● wypróbowanie wody źródlanej lub filtrowanej – byle, nie mineralnej, ponieważ minerały zawarte w takiej wodzie, mogą zaburzyć gospodarkę elektrolitową organizmu kota.

Jak mierzyć optymalną dawkę wody dla kota? 

Zgodnie z danymi znajdującymi się w podręczniku dietetyki weterynaryjnej, obliczenie ilości koniecznej do spożycia wody przez kota, polega na przemnożeniu ilości gramów rekomendowanej suchej karmy x 2,5. W przypadku kiedy kot ma podawaną zarówno suchą karmę, jak i mokrą, można uwzględnić fakt, że karma ta w ¾ swojego składu posiada wodę, co obniża jego potrzebę spożycia wody. 

To, ile wody powinien pić kot, zależy od wielu czynników takich jak: pora roku, aktywność fizyczna, spożywane jedzenie (karma sucha czy mokra), oraz choroby. Powyższe rady dotyczą zdrowych futer i umiarkowanie aktywnych fizycznie. 

Podsumowując

Upewnij się, jaka jest wielkość misek na wodę i jedzenie Twojego kota, i czy rzeczywiście w ciągu dnia dostaje on tyle, ile powinien. Większość kotów pije prawidłowo, o ile ma ku temu szansę: stały dostęp do czystej, świeżej wody, w czystych naczyniach umiejscowionych w bezpiecznych dla niego miejscach, z dala od misek z jedzeniem. W trosce o zdrowie Twojego kota, obserwuj jak Twój kot pije i wprowadzaj zmiany odpowiadające na jego potrzeby. Przemyśl dobrze temat czym karmisz swojego pupila – my polecamy karmienie kota mokrą karmą, która sama w sobie zapewnia mu sporą dawkę wody, a przynajmniej łączenie w danym dniu posiłków suchych i mokrych. Żywienie kota tylko suchą karmą może spowodować niedobór wody i choroby.

Kluczowe zagadnienia związane z piciem wody:

  • Wybór odpowiedniej miski na wodę,
  • Wybór odpowiedniego miejsca na miskę z wodą,
  • Świeżość wody,
  • Ruch wody,
  • Dieta futrzaka.

Jeśli macie do czynienia ze szczególnymi przypadkami wyjątkowo opornych przedstawicieli kociej rasy, może warto uciec się do podstępu. Mowa o nauce przez zabawę. W ofercie wielu producentów znaleźć można zabawki dla kotów w formie fontanny lub wodospadu. Taka forma dostępu do wody jest korzystna z jeszcze innego powodu. W wielu przypadkach kot nie chce pić wody, bo jest to stojąca od kilku godzin i nieświeża woda. A fontanna czy wodospad gwarantują kotu stały dostęp do napowietrzonej bieżącej wody a przy tym doskonałą rozrywkę i zabawę.

Jak jest w Waszych domach przeKoty? Czy Wasze koty piją odpowiednią ilość wody? Jaką wodę preferują i z czego najchętniej piją? Dajcie znać w komentarzach 🙂

Rekomendowane artykuły

2 komentarze

  1. Wiedziałam, że miska z wodą nie powinna stać obok jedzenia (koty same powiedziały), ale wreszcie wiem dlaczego. Jest fontanna i dwie duże, fajansowe miski. Ponadto dwa futra (sib) chętnie piją wodę z szamponem spod prysznica. Nie dlatego, że jest ciepła (ciepła podana w misce nie budzi takiego entuzjazmu, cieknąca z kranu też). Albo podoba im się rozmiar brodzika jako miski, albo ja stojąca w środku, albo jednak szampon 🙂

  2. Nasz Mruczek pił tylko wodę z kranu, najlepiej w łazience. Teraz stoi tam miseczka z wodą do której chętnie zagląda, bo Spryciarz sam potrafi dostać się do łazienki 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.