Nerkowce, czyli koty chore na nerki. Co należy o nich wiedzieć?

mykotty

Koty rzadko dają znać Opiekunom, że coś niepożądanego dzieje się z ich zdrowiem. Często wyraźne symptomy pojawiają się, gdy schorzenie się rozwinie i trudno je wyleczyć. Niestety, część z nich jest groźna dla życia futrzastych przyjaciół. Takie często okazują się problemy z nerkami pełniącymi w organizmie niezwykle ważne funkcje. I tu kłania nam się profilaktyka, o której często wspominamy pisząc naszego bloga, ponieważ tylko ona daje szansę na wykrycie możliwej choroby w jej początkowym stadium. 

Kiedy i jakie badania wykonać?

W diagnostyce chorób nerek szczególnie ważne są badania krwi oraz moczu, które powinniśmy wykonywać co roku, gdy kot jest młodszy, a w przypadku mruczków liczących więcej niż 10 lat – co 6 miesięcy. Nie mogą o nich zapominać przede wszystkim Opiekunowie kocich seniorów, bo to właśnie starsze kotowate są najbardziej narażone na problemy ze zdrowiem. 

Zaniepokoić powinny nas podwyższony mocznik oraz kreatynina we krwi, wskazujące na problemy z układem moczowym. Objawem problemów może być również podwyższony poziom białka w moczniku – zdrowe nerki nie pozwalają na jego przepuszczenie. Badania powinniśmy również niezwłocznie wykonać, jeśli wystąpią już u kota objawy choroby. W przypadku potwierdzenia schorzeń nerek powinno się również zrobić USG oraz RTG, które pozwolą na ocenę stanu narządów.

Objawy choroby nerek u kotów

Początkowo, bez badań, trudno zauważyć u kota problemy z nerkami. Objawy u mruczków pojawiają się późno – najczęściej, gdy narządy są już uszkodzone w około 75%. Wtedy Twój pupil może stracić apetyt, pić więcej, często oddawać mocz i stać się apatyczny. Symptomami są również wymioty oraz silne osłabienie, które po nich występuje. Choroby nerek mogą objawiać się również biegunkami i wychudzeniem, spowodowanym anemią. Sierść schorowanego kota również wygląda gorzej niż zwykle – staje się matowa i pojawiają się na niej przebarwienia. 

Jeśli podejrzewasz schorzenie nerek u swojego mruczka, zwróć uwagę na zapach z jego pyszczka. Jeśli jest nieprzyjemny, należy przyjrzeć się kotu bliżej, ponieważ ten zapach wskazuje na obecność mocznika. Do objawów zaliczają się także wszelkie owrzodzenia oraz stany zapalne jamy ustnej i dziąseł. W późniejszym stadium choroby nawet futro mruczka może pachnieć moczem. Są to sygnały, które powinny zmusić każdego kociego rodzica do wizyty w lecznicy oraz do wykonania badań krwi i moczu.

Jeśli zauważysz jeden z poniższych objawów czujny przeKocie, skontaktuj się z weterynarzem:

 • Zmniejszony apetyt
 • Wzmożone pragnienie
 • Częste oddawanie moczu lub nieoddawanie moczu
 • Krew w moczu lub mętny mocz
 • Wymioty
 • Zły wygląd sierści
 • Letarg i depresja
 • Utrata wagi
 • Brzydki oddech
 • Obolały pyszczek lub wrzody w pyszczku
 • Biegunka lub zatwardzenie
 • Dłuższe spanie

Zapobieganie i leczenie chorób nerek u mruczków

Każdy wie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jest to prawda również w stosunku do mruczków. Zdrowie kota ochronić można jedynie poprzez odpowiednią profilaktykę, którą jest wykonywanie regularnych badań. Chcąc zapobiec chorobom, należy również podawać swojemu futrzastemu przyjacielowi tylko dobrej jakości karmę oraz pilnować, aby zawsze spożywał odpowiednią ilość wody, z czym niektóre mruczki mają problem. Prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa też częste narażenie pupila na stres.

Jeśli kot już zachoruje, powinien być pod stałą opieką weterynarza. Konieczne jest przyjmowanie specjalnych leków, a także zastrzyków i kroplówek. W zależności od tego, jak przebiega choroba, weterynarz może zdecydować się również na leczenie objawowe. W takim momencie kluczową rolę odgrywa też dostosowana do potrzeb zwierzaka dieta.

Istnieją możliwe terapie:

 • Leczenie podstawowej przyczyny niewydolności nerek (np. toksyny);
 • Leki wspomagające produkcję moczu;
 • Dieta terapeutyczna;
 • Zarządzanie zaburzeniami elektrolitowymi;
 • Płynoterapia;
 • Korekta anemii;
 • Leki na wysokie ciśnienie krwi, wymioty lub problemy żołądkowo-jelitowe.

Opieka nad chorym kotem oraz jego dieta

Chory kot szczególnie potrzebuje troski i zainteresowania swoich Opiekunów. Ze względu na ilość leków oraz sposób ich podawania, mruczki często przeżywają bardzo duży stres. Warto, w miarę możliwości, próbować zapewniać im spokój i umożliwiać relaks. 

Jeśli kot cierpi na problemy z nerkami, odpowiednie żywienie może mieć pozytywny wpływ na jego życie, a potencjalnie nawet je wydłużyć.  Chcąc odpowiednio zadbać o swojego przyjaciela, który ma chore nerki, powinieneś zapewnić mu karmę niskobiałkową, która wspomoże leczenie i zapewni kotu najważniejsze witaminy oraz minerały. Przy szukaniu odpowiedniego jedzenia, zwróć uwagę na niską zawartość fosforu oraz odpowiedni stosunek kwasów omega-6 oraz omega-3, który, aby wspierać leczenie stanów zapalnych, powinien wynosić 5:1. Mając w domu chorującego mruczka, należy także zadbać o to, aby zwierzak zawsze miał dostęp do czystej wody, ponieważ jego pragnienie może być znacznie większe niż wcześniej. Lepiej wstawić o dwie, trzy miski wody więcej w różnych miejscach w domu – zwiększamy tym szansę na to, że kot skorzysta z któregoś wodopoju. 

Bardzo łatwo przeoczyć pierwsze objawy choroby. Jeśli jednak zostaną one zauważone przez Ciebie przeKocie – brawo! – masz o wiele większą szansę na wyleczenie swojego kociego Przyjaciela, dlatego nigdy ich nie bagatelizuj. Niewydolność nerek u kota może rozwijać się bardzo szybko, czasami może być niestety za późno, aby go uratować. Jeśli więc zwrócimy uwagę na niepokojące objawy, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii. 

Bądź pilny przeKocie, przestrzegając diety zalecanej przez weterynarza. Pamiętaj o dostępie do czystej, świeżej wody, utrzymuj spokój w swoim domu i postaraj się ograniczyć stres pacjentowi. Pamiętaj o aktualnych i rutynowych badaniach, zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Dzięki profilaktyce masz szansę wykrycia pierwszych nieprawidłowości, a co za tym idzie dłuższe i szczęśliwsze życie przeKociego futerka .

Czy macie jakieś doświadczenia na temat nerkowców? Jak wygląda Wasza codzienność i profilaktyka podczas leczenia? Podzielcie się z nami wiedzą w komentarzach.

Rekomendowane artykuły

3 komentarze

 1. Witam, ma kota 19 letniego, wyszyty z tarczycą, cukrzyca a ostatnio przyplątały się chore nerki. Miałam trudny orzech do zgryzienia. Co dawać jeść. Muszę chronic: nerki, pęcherz, cukier tarczycę. Postawiłam na wszystkiego po trochę. Dostaje urinary i urinovet. Dostaje renal i co kilka dni surowe mięso. A le to nie wszystko mam jeszcze 3 inne koty z czego jeden też ma kłopoty z pęcherzem, też jest wyszyty. Dajemy radę. Cukier opanowany. Żadko obecnie podaje camisulin, badany co 12 godzin. A kilka lat temu podawałam mu po 6 jednostek na badanie czyli 12 jednostek na dobę. Badania nerek są zaskakujavo dobre. Kot jako schorowany senior jest w świetnej formie
  . W kwietniu miał badania przed operacją. Truchlałam ale jest super.

 2. Mam 9 letnią koteczkę we wrześniu tego roku zaobserwowałam wzmożone pragnienie. Pobrałam mocz do badania /kotka siusiała, podstawiła szklany, wyparzony podstawek i mocz przeniosłam do pojemnika/.Wynik moczu niski ciężar właściwy 1.013, stosunek mikroalbumina/ kreatynina 0,60 /ponż 0,40/ we krwi podwyższony mocznik 116,8 kreatynina 2,51.Kotka do tej pory jadła suchą karmę i surowe mięso /kurczak, rzadziej wieprzowina / a teraz ma zalecenie jedzenie mokrej karmy nerkowej a suchą renalową. Nie chce jeść jednej i drugie.Proszę o podpowiedź jak ją karmić i czym.Pozdrawiam,dziękuję

  1. Dziękujemy za Twój komentarz. Bardzo nam przykro, że parametry nerkowe Twojej koteczki nie są w 100% dobre. Na szczęście mądrym prowadzeniem przez doświadczonego weterynarza – nefrologa o odpowiedniej diecie można bardzo ładnie kotka wyprowadzić z takiego stanu. Grunt to udać się do kociego specjalisty od nerek.
   My polecamy z całego serca dr Neskę Suszyńską ze SpecVet z Warszawy. Ona leczyła naszego kota Luisa, który miał chore nerki. Także podkreślała nam jak ważna jest dieta w przypadku tego schorzenia. Także polecamy wizytę i niej a tak na pewno otrzymasz wszystkie potrzebne Ci informacje.
   Pozdrawiamy
   Zespół myKotty! ❤️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.