Gospodarka odpadami w świecie opiekunów zwierząt domowych

Dziś przychodzimy do Was z poradnikiem, który ułatwi życie nie tylko każdemu przeKotowi, ale także wszystkim opiekunom domowych zwierzaków. Z pewnością podobnie jak my, niejeden raz łamaliście sobie głowę gdzie wyrzucić zużyty drapak, żwirek czy opakowanie po karmie. Producenci często nam tych decyzji nie ułatwiają, oferując produkty wykonane z materiałów, które trudno jednoznacznie zaklasyfikować, kiedy stają się odpadem. Jak zatem segregować oraz jak minimalizować zużycie, aby świadomie dbać o środowisko i dołożyć swoją cegiełkę do zmniejszenia zanieczyszczenia planety? Przeczytajcie i zobaczcie czy udało nam się znaleźć rozwiązanie.

Nie pomylimy się mówiąc, że w myKotty mamy na punkcie ekologii takiego samego bzika, jak na punkcie kotów. Od samego początku (marka liczy już ponad 8 lat!) projektując meble dla kotów, a następnie planując proces produkcji, kierowaliśmy się dbałością o środowisko naturalne.  Stąd pomysł na wybór tektury falistej jako głównego materiału na drapaki, tkanin bez syntetycznych domieszek, a także wybór niewielkiego, lokalnego zakładu rzemieślniczego, w którym postawiliśmy na ręczną produkcję.

Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu:

Z doświadczenia wiemy, że produkty myKotty mają doskonałą żywotność, dzięki czemu ograniczamy liczbę odpadów (po prostu nasze zużyte drapaki i legowiska trafiają do śmietników rzadziej, niż jednorazowe, gorszej jakości zamienniki). Co natomiast zrobić z tymi produktami, w przypadku których takiego ograniczenia nie da się zastosować? 

Właściwa segregacja to podstawa

Posiadanie w domu zwierzęcia to spora odpowiedzialność zarówno za pupila, jak i za to, co kupujemy, a następnie jak to utylizujemy. Wachlarz produktów dla zwierząt jest niezwykle szeroki i dotyczy zarówno artykułów spożywczych, higienicznych, jak i pozostałej gamy czasami zupełnie zbędnych gadżetów, których wcale nie musieliśmy kupować, ale zrobiliśmy to aby uszczęśliwić naszego zwierzaka.  Ponieważ jest tego tak dużo, postanowiliśmy trochę ułatwić sprawę i zebraliśmy wszystko w formie wygodnej tabeli, która kataloguje najpopularniejsze produkty dla kota (i nie tylko! Wiele z tych kategorii dotyczy również psów oraz innych zwierząt domowych).

TABELA: Odpady klasyfikacja

Jak widać, większość z materiałów i opakowań, które dotyczą produktów dla zwierząt mieszczą się w kategorii odpadów komunalnych. Wiedząc jak segregować i utylizować poszczególne produkty łatwo będzie nam prawidłowo pozbywać się odpadów , a tym samym dbać o środowisko. Niezwykle ważny będzie tu również aspekt związany z recyklingiem – jeśli na opakowaniu lub produkcie znajduje się napis PET, oznacza to, że materiał będzie mógł być ponownie przetworzony i zyska drugie życie, jeśli tylko umieścisz go w odpowiednim pojemniku.

Recykling to proces prowadzący do odzyskania i ponownego wykorzystania odpadów komunalnych. Jego podstawą jest właściwa selekcja odpadów.

Utylizacja odpadów problematycznych

Opieka nad zwierzęciem domowym wiąże się również z wytwarzaniem odpadów, których zaklasyfikowanie może przysporzyć nieco trudności. Problematyczne z pewnością będą odpady medyczne, których nie możemy tak po prostu wyrzucić do ogólnego pojemnika. Nawet puste i zużyte opakowania po lekach powinny trafić do dedykowanych punktów odbioru (sprawdźcie w swojej okolicy, w lecznicach i aptekach), opatrunki stanowią kategorię odpadów niebezpiecznych, muszą więc zostać wyrzucone do pojemników na odpady niebezpieczne, podobnie ma się rzecz ze zużytymi igłami i strzykawkami. Jeśli nie mamy takiego pojemnika, z pomocą przyjdą tzw. PSZOK-i (punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych), które mają obowiązek przyjmowania m. in. odpadów medycznych. Problematyczne będą też niechciane urządzenia elektroniczne, które pomagały w opiece nad zwierzęciem, typu automatyczne podajniki karmy czy smart kuwety – w przypadku takich odpadów, które oprócz części mechanicznych wewnątrz wiążą się zwykle również ze sporym gabarytem, niezbędna będzie również wizyta w dedykowanym punkcie odbioru (dodatkowo takie miejsca prowadzą także co jakiś czas objazdowe zbiórki elektrozłomu – to dobra okazja, aby pozbyć się zbędnego sprzętu praktycznie bez wychodzenia z domu).

Nie wyrzucaj – wykorzystaj!

To praktyczne podejście jest doskonałym sposobem na zmniejszenie liczby odpadów, choć pojawia się tutaj jeszcze jedna korzyść – działając w ten sposób możemy dać upust swojej kreatywności. Kartonowe pudło po drapaku z powodzeniem możemy wykorzystać do zabawy z kotem. Ciekawe świata czworonogi chętnie będą bawić się w zaaranżowanej przez nas przestrzeni. Z kartonu z łatwością wykonamy „koci domek” lub funkcjonalną zabawkę, a ograniczeniem stanie się tutaj tylko nasza wyobraźnia. Kiedy ta ręcznie robiona atrakcja zwierzakowi się znudzi, bez wyrzutów sumienia będziemy mogli wyrzucić do kubła na makulaturę.

Ciekawostka: papier rozkłada się od 2 do 4 tygodni.

Drugie ręce – drugie życie

Jeśli czytacie nasz blog i śledzicie profil na Facebooku wiecie, że idea zero waste jest nam bardzo bliska – stąd te pomysły na edukację w kwestii gospodarki odpadami, zachęcanie do robienia “czegoś z niczego” oraz konsumowania mniej. Dlatego na zakończenie tego tekstu mamy do Was prośbę, która jednocześnie jest rodzajem manifestu i brzmi “zamiast wyrzucać, wydaj”. Jeśli posiadacie zabawkę lub kocyk, z których kot nie będzie już korzystać, a stan tych rzeczy pozwala na dalsze użytkowanie, zamiast wyrzucać po prostu przekażcie je dalej. Niejedno schronisko z chęcią przyjmie rzeczy “z drugiej ręki”, a Wy dzięki temu poprawicie los kolejnemu kotu w swoim życiu.

Czekamy na Wasze komentarze i opinie. Jeśli uważacie, że ten artykuł był pomocny, koniecznie podzielcie się linkiem z innymi przeKotami. Jeśli natomiast chcielibyście coś dodać, dajcie nam znać w komentarzach – uzupełnimy tekst lub przygotujemy kolejną część, w której poruszymy dodatkowe kwestie.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.