Jak uspokoić przestraszonego kota?

Okres świątecznych przygotowań bywa stresujący nie tylko dla nas, człowieków, starających się ogarnąć wszystko przed zasłużoną przerwą od pracy. Koty, które z reguły nie przepadają za chaosem, mogą poczuć się przytłoczone i przestraszone na widok pojawiających się w domu nowych dekoracji, generalnych porządków, świecących wszędzie światełek i przybywających do domu gości. Jak możemy pomóc naszym futrom z opanowaniem stresu nie rezygnując ze świątecznych tradycji?

Dlaczego kot boi się świąt? 

Dobre pytanie! To nie tak, że koty są urodzonymi Grinchami i co do zasady nie przepadają za świętami. Wręcz przeciwnie – przytulna, rodzinna atmosfera w domu to dla wielu kitków wspaniały okres, w którym mogą spędzić więcej czasu ze swoimi człowiekami. Problem pojawia się najczęściej na etapie przygotowań do świąt, gdy my sami próbujemy pogodzić codzienne obowiązki i pracę z generalnymi porządkami w domu, dekorowaniem wnętrz, a często też przygotowaniami do przyjęcia gości. Koty, które najzwyczajniej w świecie nie przepadają za nagłymi zmianami i ciągłym chaosem mogą się poczuć zwyczajnie przytłoczone. Gdy ustąpi już pierwsza, stresowa reakcja na panujący wokół harmider, sprawdzenie własną łapą wszystkich dekoracji wydaje się być dobrą zabawą. 

Kocie, przygotuj się do świąt

Spokojny Opiekun, to spokojny kot. Brzmi jak banał? Być może, ale to jest właśnie, przeKocie, jeden z najlepszych sposobów na przygotowanie kota do bardziej chaotycznego okresu przedświątecznego i zmian, jakie dzieją się w Twoim domu. Dziś już za późno na porady w stylu “rozpocznij przygotowania z odpowiednio dużym wyprzedzeniem” – zostały tylko 4 dni do Wigilii 🙂 Ale nawet w tak krótkim czasie możesz pozwolić sobie na spokój. Świat się nie zawali, jeśli nie wysprzątasz kuchni na połysk, nie zawiesisz lampek wokół całego mieszkania lub zapomnisz o odkłaczeniu kocich legowisk! Pozwól, żeby te święta były prawdziwie spokojne i pogodne i skup się na tym, co najważniejsze. 

A co jeśli przyjmujesz gości i naprawdę potrzebujesz dopiąć wszystkie przedświąteczne obowiązki perfekcyjnie? Cóż, tutaj niestety odrobiny chaosu nie da się uniknąć, a Twoje koty na pewno to odczują. Zadbaj więc o to, aby miały, i na czas przygotowań i samych świąt, własny azyl w zacisznym kącie mieszkania. Zainstaluj domek MIA w sypialni, aby kot mógł się w nim schować i wyciszyć. Przenieś z dala od strefy “gościnnej” ulubione legowiska i drapaki, tak aby kot mógł z nich korzystać bez konieczności obcowania z obcymi, jeśli oczywiście nie ma na kontakty towarzyskie ochoty. Pamiętaj też, aby na czas świąt ułatwić kotu dostęp do misek i kuwety – znamy przypadki, w których koty nie przepadające za gośćmi powstrzymywały się od jedzenia przez cały dzień i zjadały posiłki dopiero w nocy, gdy goście poszli już do swoich domów. Jeśli taki strajk głodowy może przydarzyć się też Twoim futrom, lepiej zaserwuj im posiłki w sypialni 🙂 

P.S. Takie zmiany najlepiej wprowadzić na kilka dni przed planowanymi odwiedzinami gości, aby kot mógł przyzwyczaić się do nowych warunków.

W jaki sposób uspokoić przestraszonego kota? 

Powodów do strachu może być oczywiście wiele, podobnie jak sposobów, w które kot swój strach pokaże. Jedne futra ukryją się w dalekim kącie mieszkania i wyjdą z niego dopiero, gdy usłyszą błogą ciszę, a inne mogą zastygnąć w miejscu, mieć rozszerzone źrenice, przyklapnięte uszy i ogon skulony pod siebie. Są też koty, które pierwszą reakcję strachu od razu przekuwają w ciekawość i idą wąchać buty nowo przybyłych gości, a chwilę później ocierają się o ich nogi. I każda reakcja jest jak najbardziej kocia i jak najbardziej normalna. Po prostu my, jako Opiekunowie, musimy umieć rozpoznać możliwe reakcje naszych kotów i właściwie na nie zareagować, aby futra nie musiały żyć w strachu przez całe święta. Poniżej kilka prostych tricków, które pomogą Ci uspokoić przestraszonego kota:

  1. Oddaj kontrolę w kocie łapy. Gdy kot boi się tego, co dzieje się dookoła pozwól, by to kot decydował w jaki sposób chce podejść do sytuacji. Woli schować się w sypialni? Udostępnij mu ciepłe i bezpieczne miejsce. Chce wskoczyć na górną półkę i obserwować ludzi z góry? Będzie fajnie, jeśli dasz mu taką możliwość. W żadnym wypadku nie zmuszaj kota do kontaktu z sytuacją, z którą nie chce się mierzyć – nie przynoś go na rękach, aby goście go pogłaskali, nie blokuj drogi ucieczki z pokoju, jeśli wyraźnie nie chce w nim być. Pozwól, aby to kot kontrolował sytuację, a w swojej kontroli pozostaw zabezpieczenie otoczenia – nie chcesz przecież, aby kot wcisnął się pod prysznic, spod którego trudno go będzie wydostać 🙂 
  1. Stwórz strefy wyłączone z użytku. Wspominaliśmy już o tym wcześniej, ale sypialnia jest jednym z najlepszych miejsc na stworzenie azylu dla kota w okresie świątecznym. Bez problemu przeniesiesz do niej ulubioną kryjówkę kota, legowisko, drapak, miski i kuwetę, a więc wszystkie zasoby, które kot zechce mieć w zasięgu łapy. Nie oznacza to, że musisz zamykać kota w sypialni i nie pozwalać mu na zwiedzanie mieszkania – wystarczy, że stworzysz bezpieczną przystań, do której kot może się wycofać zawsze wtedy, gdy poczuje się niepewnie. 
  1. Zaoferuj kotu wsparcie emocjonalne. Jeśli Twój kot jest z Tobą mocno zżyty, Twoja obecność i wsparcie na pewno pomogą mu w przełamaniu strachu. Załóżmy więc, że kot boi się świątecznego zamieszania i przenosi się niemalże całkowicie do sypialni. Co możesz zrobić? Bądź z nim w sypialni nie tylko w nocy. Przenieś się tam, gdy robisz sobie przerwę od domowych obowiązków. Przygotuj herbatę, książkę, usiądź na łóżku i pozwól, aby kot po prostu do Ciebie przyszedł, przytulił się i pomruczał do snu. Taki trick stosujemy zawsze z naszą teamową kotką Tosią, która należy do typowych kocich strachajłów i możemy powiedzieć z doświadczenia, że ten sposób jeszcze nas nie zawiódł. 
  1. Skorzystaj z feromonów i ziołowych uspokajaczy. Zastanów się w jaki sposób Twój kot reaguje na kocimiętkę, walerianę lub patyczki matatabi. Niektóre koty dostają oczywiście głupawki i szaleją podczas zabawy (która, swoją drogą, jest również doskonałym rozpraszaczem uwagi od sytuacji stresującej), ale dla wielu kotów zabawki z ziołowym wypełnieniem to skuteczny uspokajacz, przy którym łatwo się zasypia. Spróbuj więc dostarczyć swojemu kotu jego ulubioną zabawkę, np. KungFu i zobacz, jak się po niej poczuje. A jeśli spodziewasz się, że ani kocimiętka, ani wszystkie wcześniej wymienione sposoby nie spełnią swojej roli, pomyśl o wykorzystaniu syntetycznych feromonów (jak np. Feliway), które zostały stworzone w celu łagodzenia kocich nerwów właśnie podczas świąt, długich podróży, socjalizacji czy przeprowadzek. 
  1. Pamiętaj o pozytywnym wzmocnieniu. Koty uczą się na doświadczeniach i jeśli wydarzenie przyniosło im pozytywne korzyści, w przyszłości mają szansę zareagować na te same bodźce znacznie spokojniej, niż za pierwszym razem. Warto wykorzystać ten schemat, aby przyzwyczaić kota do pewnych, powtarzalnych sytuacji mogących wywoływać stres i strach, jak np. podróży do weterynarza, wizyt gości czy właśnie świątecznego harmidru. Nagradzaj kota za odwagę, za pozytywne reakcje, za ciekawość świata! Jeśli po pierwszej reakcji stresowej zacznie podchodzić do nowych gości czy nowych dekoracji, podrzuć mu smaczka i powiedz dobre słowo. Dla kota będzie to jasna wskazówka, że teraz dzieje się coś dobrego i na przyszłość nie warto się bać 🙂 

Więcej o kocich emocjach, ich rozpoznawaniu i komunikacji z kotem przeczytasz w naszym e-booku “Zostań Zaklinaczem Kotów” , a jeśli szukasz darmowej wiedzy, koniecznie zajrzyj na naszego bloga po więcej porad i artykułów. A teraz powiedz, przeKocie – jak w tym roku wypadły u Ciebie przygotowania do świąt? Czy futra już podbiły szczyt choinki, czy wciąż czają się na nią z daleka i oczekują najlepszego momentu na atak? 🙂 

W imieniu całego teamu oraz kotów z myKotty chcielibyśmy Wam, drogie przeKoty, życzyć cudownych, spokojnych, pełnych radości Świąt Bożego Narodzenia. 🌲⭐️🎁Niech ten wyjątkowy czas pozwoli Wam odetchnąć od zmartwień życia codziennego i przyniesie nową energię, z którą wejdziecie w kolejny, 2023 rok 😊

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.