Ups! Kitku zaliczył wpadkę? Garść TIPów na skuteczne sprzątanie po kotach

Brudne wpadki? Bez obaw, kocie – zdarzają się najlepszym futrom! Kupa niepostrzeżenie wyniesiona z kuwety na kocich portkach i rozgnieciona w placek na kanapie, mokry incydent na materacu łóżka, obiad zwrócony na środku dywanu, bo tym razem jedzonko postanowiło opuścić kocie ciało niewłaściwym końcem – żyjąc z kotami musimy przygotować się na różne okoliczności, a czyszczenie plam po kocich wpadkach to tylko jedno z zadań na liście TO DO przeKociego Opiekuna. A jak czyścić plamy i skutecznie pozbyć się uporczywych zapachów? Dziś porozmawiamy o różnych sprawdzonych TIPach i trikach, które powinny znaleźć się w tajnym arsenale każdego przeKota. Zaczynamy!  

Uporczywy zapach kociego moczu – jak skutecznie go zlikwidować? 

Koronę w rankingu najtrudniejszych do sprzątnięcia zabrudzeń po kotach zawsze zdobywa koci mocz. Dlaczego? Bo nawet jeśli szybko zetrzemy mokrą plamę, zapach kociego moczu potrafi być bardzo dokuczliwy, a gdy mamy do czynienia z kotami niekastrowanymi, sytuacja jest jeszcze bardziej nieznośna. Jak pozbyć się zapachu kociego moczu z kanapy, dywanu i innych powierzchni nie będących kocią kuwetą? 

DZIAŁAJ SZYBKO

W walce z zapachem kociego moczu liczy się czas, dlatego jeśli zauważysz mokrą plamę na podłodze, dywanie, materacu łóżka, czy w swoim bucie, czym prędzej postaraj się osuszyć plamę papierowymi ręcznikami. Nie pocieraj powierzchni! W przypadku kociego moczu chcemy za wszelką cenę uniknąć rozprzestrzeniania się plamy, dlatego nie trzyj jej, a przykładaj ręczniki tak, aby docisnąć powierzchnię – pozwól ręcznikowi wchłonąć jak najwięcej wilgoci i wymień listek na kolejny, aż do momentu, kiedy nie uda się wciągnąć w papier już nic więcej. 

ZIMNA WODA + DOMOWE PREPARATY

Aby nie wzmacniać intensywnego już zapachu kociego moczu, plamy czyść raczej chłodną wodą i to najlepiej z dodatkiem naturalnych, domowych preparatów do czyszczenia, a nie silnych detergentów. Te ostatnie nie tylko mogą zintensyfikować zapach amoniaku w kocim moczu, ale też zniszczyć powierzchnię Twoich mebli/kanapy/dywanu. Nie zapominajmy też o tym, że większość silnych detergentów jest dla zwierzaków zwyczajnie toksyczna, więc lepiej po prostu ich unikać. Co więc ma szanse dobrze zadziałać? 

  • soda oczyszczona – doskonale neutralizuje nieprzyjemne zapachy, przy czym sama jest nietoksyczna i bezzapachowa. Możesz posypać nią plamę po kocim moczu i pozostawić na niej sodę na kilka godzin, a następnie zebrać resztki odkurzaczem lub, w przypadku starszych plam, wymieszać sodę z wodą i stworzyć pastę, która usunie zabrudzenia. W ciężkich przypadkach konieczne może być zastosowanie takiej mieszanki 2-3 razy zanim zapach moczu zostanie całkowicie zneutralizowany. 
  • roztwór wody z octem (w proporcji 3:1) – jest skuteczny, ale trzeba się tu liczyć z zastąpieniem zapachu moczu zapachem octu. Takie rozwiązanie może się sprawdzić, jeśli chcesz zniechęcić kota do ponownego nasiusiania w tym samym miejscu. 
  • woda utleniona – można rozcieńczyć ją z wodą (w stosunku 1:10) i spryskać tym roztworem plamy lub przygotować pastę z sody oczyszczonej i wody utlenionej. Pamiętaj jednak, że woda utleniona może odbarwiać tkaniny – taka pasta sprawdzi się najlepiej tam, gdzie nie musimy obawiać się przebarwień lub na materiałach, które po nałożeniu pasty możemy wrzucić do pralki lub miski i dokładnie wyprać. 

SPECJALISTYCZNE NEUTRALIZATORY KOCICH ZAPACHÓW

Nie możemy oczywiście o nich nie wspomnieć – w sklepach zoologicznych są dostępne specjalistyczne preparaty do usuwania plam po kocim moczu i neutralizacji zapachów. Środki takie bazują na enzymach, które neutralizują i rozkładają kwas moczowy, likwidują bakterie odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach moczu, a przy tym są w pełni bezpieczne dla zwierząt domowych i powierzchni, które nimi czyścimy. 

Dlaczego koty sikają poza kuwetą? 

Jeśli Twojemu kotu zdarzają się wpadki i załatwianie się poza kuwetą, zawsze warto w pierwszej kolejności poznać przyczynę takiego zachowania. Zasadniczo koty nauczone korzystania z kuwety unikają jej: 

  • gdy cierpią na problemy natury fizycznej i fizjologicznej, a więc ból, dyskomfort podczas korzystania z kuwety (bo np. kotu nie odpowiada nowy żwirek, bolą go łapki lub ma złe skojarzenia z kuwetą), problemy z układem moczowym, 
  • gdy pojawiają się problemy natury psychologicznej – silna potrzeba znakowania terenu, bo kot nie czuje się na nim pewnie, a także strach, niepewność i poczucie zagrożenia. 

Gdy kot załatwia się poza kuwetą, nieunikniona będzie wizyta u lekarza weterynarii i badania, które pozwolą zdiagnozować bądź wykluczyć fizyczne przyczyny kłopotów toaletowych. Jeśli badania okażą się czyste, kolejnym krokiem jest konsultacja z behawiorystą oraz… praca detektywistyczna. To Ty, przeKocie, będziesz obserwować zachowanie Twojego kota i poszukiwać wskazówek jego niepokojącego zachowania. Być może problemem jest jedynie nieodpowiednio dobrany żwirek, który kłuje w łapki? Nieczysta kuweta? A może drugi kot w domu przegania tego pierwszego z kuwety, przez co załatwianie się poza kuwetą jest dla kota zwyczajnie bezpieczniejszą opcją? Możliwości jest wiele, dlatego tak ważne jest indywidualne podejście do kota i rozmowa z behawiorystą. 

Gdy kot zwymiotuje lub wyniesie skarby z kuwety – najlepsze sposoby na sprzątanie po kocich wpadkach 

W przypadku innych kocich wpadek, takich jak wyniesiona z kuwety kupa, wymioty, czy biegunka, sprzątanie oczywiście do przyjemnych nie należy, ale usuwanie brudów jest technicznie łatwiejsze, niż w przypadku kociego moczu. Jeśli kocia wpadka zdarzy się na płytkach, podłodze, czy innej łatwej do sprzątnięcia powierzchni, z reguły dokładne wytarcie i umycie jej z pomocą środka dezynfekującego wystarczy – na rynku dostępnych jest teraz wiele preparatów do czyszczenia blatów, podłóg, a nawet do prania stworzonych właśnie z myślą o dezynfekcji. Gdy jednak mamy do czynienia z kocimi nieczystościami na różnej maści materiałach – drapakach, kanapach, fotelach, ręcznikach, doczyszczanie plam będzie zależało od łatwości uprania danego elementu. Tu również w pierwszej kolejności staramy się osuszyć miejsce jak najlepiej, z pomocą ręczników papierowych. Jeśli możesz dostać się pod pokrowiec materaca lub poszewki na kanapie – wepchnij tam ekstra porcję papieru, aby zebrać mokrą plamę z obu stron. W przeciwnym wypadku działaj powierzchniowo na tyle, na ile możesz, a następnie skorzystaj z tricku sody oczyszczonej, o którym wspominaliśmy przy temacie kociego moczu. Tekstylia, które możesz wyprać – upierz jak najszybciej. 

A co zrobić, gdy wpadka zdarzy się na drapaku? Tu sprawa komplikuje się o tyle, że elementy dużych drapaków nie zawsze da się zdemontować, natomiast drapaki poziome, z tektury falistej, nie najlepiej znoszą kontakt z wodą. Bazując na naszych doświadczeniach, duże drapaki pionowe najlepiej czyścić myjką parową lub, w miarę możliwości, wynieść na dwór i zaserwować im prysznic i suszenie na świeżym powietrzu. Drapaki z tektury falistej traktuj delikatnie – zbierz jak najwięcej wilgoci z pomocą ręcznika papierowego, suchej miękkiej szmatki lub gąbki, a następnie pozostaw całość do wyschnięcia i ewentualne pozostałości wyczyść suchą, miękką szczoteczką. Istnieje oczywiście duże prawdopodobieństwo, że tektura rozmoknie trochę pod wpływem wilgoci, ale jeśli szybko zauważysz plamę i dobrze osuszysz miejsce, a kolejne warstwy drapaka się nie rozkleją, drapak będzie wciąż zdatny do użytkowania. 

Zdarzyły się Wam przeKoty kocie wpadki, z którymi musieliście na szybko sobie poradzić? Dziś mamy temat, w którym Wasze TIPy i sprawdzone patenty na pewno przydadzą się niejednemu przeKociemu Opiekunowi – podrzucajcie je w komentarzach lub na naszym Facebooku → https://www.facebook.com/myKottypl Wspólnie stwórzmy bazę najlepszych sposobów na sprzątanie po kotach! 🙂 

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.