Nazywam się Puszek. Pan Puszek! Jak wybrać najlepsze imię dla Twojego kota?

Kitku, Puszek, Luna, Lady, Stefan, Feliks – jak Ci na imię, kocie? Dobre to pytanie, bo choć możliwości jest więcej, niż kłaczków na kocim grzbiecie, wybranie tej idealnej ksywki dla futrzaka to nie lada wyzwanie. Wszak imię będzie towarzyszyło kotu przez całe jego życie! Nie łam się, przeKocie – chętnie pomożemy Ci w wyborze. Czytaj dalej i sprawdź jak wybrać najlepsze imię dla Twojego kota. Wierzymy, że się uda 🙂 

Dźwięczne imiona, które zwrócą kocią uwagę 

Wybierając imię dla kota warto pomyśleć o tym co tak naprawdę znaczy ono dla samego zainteresowanego. Bo z perspektywy kota, imię to po prostu przywołanie, które człowiek stosuje gdy chce kitku coś zaoferować, pochwalić za dobre zachowanie lub zwyczajnie pogadać. Warto więc, by imię takie było dla kota jak najbardziej atrakcyjne – zwracało uwagę niezależnie od okoliczności. Istnieją różne teorie na temat tego, jakie imiona sprawdzą się najlepiej: 

  • zdaniem niektórych, kocie imię powinno być krótkie (dwu-, trzysylabowe) – łatwiej złapać nim kocią uwagę, niż imieniem trójczłonowym godnym członka rodziny królewskiej,  
  • dobre kocie imię ma odpowiednią intonację i melodyczność – imiona “ciężkie” czy “surowe” nie wzbudzą w kocie zaufania do człowieka, który je wypowiada. Dobrze więc, gdy w środku lub na końcu znajda się miękkie samogłoski – wypowiadane nieco piskliwie z pewnością przyciągną kocią uwagę. Pamiętaj: zwracaj się do kota po imieniu wtedy, gdy zrobi coś dobrze – chcesz przecież, aby miał z nim dobre, a nie złe skojarzenia 🙂 
  • szeleszczące dźwięki są zawsze na plus i od razu pobudzają koci zmysł słuchu. Wszelkie głoski takie jak „c”, „ć”, „cz”, „s”, „ś”, „sz” są w kocich imionach na plus (nie bez powodu ulubionym zwrotem kotów jest: “kici-kici”).

Ale czy to konieczne…? 

Oczywiście, że nie! W nadawaniu imion kotom piękne jest to, że nic nas nie ogranicza. No, może poza zwykłą przyzwoitością, bo słabo byłoby przywoływać kota na niecenzuralne słowa. Nieograniczone możliwości sprawiają jednak, że ciężko wybrać jedno, złote imię z puli setek, jeśli nie tysięcy pomysłów. Mamy więc dla Ciebie, przeKocie, kilka wskazówek, które mogą ułatwić sprawę. 

  1. Dopasuj imię do kociego charakteru. Ta metoda zadziała najlepiej, gdy kitku jest już z Tobą przez jakiś czas i zdążysz poznać co nieco jego charakterek. Z takich obserwacji często rodzą się imiona typu Lucyfer, Urwis, Miluś, Niunia, Piorun, Szogun czy Gamoń. I to są wspaniałe imiona, bo od razu informują świat o tym, jaki kitku jest na co dzień. Proste, a takie skuteczne 😉 
  2. Postaw na coś wyjątkowego. Nie ma oczywiście nic złego w popularnych imionach – wystarczy odwiedzić kociego Instagrama, by poznać całą gromadę kocich imienników. Jeśli jednak lubisz być oryginalny, chcesz się wyróżnić lub po prostu wybrać imię, po którym każdy odgadnie, że zwracasz się do kota, a nie do dziecka – puść wodze kreatywności! Przejrzyj słowniki języków obcych, listy najciekawszych kocich imion, portale z imionami dzieci celebrytów (czasami pojawiają się tam zwariowane pomysły). Plus całej akcji jest taki, że jeśli imię kota nie jest słowem, którego możesz przypadkiem użyć w innym kontekście, ryzyko namieszania w kociej główce maleje 😉
  1. Jak Cię widzą, tak Cię piszą, czyli trick w stylu: nie masz pomysłu, nazwij kota po kolorze futra. Brzmi prosto, ale zawsze działa! W tej kategorii też oczywiście można wykazać się kreatywnością, bo kitku o puchatym, jasnym futerku nie musi nazywać się Beż. Znacznie lepiej wybrzmi tutaj Biszkopt, Latte czy Ciacho. Imię dla kota białego? Nie ma sprawy! Co powiesz na Bianco, Chmurkę albo Kokoska? 😉
  1. Skróty i skojarzenia. Jeśli w Twoim domu zamieszkał kot rasowy, z pewnością przyniósł już ze sobą jakieś imię z hodowli. Możesz je wykorzystać! Niektóre przeKoty zostają przy imieniu hodowlanym lub nieco je skracają, a inni lecą w zdrobnienia lub ksywki na bazie oryginalnego imienia. Nie pytajcie jak pracował wówczas nasz mózg, ale nasza teamowa kotka Tosia urodziła się jako Encanto, z którego myśl poszła w stronę Canto → Cantoś → Toś Toś → Tosia. Można? Można! 
  1. Leć za ksywką. Ta technika jest nam najbliższa sercu, bo gdy sami nie wiedzieliśmy jak wołać naszego Kitku Yodę, gdy po raz pierwszy pojawił się w domu, dostał po prostu ksywkę “Kitku” – bo był drobny i pocieszny. Ksywka przyjęła się jednak tak dobrze, że ostatecznie stała się częścią jego tożsamości! A że nasz Kitku przypomina wyglądem Yodę z Gwiezdnych Wojen, zagadka wyboru imienia sama się rozwiązała. 

Kilka pomysłów na kocie imiona

No dobra, przeKocie – możesz nam powiedzieć “znam już zasady, a wciąż nie wiem jakie imię nadać mojemu futrzakowi!” Spokojnie, i na to mamy rozwiązanie. Jeśli naprawdę brak Ci pomysłów i chcesz wybrać po prostu jedno imię z listy, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka propozycji w przeróżnych kategoriach. 

KLASYKA GATUNKU: 

Mruczek, Kitku, Kocio, Puszek, Koteł, Futrzak, Miluś, Miałkun, Kicia

LUDZKIE IMIONA:

Jak wiecie, my ich nie unikamy. Wśród kandydatów znajdziesz imiona takie jak: Stefan, Tadzio, Tosia, Zosia, Wandzia, Apollo, Melania, Rysio, Harry, Filemon, oraz nieco egzotyki: Romeo, Gandalf, Picasso, Dafne, Aurora, Chanel, Pandora. 

IMIONA Z CHARRAKTEREM: 

Jak wiecie, dopasowanie imienia do kociego charakteru to dobry patent na imię, którego faktycznie będziesz używać. Nasi faworyci to m.in.: Piorun, Szogun, Strzała, Gałgan, Myszka, Tygrys, Szajba, Flash, Krejzol, Gapcio. 

INSPIROWANE CODZIENNOŚCIĄ: 

W końcu gdy kitku przypomina puchatą chmurkę, puszystą bezę czy świeżo wypieczone brownie, nic nie stoi na przeszkodzie, by odziedziczył imię po czymś wspaniałym. I tu na salony wchodzą imiona takie jak: Puszek, Beza, Biszkopt, Śnieżynka, Chmurka, Brownie, Węgielek, Espresso, Latte, Czoko, Czips, Karmel, Ciastek. Same pyszności! Możesz polecieć też w kierunku natury – imiona takie jak Melisa, Mango, Pestka, Natka, czy Rosie (od Róży) są zawsze na czasie. 

BAJKOWE IMIONA DLA KOTA: 

A gdyby tak nazwać kota po superbohaterze? Albo sławnym kocie z bajki? Pomysł przedni! Być może Twój kitku to: Batman, Flash, Hulk, może Garfield albo Filemon? A może Twoja kotka jest prawdziwą księżniczką, niczym Elsa, Fiona, Roszpunka, Ariel albo Smerfetka? 

To tylko oczywiście krótka lista propozycji – w sieci znajdziecie ich całe mnóstwo, a z możliwościami AI możecie nawet porozmawiać z Chatem GPT i zapytać “Jak nazwać mojego kota”. Ciekawe, jakie tam pojawiłyby się pomysły. Dajcie znać, przeKoty, jakie imiona noszą Wasze koty i czym kierowaliście się przy ich wyborze. Do usłyszenia w komentarzach! 

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.