Paczta wszyscy na mnie! Jak żyć w zgodzie z kocim atencjuszem? 

Koty to z natury stworzenia niezależne. Każdy przeKoci Opiekun wie, że koty słuchają nas tylko wtedy, gdy mają na to ochotę lub mogą coś na tym zyskać. Gdy jednak to kot ma do nas biznes… cyrkowe wyczyny, po które koty sięgają aby zwrócić naszą uwagę sięgają poziomu mistrzowskiego! Niektóre koty potrafią bezbłędnie odgrywać rolę prawdziwych atencjuszy i szantażystów, aby osiągnąć swój cel. Ale dlaczego są tak uparte w zwracaniu na siebie całej uwagi i jak żyć w zgodzie z kocim atencjuszem, żeby nie zwariować? 

Jak powstają nawyki kota-atencjusza? 

Kocie zachowania, zarówno te pozytywne, jak i negatywne, są zawsze wynikiem jednego z dwóch czynników: kociej natury lub doświadczenia. Koty kierują się w swoim codziennym życiu, tym, co podpowiada im ich wewnętrzny tygrys lub bazują na poprzednich doświadczeniach, aby zdecydować czy dane działanie jest bezpieczne i przyniesie im oczekiwane rezultaty. Dla kocich atencjuszy szczególnie ważne są właśnie doświadczenia, a w szczególności obietnica nagrody wiążącej się z wykonaniem konkretnych czynności. Bo jeśli w przeszłości natarczywe miauczenie w kuchni sprawiło, że człowiek wstał i napełnił miskę (która i tak pusta nie była), dlaczego nie skorzystać z tej techniki po raz kolejny. 

Koci atencjusz ma jedną misję: zrobić wszystko, aby człowiek zwrócił na niego uwagę. Przyczyny takiego zachowania mogą być różne: kot może się nudzić, potrzebować towarzystwa, być głodny, sfrustrowany, zestresowany lub chory. Jeśli zdobycie uwagi człowieka jest niezbędne, każdy kot stanie się atencjuszem i będzie domagał się reakcji ze strony Opiekuna. Niektóre futra nadużywają jednak takich mechanizmów, bo lubią, gdy mają naszą uwagę 24/7. 

Co robią koty, aby zwrócić uwagę Opiekuna? 

Zanim przejdziemy do listy zachowań, które mogą być kocim sposobem na zwrócenie Twojej uwagi, chcemy aby jeden komunikat wybrzmiał bardzo wyraźnie: koty nie są złośliwe! Nawet koci atencjusz, który próbuje na siłę zwrócić na siebie uwagę swojego Opiekuna nie robi tego po to, aby nas zdenerwować czy zirytować. Jego cel jest jeden: zaspokoić pewną potrzebę w swoim życiu. A w jaki sposób może do tego dążyć? 

  • zrzucanie rozmaitych rzeczy z blatów i półek. To klasyka gatunku! Ciekawska natura kota + chęć zabawy sprawiają, że wszelkie spadające rzeczy są gwarantem dobrej rozrywki. Jeśli jednak Twój kot wybitnie się nudzi, a zrzucanie rzeczy w przeszłości wzbudzało u Ciebie jakąkolwiek reakcję, zrobienie tego ponownie może być kocim sposobem na przekierowanie Twojej uwagi na kota i jego potrzeby. 
  • szukanie bliskości. Bez względu na to, czy Twój kot to typ kolankowy, czy raczej lubi trzymać się na dystans, gdy w grę chodzi zwrócenie na siebie uwagi, na pewno znajdzie na to sposób. Koci atencjusz będzie wchodził Ci na klawiaturę, siadał tuż przed ekranem komputera, zasłaniał ogonem telewizor, ocierał się o telefon, gdy rozmawiasz, a jeśli to nie zadziała, może uciec się do barankowania, pacania łapką, a nawet podgryzania Cię po kostkach. 
  • śledzenie Twoich ruchów. Kiedy kot chodzi za Tobą krok w krok, śledzi każdy Twój ruch, a gdy tylko na niego spojrzysz, odpala motorek i biegnie w drugą stronę: gratulacje! Twój kot właśnie zaprosił Cię do szaleńczej zabawy i nie zniesie odmowy 🙂 
  • meblowa destrukcja. Drapanie mebli, wspinaczka na najwyższe półki, skoki na lodówkę, spacery po karniszach – takie zachowania są oczywiście dla kotów zupełnie naturalne i spełniają kocią potrzebę ruchu, eksploracji i wzmacniania mięśni. Gdy jednak kot robi to natarczywie, gdy ma w zasięgu łapy bezpieczniejsze opcje, to może być sygnał, że szuka Twojej uwagi. Najpewniej chodzi mu o zabawę, więc łap wędkę w dłoń i szalej, przeKocie! 
  • zjadanie rzeczy niejadalnych. Wchodzimy na terytorium zachowań, które mogą być dla kota potencjalnie niebezpieczne. Gdy kot jest znudzony, sfrustrowany lub chce koniecznie zwrócić na siebie uwagę człowieka z jakiegokolwiek innego powodu, jego instynktem może być podgryzanie roślin, wygrzebywanie śmieci z kubła, gryzienie (i zjadanie) drobnych przedmiotów leżących w zasięgu łapy, a nawet zjadanie własnych zabawek. Pamiętaj więc, przeKocie, aby zawsze mieć na oku wszystko, do czego kot może mieć dostęp i rozładowywać kocią energię zanim ta skieruje go w stronę bardziej destrukcyjnych sposobów na zabicie czasu. 

Właściwie każde zachowanie, które odbiega od normy, nasila się w określonych sytuacjach lub zupełnie nie pasuje do charakteru naszego kota może zostać potraktowane jako sygnał szukania uwagi. I żadnego z wyżej wymienionych zachowań nie należy ignorować. Bo oczywiście – kotu może zdarzyć się podrapanie kanapy, gdy drapak stoi za daleko. Może zdarzyć mu się podgryzanie kwiatów czy kopanie w ziemi, bo to po prostu ciekawe. Nasilanie się takich zachowań to jednak wyraźny sygnał ze strony kota, że coś jest nie tak i Twoja reakcja jest niezbędna. To po prostu kolejny z elementów kociej komunikacji. 

Dlaczego Twój kot domaga się atencji? 

Koty zwykle starają się za wszelką cenę przykuć uwagę swoich człowieków w dwóch sytuacjach: 

  • gdy im się krzywda, coś je boli, są głodne lub potrzebują pomocy człowieka, 
  • gdy są znudzone, nie wiedzą czym się zająć i potrzebują mentalnego lub fizycznego wysiłku, który tylko człowiek może im zapewnić. 

Zachowania, które wymieniliśmy w poprzednim akapicie są dla kotów naturalne i wyuczone na podstawie doświadczeń. Jeśli nasz kot wie, że zawsze zareagujemy na jego miauczenie, może siedzieć nam pod krzesłem i miauczeć, dopóki nie spojrzymy w jego stronę. Gdy drapanie mebli działa na nas jak płachta na byka i zawsze powoduje, że wstajemy by odsunąć kota od tapicerki, czyż można wyobrazić sobie lepszy sposób na podniesienie człowieka z krzesła, gdy kitku ma do niego sprawę? To naprawdę prosty, ale bardzo skuteczny mechanizm i koci atencjusze wiedzą dokładnie jak z niego korzystać. 

Nie złość się na kota. Jeśli szuka uwagi, ma ku temu powód

Jak wspominaliśmy już na początku: koty nie są złośliwe. I choć są ekspertami w ukrywaniu przeróżnych dolegliwości i słabości, wiedzą też, że na swoim człowieku mogą polegać. Jako przeKoci Opiekunowie bierzemy na siebie odpowiedzialność za każdy obszar życia naszych kotów gdy tylko dołączą do naszej rodziny. I koty doskonale o tym wiedzą, więc to do nas zwracają się o pomoc, gdy czegoś potrzebują. 

Nie bądź więc obojętny, przeKocie, na poczynania swojego kota. Zabierz go do lekarza weterynarii, by wykluczyć chorobowe podłoże jego zachowania. Skonsultuj się z behawiorystą, jeśli nie wiesz jak poradzić sobie z kocimi zwyczajami. Praca z kotem-atencjuszem to często lekcja cierpliwości, umiejętności ignorowania kota, gdy dopomina się o uwagę i jednocześnie zwracania uwagi i zaspokajania jego potrzeb w taki sposób, aby o tę uwagę dopominać się nie musiał. A jeśli potrzebujesz pomysłów na urozmaicenie kociego środowiska tak, by futra nigdy się nie nudziły, zajrzyj na naszego bloga: https://blog.mykotty.pl/2023/12/11/chata-na-wypasie-jak-stworzyc-najbardziej-przekocia-przestrzen-w-domu-i-pokonac-kocia-nude/ 

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.