Podstawa wyprawki dla kota: drapak

Podrapana kanapa, zadziory na firankach, akupunktura przy porannym masażu. Brzmi znajomo, przeKoty? Dzieła sztuki tworzone z pomocą kocich pazurów mogłyby zszokować niejednego znawcę abstrakcyjnego malarstwa i rzeźby, tymczasem w domach przeKotów to właśnie sztuka z pazurem stanowi największą ozdobę i świadectwo obecności futrzanego domownika. 

Jako Opiekunowie, ale też twórcy mebli dla kotów, zderzamy się dość często z pytaniami: “Po co drapak dla kota?”, “Czy drapak dla kota jest potrzebny?”, “Jaki drapak dla kota wybrać?”. Dziś rozprawimy się z wszelkimi wątpliwościami i w ramach Kociego ABC sprawdzimy dlaczego solidny drapak to podstawa wyprawki dla każdego kota. 

Dlaczego koty muszą drapać? 

Na początek rozstrzygnijmy ważną kwestię: dlaczego koty drapią? Prostą odpowiedzią byłoby zwyczajne: bo taka ich natura. Warto jednak w tę naturę się nieco bardziej zagłębić, bo rozumiejąc dlaczego kotu potrzebne jest drapanie, łatwiej będzie nam pojąć dlaczego drapak dla kota jest konieczny i jak wybrać taki, który w 100% zaspokoi potrzeby naszych futer. 

Dlaczego koty drapią? 

  • Aby ścierać pazurki. Dokładnie tak, przeKoty – nie ostrzyć, a ścierać. Kocie pazury są naturalnie ostre, zakończone niczym szpilki, a gdy rosną, zewnętrzna łuska się starzeje i z czasem odpada, odsłaniając nowy, świeżo zaostrzony pazur. Drapanie jest dla kotów podstawowym zabiegiem higienicznym, ważnym tak samo jak mycie łapek czy czesanie futra. 
  • Aby się przeciągnąć. Ogromną zaletą pazurów, które zahaczają się o różne przedmioty jest możliwość takiego chwycenia się za drapak, aby wspiąć się jak najwyżej i rozciągnąć wszystkie mięśnie w ciele. Po długiej drzemce, wielogodzinnej obserwacji ptaków za oknem, po zabawie, a czasem nawet ot tak, dla rozrywki – przeciąganie się jest dla kotów formą aktywności fizycznej, a wszelkiego rodzaju drapaki zdecydowanie to ułatwiają. Jeśli tak na to spojrzeć, drapaki to najlepsza kocia siłownia – gdy ich nie ma, za przyrządy muszą posłużyć meble dla człowieków. 
  • Aby się komunikować. Poduszki pod kocimi łapami są znakomitymi nośnikami kocich feromonów – znaczników zapachowych, dzięki którym koty mogą zaznaczyć swój teren oraz zmieszać własne zapachy z zapachem domowników. W ich mniemaniu to właśnie zapach jest najważniejszym komunikatem świadczącym o prawie własności, ale też wyrażającym kocie emocje – relaks, strach, pewność siebie. I choć my, ludzie, nie rozpoznajemy tych zapachów, wprowadzony do domu obcy kot od razu wiedziałby kto tu rządzi. 

Więcej o naturze kociego drapania znajdziesz w jednym z najchętniej czytanych artykułów na naszym blogu: https://blog.mykotty.pl/2020/11/16/natura-kociego-drapania-dlaczego-kot-musi-drapac/ 

Kończąc temat zweryfikujmy jeszcze jeden mit. Koty nie drapią na złość Opiekunom. W ich głowie nie rodzą się pomysły, aby w zemście za pustą miskę zniszczyć nasze meble czy firanki. W rzeczywistości koty nie mają w sobie emocji takich jak zemsta i choć oczywiście w pewnych sytuacjach mogą działać w samoobronie czy zaatakować gdy poczują się zagrożone, zdecydowanie nie wyładują swoich frustracji na Twoich meblach tylko dlatego, że smak karmy w misce był nieodpowiedni 🙂 

Jaki drapak dla kota? Różnorodność kluczem do kociego szczęścia

Wiemy już, że koty drapać muszą, a zakup drapaka to jedyny sposób na ocalenie życia kanapie. Podejmujemy więc decyzję, by znaleźć drapak dla kota i… spotykamy się z całą masą produktów do wyboru. Od malutkich, możliwych do spotkania w marketach drapaków kartonowych, przez wysokiej jakości poziome drapaki z tektury falistej, aż po całą gamę drapaków pionowych obitych sznurkiem sizalowym, materiałem dywanopodobnym czy tapicerką – zgadnij tu, człowieku, który będzie dla kota najbardziej odpowiedni. Ale bez obaw, przeKocie – jesteśmy tu po to, aby pomóc przygotować wyprawkę dla Twojego kota tak, aby zamruczał z radości. 

Jaki drapak dla kota wybrać? Jeśli podzielimy modele na podstawowe kategorie, w sprzedaży znajdziemy drapaki poziome, pionowe oraz skośne. Drapaki poziome, takie jak trio LUI, VIGO i TOBI dostępne w ofercie myKotty, są idealnym rozwiązaniem do mniejszych przestrzeni, ale też formą drapaka, która sprawdzi się niezależnie od wieku, rozmiarów czy stanu zdrowia kota. Ustawione na podłodze mogą być użytkowane nawet przez koty niepełnosprawne, które z klasycznymi drapakami pionowymi mają często więcej problemów. 

Drapak pionowy czy poziomy? W idealnym scenariuszu – jeden i drugi. Różnorodność to klucz do kociego szczęścia, zdrowia i dobrego samopoczucia. Chociaż drapaki spełniają w założeniu tą samą funkcję niezależnie od formy, w jakiej występują, w praktyce pozwalają kotu na rozpracowanie różnych partii mięśni. Dziki kot będzie przeciągał się zarówno na drzewie, jak i powalonym na ziemię konarze, a kot domowy wybierze w tym czasie pionowy słupek i poziomy drapak, na którym po intensywnym treningu może się położyć i wygodnie zdrzemnąć. 

Sprawdź dlaczego koty lubią drapać w poziomie: https://blog.mykotty.pl/2022/01/14/dlaczego-koty-lubia-drapac-w-poziomie/ 

Materiał wykonania. Drapak z tektury falistej to droga, którą w myKotty postanowiliśmy podążać z wielu powodów, choć głównym było oczywiście kocie zamiłowanie do samej tektury. Jako Opiekun spotkasz się jednak także z innymi materiałami – sizalem, dywanami, tapicerką, miękkim sznurkiem. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, a wybór odpowiedniego zależy przede wszystkim od preferencji kota. Może zdarzyć się tak, że Twój kot będzie lubił wyłącznie tekturę falistą, wyłącznie sizal albo wyłącznie dywany i cóż – jeśli taka jego wola, trzeba ją spełnić. My postawiliśmy w produkcji na tekturę falistą, którą uwielbia absolutna większość futer. 

Na co zwrócić uwagę wybierając drapak dla kota? 

Poza kształtem i orientacją drapaka, podczas zakupów zawsze warto zwrócić uwagę na jakość wykonania, stabilność drapaka, a także jego rozmiary. Im lepiej dopasujemy te parametry do naszych potrzeb i wymagań oraz gabarytów i możliwości destrukcyjnych kota, tym dłużej będziemy mogli cieszyć się jego funkcjonalnością. 

Przykład? Drapak dla kociaka może być niewielkich rozmiarów, szczególnie gdy nie wiesz jeszcze co tak naprawdę lubi Twoje futro. To doskonały czas, aby testować różne materiały i faktury, ale miej na uwadzę, że wraz z rosnącymi rozmiarami kota konieczne jest, aby rosły też jego meble. Patrząc z zupełnie drugiej strony, drapak dla dużego kota wcale nie łatwo znaleźć. Koty takie jak Maine Coon czy koty syberyjskie potrafią miewają pokaźne rozmiary, więc z ich perspektywy konieczne jest przede wszystkim znalezienie drapaka, który udźwignie ich dorodne ciałko i nie przewróci się, gdy kot postanowi się na nich zawiesić. W myKotty wzięliśmy te aspekty pod uwagę i tworząc nasze drapaki zadbaliśmy, aby były purrfekcyjne zarówno dla najmłodszych kociąt, jak i bardziej wymagających kocich gigantów. 

Zachęć futro do drapania – gdzie postawić drapak dla kota? 

Kurier dostarcza wymarzony drapak do domu, ustawiamy go w miejscu, w którym będzie prezentował się najlepiej i czekamy. Czekamy, czekamy, a kot nie jest zainteresowany. Co wtedy? Dlaczego niektóre koty kręcą wąsem na nowe drapaki i czy są sposoby na to, aby zachęcić je do przeniesienia uwagi z rantu kanapy na nowiutki mebel przeznaczony wyłącznie dla kota? Jak się okazuje, miejsce ustawienia może być rozwiązaniem zagadki. 

Aby drapak spełniał kocie wymagania, powinien być ustawiony:

  • w miejscu strategicznym, czyli tam, gdzie kot będzie chciał zaznaczyć swój teren. Do punktów takich należą wejścia i wyjścia z domu/pokoju, ważne skrzyżowania komunikacyjne, okolice miejsc, w których człowiek spędza najwięcej czasu oraz obszar wokół okien, przez które kot może podziwiać świat na zewnątrz. 
  • w miejscu łatwo dostępnym. Nie chowaj drapaka w kącie, w sypialni czy tam, gdzie kot nie bywa zbyt często. Pierwszą zasadą kociej siłowni jest jej dostępność – jeśli drapaka trzeba specjalnie szukać, znacznie łatwiej jest po prostu wyżyć się na kanapie. 
  • obok miejsc, które kot zwykle drapie. Bo skoro kanapa cierpi, dlaczego nie ulżyć jej ustawiając atrakcyjny drapak tuż obok oparcia? To najlepszy sposób na przeniesienie kociej uwagi, a jeśli dodatkowo nagrodzisz go za każde wejście na drapak i zostawienie kanapy w spokoju, kot szybko połapie które działania opłacają mu się najbardziej. 

Więcej ciekawostek o tym gdzie ustawić drapak, aby zawsze był hitem w kocim domu znajdziesz na blogu myKotty: https://blog.mykotty.pl/2021/09/27/gdzie-ustawic-drapak-w-kocim-domu/ 

Estetyka vs funkcjonalność – wybieramy drapak dla kota

Na zakończenie porozmawiajmy jeszcze krótko o estetyce kocich drapaków. Jako Opiekunowie sami zmagaliśmy się na początku z problemem drapaków, które w żaden sposób nie pasowały do naszych wnętrz. Łatwo wtedy upchnąć je w kącie i liczyć, że nie będą rzucać się w oczy. Niestety, w takim układzie nie będą też atrakcyjne dla kota, który zamiast szukać drapaka w odległej sypialni i tak przeniesie swoje treningi na Twoją kanapę. 

Co zrobić? To proste – postaw na drapaki, które oprócz funkcji drapaka i leżanki dla futra wpisują się też w Twoją wizję wnętrzarską. W myKotty kochamy minimalizm, dlatego projektując nasze produkty postawiliśmy na 4 uniwersalne warianty kolorystyczne: biały, czarny, szary i brązowy, pasujące idealnie do każdego wnętrza. Wybierając prostotę, minimalizm i klasykę wiedzieliśmy, że drapak z powodzeniem stanie na samym środku naszego salonu, a jego widok nie będzie kłuł nas w oczy. I tak też się stało, dzięki czemu kanapa i fotele mogą żyć w spokoju 🙂 

A jak wygląda sprawa u Was, drogie przeKoty? Czym kierowaliście się wybierając drapaki dla Waszych futer? Czy znalezienie faworytów wymagało czasu, czy pierwszy zakupiony drapak był od razu strzałem w 10? Na Wasze opinie czekamy jak zawsze w komentarzach – uderzajcie śmiało! 

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.