Kocie rekordy Guinessa – sprawdź osiągnięcia, które przyniosły kotom światową sławę.

Kiedy jesteś stworzeniem tak wspaniałym, jak kot, bicie rekordów nie stanowi dla Ciebie żadnej przeszkody. Najpiękniejsze futro, najdłuższy skok, największy fejm na Instagramie – w każdej kategorii, jaka tylko przyjdzie nam do głowy, koty z pewnością zdołały już zapisać się na kartach historii. Albo przynajmniej Księgi Rekordów Guinessa! Na ich oficjalnej stronie, po wpisaniu słowa “cat” wyskakuje nam aż 5863 wyników. Sprawdzacie razem z nami w czym koty mogą nazywać się mistrzami, przeKoty? Lecimy!  

Najdłuższy kot na świecie

Kto mógłby zostać właścicielem tak wielkiego tytułu, jeśli nie Maine Coon! W 2018 roku najdłuższym żyjącym kotem domowym okrzyknięto kocura Barivela, przedstawiciela rasy mieszkającego we Włoszech. Oficjalne pomiary wskazały, że jego ciało mierzy aż 120 cm, ale warto zaznaczyć, że w momencie pomiarów Barivel miał tylko 2 lata. Koty rasy Maine Coon mogą rosnąć do 4, a nawet 5 roku życia. I choć nie znaleźliśmy oficjalnych informacji ile kocur może mierzyć teraz, nawet ówczesne 120 cm robi ogroooomne wrażenie! 

Na YouTube znajdziecie krótką historię Barivela: https://youtu.be/oKyzEU3jVKI 

Najstarszy kot świata

Chyba każdy z nas marzy o tym, aby nasze futra zostały z nami jak najdłużej i cieszyły się zdrowym, długim życiem. Ale co byście zrobili, przeKoty, gdyby Wasz kot przeżył aż… 38 lat? Takiego sędziwego wieku dożyła kotka Creme Puff, która w dniu przejścia za tęczowy most miała aż 38 lat. To niesamowite. Kotka była zwyczajnym kotem domowym i mieszkała ze swoimi człowiekami w Austin, w Teksasie. Do tej pory żadnemu kotu nie udało się przebić jej wyjątkowego wyczynu. 

Koci rekordziści prędkości 

O tym, że koty potrafią biegać naprawdę szybko chyba nie musimy nikogo przekonywać – jeśli w zasięgu wzroku pojawi się odpowiedni cel, futra ruszają do pościgu w ułamku sekundy. Umiejętność rozwijania zawrotnych prędkości koty domowe zawdzięczają swoim dzikim przodkom, o których często mówi się, że stworzone są dla dużych szybkości, a nie dystansów. A jak szybko potrafią poruszać się koty domowe? Rekordzistami w tej kategorii są koty rasy Egipski Mau, które według informacji odnotowanych oficjalnie w Księdze Rekordów Guinessa potrafią złamać barierę 48 km/h. Wyobrażacie sobie taką prędkość kota wybiegającego z kuwety? Albo ścigającego zabawkę? To musi być dopiero niezły widok. 

Koty biją też rekordy w długości skoków i chociaż wspomniane koty rasy Egipski Mau mają zdolności do długich susów, w Księdze Rekordów Guinessa zapisał się w tej kategorii kot o imieniu Waffle the Warrior Cat z Big Sur w Kalifornii, który skoczył na odległość 213.36 cm. Jak tego dokonał? Nie wiemy. Ale na kociej olimpiadzie nie miałby sobie równych. 

Ile palców w kociej łapie? 

U “typowego” kota domowego możemy doliczyć się po 5 paluszków (i ostrych jak brzytwa pazurków) na każdej z łap przednich i po 4 na łapach tylnych. Ale są też futra, które mogą pochwalić się nieco bogatszym wachlarzem broni w zasięgu swoich łap. Rekordzistką w tej kategorii był kocur o imieniu Jake, u którego naliczono po 7 palców na każdej łapce przedniej i po 6 palców na każdej łapce tylnej. Ogółem to 28 palców i pazurków. I 28 przeuroczych fasolek pod łapkami. Jesteśmy ciekawi, czy Jake był fanem manicure, czy też sprawiał swoim Opiekunom niemałe problemy przy każdej próbie podcinania pazurków. 

Futro do pozazdroszczenia

Koty długowłose zdecydowanie mają się czym pochwalić, gdy w grę wchodzi bujność ich futrzanej grzywy. W Księdze Rekordów Guinessa odnaleźliśmy ciekawy rekord dotyczący najdłuszego w historii futra u kota domowego – należy on do kocura o imieniu Colonel Meow (Pułkownik Meow), którego najdłuższe zmierzone włosy mierzyły aż 22.87cm. Wyobrażacie sobie czesanie takiej grzywy? Pułkownik był mixem kota Himalajskiego i Perskiego, więc długie futro zdecydowanie miał w genach. Podobno czesanie konieczne było przynajmniej 2-3 razy w tygodniu i wymagało udziału obydwu człowieków – mamy w teamie długowłosą kotkę Tosię i musimy przyznać, że wcale nas to nie dziwi 🙂 

Jeśli chcecie zobaczyć jak Colonel Meow wyglądał na żywo, fotki znajdziecie na oficjalnej stronie Księgi Rekordów Guinessa: https://www.guinnessworldrecords.com/news/2014/1/colonel-meow-the-cat-with-the-longest-fur-50832-54755  

Rekordy w świecie drapaków

Na koniec odkopaliśmy jeszcze w Księdze Rekordów ciekawostkę, której nie mogliśmy pominąć milczeniem. Jak wiecie, myKotty drapakami stoi i chociaż my poszliśmy w stronę drapaków poziomych, ogromne konstrukcje pionowych drzewek dla kotów wciąż robią na nas wrażenie. I to niemałe, bo rekordowy, najwyższy drapak dla kotów powstał w Szanghaju i mierzy aż 9.85 m i ma powierzchnię 9,63 m2. Nie jest to może najbardziej praktyczne z rozwiązań, szczególnie gdy masz do dyspozycji kilkadziesiąt metrów kwadratowych typowego polskiego mieszkania, ale trzeba przyznać – frajda kotów na takiej konstrukcji chyba nigdy się nie kończy. Całą konstrukcję możecie podziwiać tutaj: https://www.guinnessworldrecords.com/world-records/111699-tallest-cat-scratching-tree 

A jakie rekordy mogłyby pobić Wasze koty, przeKoty? A może ustanowiłyby własną, nietypową kategorię wyczynów, w których są absolutnymi mistrzami? Czekamy na Wasze historie w komentarzach. 

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.