Chata na wypasie. Jak stworzyć najbardziej przeKocią przestrzeń w domu i pokonać kocią nudę?

Koty to stworzenia niezwykle inteligentne i aktywne. Choć lubią sprawiać wrażenie kanapowych leniuszków, zdecydowanie daleko im do fanów nudy. Młode kocięta, koci nastolatkowie i seniorzy – każdy kot zasługuje na atrakcyjne środowisko, w którym zawsze znajdzie się coś do roboty. A jak Ty, przeKocie, możesz stworzyć dla swoich futer prawdziwy plac zabaw w Twoim domu nie rezygnując przy tym ze swojej estetyki? Sprawdź to! 

Dlaczego koty potrzebują bogatego środowiska? 

Nikt nie lubi się nudzić. Nawet koty, które potrafią przespać nawet kilkanaście godzin dziennie dbają o to, aby pozostałą część swojej doby spędzić jak najbardziej aktywnie. W naturze czas zajęłoby im oczywiście polowanie – śledzenie i obserwacja ofiary, planowanie strategii ataku, pościg, a później zabawa, pałaszowanie, pielęgnacja. To całkiem złożony rytuał, a koty powtarzają go kilka razy dziennie. Koty domowe nie muszą jednak polegać na skutecznym polowaniu aby przetrwać – wiedzą, że człowiek podstawi im pełną miskę o wskazanej godzinie. Czy to jednak oznacza, że ich jedynym zajęciem powinno być błogie lenistwo? Absolutnie nie! 

Chociaż warunki życia kotów domowych różnią się znacząco od tych, w których żyją ich dzicy krewniacy, w naszych futrzakach wciąż drzemią pierwotne instynkty które napędzają wiele kocich zachowań. I warto o tym pamiętać, bo właśnie dążenie do zaspokojenia naturalnych kocich potrzeb jest kluczem do budowania wspaniałego kociego terytorium w domowym zaciszu. Poprzez zapewnienie kotu drapaków, kryjówek, legowisk, punktów widokowych oraz zabawy z zachowaniem cyklu łowieckiego sprawisz, przeKocie, że Twój kot poczuje się w domu spełniony i nigdy nie będzie się nudził. 

Jakie korzyści niesie bogate kocie środowisko?  

  • Zapewnia niezbędną stymulację fizyczną i umysłową, 
  • redukuje stres i nudę, 
  • minimalizuje zachowania niepożądane (np. drapanie mebli, zabawę niebezpiecznymi przedmiotami, itp.),  
  • poprawia ogólną jakość kociego życia i wpływa bezpośrednio na kocie zdrowie oraz samopoczucie. 

To rzecz jasna tylko kilka kluczowych korzyści bogatego kociego środowiska, jednak podkreślają one doskonale jak ważne jest zapewnienie kotu przestrzeni, w której zawsze może znaleźć sobie zajęcie. W końcu biorąc kota pod Opiekę bierzemy na siebie odpowiedzialność za to, by nasze futra żyły pełnią życia i czuły się w domu szczęśliwe. Dla jednych futer będzie to prawdziwa domowa dżungla z półkami pod sufitem, dla innych wypasiony punkt widokowy na parapecie. Jeśli poznasz swojego kota wystarczająco dobrze, przeKocie, z pewnością będziesz mógł przygotować dla niego przestrzeń najlepszą pod słońcem.

Wzbogacamy kocie terytorium – co będzie potrzebne? 

Dobrze zbudowane kocie terytorium posiada kilka kluczowych elementów. Będą wśród nich kuweta i miski, drapaki, legowiska, miejscówki do obserwacji, kryjówki i, rzecz jasna, zabawki. Kluczem do budowania atrakcyjnego dla kota środowiska nie jest jednak wyłącznie zapewnienie mu dostępu do najważniejszych zasobów. Wszystkie wymienione wyżej elementy zyskują na wartości dopiero wtedy, gdy ich rozmieszczenie w domu będzie spełniało konkretne kocie potrzeby i zostanie dopasowane do konkretnych preferencji Twoich futer.  

  • drapaki. Służą kotu do ostrzenia pazurków, przeciągania się i znaczenia terenu. W myKotty postawiliśmy na tekturę falistą, którą koty kochają, a która doskonale chłonie kocie zapachy i sprawdza się w roli domowego drogowskazu. Ustaw LUI obok kanapy, chroniąc ją przed pazurkami. Wykorzystaj VIGO na wejściu do salonu, w jednym z najważniejszych domowych ciągów komunikacyjnych, gdzie kot będzie mógł zaznaczyć swój teren poprzez drapanie. Masz duże parapety albo regał, z którego kot może zerkać za okno? Wspaniale sprawdzi się na nich drapak TOBI, który posłuży za wygodną leżankę i kolejną miejscówkę do drapania jednocześnie. 
  • legowiska. Ustaw je tam, gdzie kot będzie mógł się zrelaksować z dala od domowego zgiełku (np. w sypialni), ale także tam, gdzie kot będzie mógł po prostu chillować sobie w ciągu dnia. Wygodna poducha EMI wzdłuż sofy czy drzwi balkonowych pozwoli kotu obserwować życie domowników nawet podczas popołudniowej drzemki, a łóżko OTI przyda się, gdy kot zechce odpocząć w pobliżu człowieka, ale miejsce na kanapie jest już zajęte. Nie zapominaj także o kryjówkach – to mogą być klasyczne domki, kartony po drapakach, ale też… koci transporter. Kot może swobodnie zaszyć się w nich i zapaść w głęboki sen, czując się przy tym w 100% bezpiecznie. 
  • zabawki. Nie brakuje ich chyba w żadnym kocim domu, ale czy wiesz, przeKocie, jak skutecznie wykorzystać je do zabijania nudy? Kluczem jest regularna, codzienna zabawa stworzona tak, by naśladować naturalny cykl łowiecki i, co ważniejsze, ekscytowała Twojego kota! Porządna zabawa zaspokaja kocie instynkty łowieckie, zapewnia mentalną i fizyczną stymulację, a w efekcie także wycisza go i daje najlepszy powód do udania się na zasłużoną drzemkę. Koty oczywiście mogą bawić się też solo – wszelkie piłeczki i kopacze wypełnione kocimiętką i walerianą, jak niezawodna zabawka KungFu, będą tu niezastąpione. Aromiautyczne ziółka pobudzają kota do zabawy, zapewniają ciekawe wrażenia zapachowe, a przy tym nie wymagają uczestnictwa człowieka więc świetnie sprawdzą się, gdy potrzebujemy zająć kocią uwagę podczas pracy na home office. 

Ciekawe sposoby na urozmaicenie kociego życia

Najlepszym etapem budowania kociego środowiska jest eksperymentowanie. Bo choć koty nie lubią zmian i niespodziewanych sytuacji, od czasu do czasu z radością przyjmą nowości, które mogą zająć ich uwagę. A że każdy kot ma inny pogląd na to, co interesujące i warte uwagi, włóż przeKocie czapkę Opiekuna-animatora i pomyśl o tym jak możesz urozmaicić życie swojego kota. Oto kilka naszych pomysłów: 

Sięgnij po zabawki węchowe. Koty naprawdę lubią węszyć! I o ile nie polecamy przeginać z ilością podawanych smakołyków, włączenie zabaw węchowych do kociej rutyny jest świetnym sposobem na pobudzenie kocich zmysłów. Przy okazji sprawdzają się jako sposób na wyciszenie i uspokojenie kota np. po wizycie w gabinecie weterynaryjnym. 

Postaw na DIY. Recykling przynoszonych do domu kartonów i papierowych toreb jest w modzie a koty to kochają! Każdego dnia oglądamy Wasze kartonowe dzieła  z opakowań po drapakach, przeKoty, ale to nie jedyny sposób na urozmaicenie kociego środowiska w stylu DIY. Papierowe torby możesz wykorzystać jako kryjówkę na zabawki podczas polowania. Tektura falista, którą owijamy drapaki? Z doświadczenia wiemy, że koty lubią ślizgać się na niej po całym mieszkaniu, wskakując na tekturę z rozpędu i sunąc po podłodze jak zawodowi surferzy. Rolki po papierze toaletowym to szybka metoda na domową zabawkę do wydobywania smaczków. Wszystko co szeleści, błyszczy, dobrze się turla lub nosi w pyszczku może posłużyć jako nowa zabawka – koty to kochają! 

Zabaw się w architekta wnętrz. Czas kreatywnie wykorzystać przestrzeń w mieszkaniu, przeKocie. Koty zdecydowanie lepiej odnajdują się w miejscach, z których mogą korzystać na wielu płaszczyznach – poruszanie się wyłącznie po podłodze nie jest w kocim stylu. Pomyśl więc o tym w jaki sposób możesz wpuścić swojego futrzaka na wyższe kondygnacje. Z drobną rearanżacją mebli stworzysz dla kota fajną kocią autostradę, a jeśli masz możliwość montażu na ścianie półek widokowych – efekt będzie jeszcze lepszy! Więcej o kociej autostradzie przeczytasz na naszym blogu: https://blog.mykotty.pl/2021/03/22/wzmacniamy-kocie-terytorium-jak-zbudowac-domowa-autostrade-dla-futrzakow/ 

A jak Wy, przeKoty, zabijacie kocią nudę w Waszym domu? Macie sprawdzone sposoby na dobrą zabawę, a może regularnie zmieniacie domową przestrzeń, aby koty nigdy się nie nudziły? Podrzućcie Wasze TIPy w komentarzach 🙂

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.