Jak dbać o kocie kłaczory? Triki pielęgnacyjne, które musi znać każdy przeKot.

Dredy w kocich portkach? Kto choć raz musiał je wyczesywać ten wie, że takim wpadkom lepiej zapobiegać zawczasu. Koty z reguły nie przepadają za czesaniem w okolicach tylnych łap i ogona, ale gdy futro faktycznie się tam skołtuni – to dopiero tragedia! Dziś poszukamy więc sprawdzonych trików pielęgnacyjnych na utrzymanie kocich 4 liter w należytym porządku i ogólnych tipów, dzięki którym futro będzie zawsze wyglądało zjawiskowo, na froncie i zapleczu. 

O pielęgnacji futra słów kilka

Nawet największe czyściochy muszą od czasu do czasu mierzyć się z higienicznymi wyzwaniami. Koty, choć opanowały samodzielną pielęgnację do purrfekcji, miewają w życiu sytuacje, w których bez pomocy kciukokształtnego Opiekuna się nie obejdzie. Dredy w futrze pod pachami, ufajdane portki po wystrzałowej wizycie w kuwecie, niedomyte słoneczko, bo ileż można lizać się po własnym zapleczu… To nic nadzwyczajnego! Dotyczy to zarówno kotów krótko- jak i długowłosych. Młodych i starych. W pełni sił i z dolegliwościami, które utrudniają im nieco utrzymanie higieny. Jeśli mieszkasz z kotem, musisz znać podstawy utrzymania futra w czystości. Po prostu 🙂 

Jeśli chcesz wiedzieć czym i jak czesać koty, wskakuj na naszego bloga po szersze omówienie wyboru akcesoriów, wypadów do groomera i innych przyjemności: https://blog.mykotty.pl/2021/02/01/czym-czesac-koty-pielegnacja-futrzakow-krotko-i-dlugowlosych/ 

Czyste słoneczko – utrzymanie futra w ryzach na kocim zapleczu 

Podejdźmy temat od strony kupra, bo to tam najczęściej zdarzają się największe awarie – nie tylko te kuwetowe. Zarówno koty długowłose, jak i te z włosem półdługim mogą częściej mieć problemy z kołtunami i dredami właśnie w okolicach portek oraz pach. Podczas chodzenia, skakania, a nawet drzemek, futro nieustannie ociera się o siebie i filcuje się, jeśli nie zadbamy o jego regularne czesanie. Dodatkowo portki mogą łapać resztki żwirku w kuwecie, a przy bardzo długim futrze, czasem nawet dwójeczka potrafi wpaść w pułapkę z kłaczorów. Jednym słowem – dramat. A jak możesz mu zapobiec? 

Regularne czesanie. To najlepszy sposób, ale niestety z doświadczenia wiemy, że koty za szczotką w okolicach zadka nie przepadają. Jeśli oczywiście Twój kot jest fanem czesania, działaj! Jeśli nie, Twoją następną dobrą opcją jest…

Przycinanie portek. Możesz w tym celu odwiedzić groomera, który ogarnie sprawę profesjonalnie lub podjąć się tematu samodzielnie, jeśli masz na to odwagę. Z reguły przycina się najdłuższe futro wokół kociego słoneczka + portki z tyłu, tak aby wizyta w kuwecie nie groziła za każdym razem niespodziankami wyniesionymi na futrze. Futro wokół pupy można też wygolić, jeśli kłaczory w tej okolicy brudzą się każdego dnia i kot nie daje sobie rady z ich czyszczeniem. 

Awaryjna kąpiel. Koty, co do zasady, kąpieli nie wymagają. Większość z nich nie przepada też szczególnie za moczeniem i suszeniem całego futra. Jeśli jednak zdarzy się Wam poważna wpadka w kuwecie, zbieranie wszystkiego mokrą szmatką może nie wystarczyć. Gdy więc już przyjdzie czas, aby kota wykąpać, sprawdź nasz poradnik w tym temacie → https://blog.mykotty.pl/2022/06/13/futro-i-kapiel-fakty-i-mity-o-kocich-kapielach/ 

Koty mają wrodzony instynkt dbania o czystość, ale i wśród nich zdarzają się mniej lub bardziej zaangażowane w temat osobniki. Zła wiadomość jest taka, że trudno nauczyć kota higieny i powiedzieć mu “Ej, chłopie, nie domyłeś sobie tyłka po wizycie w kuwecie”. W takich sytuacjach, jeśli wybitnie Ci to przeszkadza (czy to ze względów estetycznych czy higienicznych), dodatkowe podmywanie kota wilgotną chusteczką może być konieczne. Zastanów się jednak, czy kot faktycznie nie chce sam się myć (czego przyczyną mogą być też problemy zdrowotne i trudność w dotarciu do zakarmarków pod ogonem) czy po prostu coś mu przeszkadza. Czasami podgolenie futra wokół da kotu wystarczająco dobry dostęp, by resztą pielęgnacji zadka mógł zająć się samodzielnie. 

Sprawdzone tricki na utrzymanie kociego futra w dobrej formie

Bez względu na to, czy Twój kot może pochwalić się bujną grzywą, czy krótkim, gładkim futrem, jedno jest pewne – fruwające kłaczki, potencjalne wpadki kuwetowe i negocjacje o to ile przysmaków należy się za czesanie są nieuniknione. Dlatego warto już od maleńkości przyzwyczajać kota do różnych zabiegów pielęgnacyjnych, a na przestrzeni kociego życia dbać o to, aby futro było zawsze w jak najlepszej kondycji. Co z pewnością pomoże? 

  • regularne czesanie. To tak, jak z naszymi, ludzkimi włosami – jeśli będziemy rozczesywać je codziennie, nie będą się plątały. 
  • zbilansowana dieta. Dobrej jakości karma ma ogromny wpływ na to jak wygląda kocie futro. Sięgaj po karmy wysokomięsne, mokre, wzbogacone o wartościowe oleje i witaminy z grupy B, A, E, K, oraz D. 
  • suplementacja. Szczególnie zalecana w okresach intensywnej wymiany futra, a więc jesienią i wczesną wiosną. Gdy kot gubi więcej kłaczków, ryzyko powstania dredów w futrze jest większe. Warto włączyć wówczas do kociej diety np. olej z łososia, bogaty w kwasy Omega 3 i 6, które realnie wpływają na stan kociej sierści. Nie zapominaj także o pastach lub suplementach pomagających w usuwaniu kul włosowych z układu pokarmowego – dredy na powierzchni futra to jedno, ale zdecydowanie nie chcesz, aby utknęły kotu w żołądku. 
  • nawilżane chusteczki w zasięgu ręki. Wybierz oczywiście te bezpieczne dla zwierzaków – są o wiele łatwiejsze w użyciu i przyjemniejsze dla kota, niż sucha chusteczka, papier toaletowy czy ręcznik papierowy. Przy małych wpadkach czy regularnej pomocy kotu w podmywaniu się wystarczą w zupełności. 

Pamiętaj, przeKocie: w gabinecie weterynaryjnym nie ma głupich pytań. Jeśli wydaje Ci się, że Twój kot nie do końca radzi sobie z utrzymaniem higieny, niechętnie się myje lub, wręcz przeciwnie, nadmiernie wylizuje futro (czasem aż do łysych placków), porozmawiaj z lekarzem i znajdźcie wspólnie przyczynę oraz drogę dalszego działania. 

W teamie myKotty mamy koty krótkowłose i długowłose – o życiu z kłaczkami coś niecoś wiemy, ale chętnie poznamy Wasze sposoby na zadbane i piękne kocie futro. Podrzucajcie pomysły w komentarzach, przeKoty! 

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.