Za co powinniśmy dziękować zwierzętom – Dzień Praw Zwierząt

mykotty

Zwierzęta są niezastąpionymi i nieodłącznymi towarzyszami naszego ludzkiego życia. Wydaje się, że bez ich obecności wszystko dookoła stało by się szare i bez wyrazu. No bo czy wyobrażacie sobie, przeKoty, poranne pobudki bez kociej mordki zerkającej na Was z parapetu lub miauczącej za śniadaniem, które spóźnia się aż o całe 5 minut?! Koty i inne zwierzęta domowe mogą odgrywać jednak nie tylko rolę futrzastych kompanów. Ich obecność potrafi poprawić nastrój, budować poczucie bezpieczeństwa, rozluźnić napięcie, a nawet wspomagać walkę z depresją. W Dniu Praw Zwierząt, który obchodziliśmy 22 maja, warto docenić wszystko, co pupile mogą dla nas, Opiekunów, zrobić. Za co powinniśmy dziękować zwierzętom? 

Co człowiek zyskuje dzięki kontaktowi ze zwierzętami? 

Od zwierząt możemy nauczyć się naprawdę wiele. Otaczając się nimi na co dzień jako odpowiedzialni Opiekunowie czerpiemy wyjątkową energię z obcowania z tak wrażliwymi, zależnymi od nas, a jednocześnie tak ufnymi i otwartymi stworzeniami. Domowe koty, psy, papużki czy nawet małe gryzonie wzbudzają w człowieku nowe pokłady wrażliwości i dobroci dla drugiej istoty. Potrafią jak nikt poprawić nastrój, nawet w najgorszy dzień, przybiec do nas wyczuwając stres i napięcie, wspierać swoją obecnością w chorobie, a nawet służyć na co dzień jako wyszkolona pomoc w podstawowych czynnościach – psy przewodnicy pracują w swoim zawodzie lepiej, niż niejeden człowiek! 

Dlaczego to właśnie zwierzęta wnoszą tak wiele cennych doświadczeń do naszego życia? Bo bez względu na okoliczności, swoją przeszłość, nasz charakter, wygląd czy sytuację życiową, koty i psy kochają człowieka bezgranicznie i bezwarunkowo. Musimy oczywiście zawalczyć czasem o ich akceptację i zaufanie, ale jeśli się do nas przekonają, trudno prosić o lepszego przyjaciela i powiernika. Pupile, bez względu na ich gatunek, uczą człowieka odpowiedzialności za żywe stworzenie. To dobra szkoła dla dzieci, ale i dorosłych – nawet w najgorszych etapach życia czujemy potrzebę zebrania się w sobie na tyle, aby kot czy pies mogły żyć jak najlepiej. 

Koty i psy jako pomoc w terapii

Dość ważną i coraz bardziej oczywistą dla wielu rolą zwierząt domowych w życiu człowieka jest ich umiejętność niesienia pomocy terapeutycznej. Zarówno koty, jak i psy wykorzystywane są w ramach felino- i dogoterapii w pracy z dziećmi i dorosłymi, pomagając przepracować różne problemy psychiczne i fizyczne. Animaloterapia zakłada, że kontakt z kotem, psem czy innym zwierzakiem przyczyni się do ogólnego rozluźnienia, zaakceptowania pewnych życiowych trudności i pracy nad nimi, ułatwi walkę z bólem, zachęci do ruchu niezbędnego w ramach rehabilitacji i fizjoterapii, a w przypadku problemów natury psychicznej pomoże otworzyć się na ich przepracowanie. Zwierzęta wprowadzają też do naszego życia niepohamowaną radość, wspomagając nasze zdrowie psychiczne lepiej niż niejeden ludzki terapeuta. 

Do czego można przeszkolić domowe zwierzęta? 

Kocie wsparcie dla człowieka opiera się w dużej mierze na ich instynkcie i naturze, która nauczyła zwierzęta obcowania z człowiekiem. Koty i psy kryją jednak w swoich niewielkich głowach także spore pokłady inteligencji – odpowiednio przygotowane i przeszkolone mogą podejmować bardziej nakierowane i konkretne działania, wspierając człowieka w różnych obszarach pracy i codziennego życia. Dziękując zwierzętom za ich możliwości nie możemy zapominać o psach-przewodnikach, którzy wspierają osoby niewidome i niesłyszące w poruszaniu się po świecie. Ani o psach policyjnych, które sprawnie radzą sobie z łapaniem przestępców w pościgu, wykrywaniem rannych osób pod ziemią, ruinami, czy śniegiem, znajdowaniem osób zaginionych po niewidzialnych dla człowieka śladach czy wykrywaniem narkotyków i groźnych substancji m.in. na lotniskach. Niektóre, odpowiednio wytresowane psy potrafią nawet wykrywać choroby, co osobiście uważamy za mega wyczyn i talent, dla którego psom należy się najwyższy szacunek. 

Przenosząc uwagę na kocich przyjaciół, w ostatnich latach dostrzega się wzrost udziału kotów w grupach zwierząt terapeutycznych. Niektóre rasy i poszczególne osobniki mają w sobie na tyle wrażliwości, czułości i cierpliwości względem człowieka, że doskonale sprawdzają się jako koty dla towarzystwa dla osób zmagających się z depresją, zaburzeniami psychicznymi czy chorobami rozwojowymi, np. autyzmem. Mówi się nawet, że osoby mające w domu zwierzęta żyją do 30% dłużej niż osoby bez psów, kotów, papużek, koni czy innego zwierzakowego wsparcia! 

Domowy futrzak to także idealny towarzysz dla osób starszych, samotnych, które nie mają do kogo się odezwać i z kim spędzać czas. Żyjąc z pupilem, mogą czuć, że nie są sami, doznać czułości głaszcząc i przytulając zwierzaka oraz zwyczajnie pogadać – bo nikt tak człowieka dobrze nie zrozumie, jak słuchacz, który tylko słucha i nie przerywa 🙂

Z okazji Dnia Praw Zwierząt – dziękujemy! 

Argumentów za przygarnięciem zwierzaka do domu znajdziemy naprawdę wiele, ale dla każdego człowieka decyzja o wzięciu pod swój dach nowego, futrzanego przyjaciela będzie całkowicie indywidualna. Ważne, by decyzję taką podejmować w pełni świadomie, pamiętając o wszystkim, co zwierzęta mogą zrobić dla nas, ale także o tym co my, jako ludzie, możemy i powinniśmy zaoferować im w zamian. 

W Dniu Praw Zwierząt chcemy przez Wasze ręce, drogie przeKoty, przekazać dla Waszych zwierzaków serdeczne podziękowania. Za wsparcie, jakie okazują. Za towarzystwo, którym uraczą nas nawet wtedy, gdy potrzebujemy chwili samotności. Za umiejętność poprawienia humoru nawet w najgorszy dzień i za bezgraniczne zaufanie, jakim obdarzają nas, nawet po wycieczce do gabinetu weterynarza. 

A za co Wy, drogie przeKoty, chcielibyście podziękować swoim futrzakom z okazji ich święta? O jakie prawa i możliwości dla tych bezbronnych stworzeń warto, Waszym zdaniem, jeszcze zawalczyć? Dzielcie się swoimi przemyśleniami w komentarzach i pamiętajcie, aby doceniać swoich kocich i psich przyjaciół każdego dnia! 🙂 

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.