5 sposobów na jesień – kocie zabawy przy kominku

Witaj astronomiczna jesieni! Czujecie ją w powietrzu, przeKoty? U nas zdecydowanie klimat chłodniejszych, wrześniowych wieczorów zadomowił się na dobre. Widać to zresztą po zachowaniach kotów i obleganych przez nich legowiskach w każdym kącie domu. Zamiast balkonu i tarasu – drzemka w OTI lub EMI, gdzie można swobodnie zwinąć się w kłębek i rozgrzewać się bez udziału słońca. No chyba że akurat wpadnie przez szybę! 

Czy jesień musi oznaczać jednak nudę i długie wieczory bez zajęcia? Absolutnie nie. To właśnie teraz, gdy więcej czasu spędzamy w domu, warto pomyśleć nad zaprzęgnięciem kota do nowych aktywności i pobudzenie jego zmysłów na wiele różnych sposobów. I nie mamy tu na myśli wyłącznie polowania na wędki. Sprawdźcie 5 sposobów na jesienną nudę rekomendowanych przez team myKotty. 

Uczta dla zmysłów

Wszyscy wiedzą, że aromiautyczne zioła wpakowane do naszej zabawki KungFu cieszą się uznaniem kotów. Jesienią i zimą, gdy trudniej wytarzać się w pachnącej trawie, podrapać o korę drzewa czy wąchać świeżą kocimiętkę na krzaczku, zabawki typu KungFu sprawdzą się dla kotów doskonale. W zależności od kociego przypadku mogą pobudzać do zabawy, zachęcać do gryzienia i kopania zabawki, ale też uspokajać i usypiać (jak w przypadku naszej teamowej kotki Tosi). Pewne jest jedno – na długie jesienne wieczory będą niezastąpione. 

Niech wędka stanie się uciekającą ofiarą 

Zabawa wędką nigdy nie powinna być leniwym machaniem piórkami przed kocim pyszczkiem. W końcu nie tak zachowuje się potencjalna kocia ofiara! Jeśli chcemy faktycznie zająć kota i zaangażować jego wewnętrznego łowcę, przejmijmy rolę ofiary na patyku z większym zaangażowaniem. Uciekajmy wędką przed kotem tak, jak uciekałaby mysz czy przelatujący ptak. Niech zabawka pojawia się i znika, zwraca kocią uwagę, pojawia się w pewnej odległości od kota i daje okazję do obserwacji. To dopiero zabawa! Po skutecznym polowaniu kot zapadnie w długą drzemkę jakby ktoś wyjął z niego baterie. 

Mamy oczywiście świadomość, że nie każdy kot zareaguje na wędkę tak samo i nie wszystkie futrzaki będą skakały za nią niczym akrobaci na trapezie. Tutaj jednak do gry wchodzicie Wy – przeKoty. Znając swoje kociaki najlepiej dobierzcie zabawę, która zaangażuje ich zmysł polowania lub, jeśli wciąż nie macie tej jedynej, “złotej” zabawki, wykorzystajcie wspólne jesienne wieczory na eksperymentowanie. Być może Wasze koty preferują obserwację zamiast aktywnego polowania, zakochają się w zabawkach chowających się pod pościelą czy za meblami lub zwrócą uwagę dopiero wtedy, gdy zabawka szeleści? 

Gry umysłowe dla kotów

Zaspokojenie cyklu łowieckiego kota możemy realizować w różnej formie i nie zawsze musi to być szaleńczy pościg za ofiarą. Chcąc znaleźć kotu zajęcie na nudny wieczór lub na czas naszej pracy, dobrym pomysłem będzie zaprzęgnięcie do arsenału zabawek przynajmniej kilku gier umysłowych i logicznych. Prym wiodą tutaj oczywiście wszelkie zabawki interaktywne, z samodzielnie poruszającymi się elementami oraz zabawki, w których możemy ukryć smakołyki. Te ostatnie dają kotu szczególną motywację do myślenia logicznego i rozpracowania jak dostać się do smacznej nagrody. 

Drugą kategorię kocich gier umysłowych, którą zdecydowanie polecamy włączyć do zabaw z kotem stanowią wszelkiego rodzaju treningi. Praca nad prostymi komendami i sztuczkami buduje niesamowitą więź pomiędzy kotem i Opiekunem, a jednocześnie pozwala kotu na powiązanie pewnych akcji z konkretnym skutkiem – smakołykiem. Nauka sztuczek może ułatwić nawet przyzwyczajanie kota do czesania, obcinania pazurów czy szczotkowania zębów. Przyjemne z pożytecznym 🙂 

Zabawa w jedzenie

Nic nie daje kotu takiej satysfakcji z polowania jak smaczna zdobycz. Czy więc smakołyki mogą grać główne skrzypce w zabawie? A i owszem! Do Twojego użytku, przeKocie, dostępne są klasyczne feedery z przesuwanymi okienkami, szufladkami i otworami, ale także kule smakule, maty węchowe czy miski spowalniające jedzenie i maty z wypustkami. Elementy takie spełniają dwie funkcje: 

  • przy kotach jedzących łapczywie i tak, jak gdyby miska dna nie miała, wszelkiego rodzaju feedery pomogą zwolnić trochę proces jedzenia i pozwolą uniknąć efektów ubocznych, np. wymiotów z przejedzenia lub zbyt częstego wymuszania jedzenia (kot musi się napracować, aby się najeść). 
  • dla kotów, które niekoniecznie angażują się w intensywne polowania i szalone zabawy, feedery i gry logiczne, w których motywatorem jest jedzenie, mają szansę zaspokojenia, przynajmniej częściowo, naturalnej potrzeby polowania (zdobycie smakołyku jest zwieńczeniem jego poszukiwania). 

Zasłużone leżakowanie

Nie myśleliście chyba, że odpuścimy drzemki? Żyjąc z kotami u boku już od wielu lat wiemy doskonale, że to właśnie leżakowanie w wygodnym posłaniu, na kocu, tuż przy człowieku czy we własnym M1 jest dla futrzanych towarzyszy misją nadrzędną. Jesień stwarza ku temu idealne warunki, z ciepłem bijącym od kominka lub kaloryferów i ogólną atmosferą błogiego lenistwa w ciepłym, przytulnym domu. 

Jesień to doskonały czas, aby wyciągnąć z szafy ulubione legowisko OTI, EMI lub PADI, na których przy 30-stopniowych upałach mogłoby być kotu nieco za ciepło – przyjemne i miękkie bawełniane poszycie oraz syntetyczne wypełnienie zapewnią przytulny kąt do spania w salonie, przy kominku lub na kanapie, tuż obok człowieka. Pamiętajcie, przeKoty, że futrzaki zmieniają przed zimą swoją letnią garderobę i mogą gubić nieco więcej sierści – rozlokowane w domu legowiska działające na koty jak magnes ułatwią gromadzenie się futra w jednym, łatwym do sprzątania miejscu i wyeliminują kłaki latające po podłodze niczym róże jerychońskie po pustyniach Arizony.

Jesień z kotem nie musi być nudna

Jesteście gotowi na oficjalne pożegnanie lata i przybicie piątki z ciepłymi kubkami herbaty i grzańca? Nam zdecydowanie brakuje ciepłych dni spędzonych na tarasie i w przydomowym lasku, ale uwielbiamy też na swój sposób jesienne klimaty i wyczekujemy długich wieczorów z dobrą książką i kotami u boku. Teddy i Kitku Yoda także nie narzekają na jeszcze lepszą wymówkę do spędzania całych dni na spaniu. Czekamy w komentarzach na Wasze propozycje jesiennych zajęć i zabaw dla kota.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.