Puszek Okruszek zwisający miał brzuszek. Czym jest tajemniczy primordial pouch u kota?

Czy zwisający brzuszek u kota to powód do obaw? Niekoniecznie! Choć oczywiście koty, podobnie jak ludzie, mogą cierpieć z powodu nadwagi, zwisający brzuszek u kota to nie zawsze oznaka złej formy i sygnał, że czas najwyższy wskoczyć na drapakową siłownię. Luźna fałda skóry u dołu kociego brzuszka to tzw. primordial pouch, znana również jako saszeta na snacksy lub koci fartuszek. Czemu właściwie służy i dlaczego u niektórych kotów jest bardziej widoczna? Sprawdźmy to! 


Primordial pouch – poznaj sekretną część kociego ciała 

Primordial pouch, czyli luźna fałdka skóry u dołu kociego brzucha to jeden z najlepszych dowodów na to, jak wiele łączy koty domowe z ich dzikimi przodkami i jak niewiele, pomimo upływu lat, zmieniła się fizyczna budowa kociego ciała. Istnienie kociego “fartuszka” futra zawdzięczają ewolucji – dodatkowa przestrzeń w tych okolicach pozwala kotom na większą skoczność i zwinność, stanowi ochronę dla wrażliwego kociego brzucha, a w momentach niedostatecznej ilości pożywienia w okolicy może też stać się magazynem zapasów tłuszczu, który zapewni rezerwę energii niezbędną do przetrwania. 

Główne funkcje “fartuszka” u kotów, to:

  • Dodatkowy fałd skóry na kocim brzuchu pozwala kotu na większą elastyczność dolnych okolic ciała podczas dalekich skoków i biegu, czy to w pościgu za ofiarą, czerwoną kropką, czy podczas ucieczki przed wyprawą do weterynarza. 
  • Primordial pouch “zwiększa” pojemność kociego żołądka – koty przyzwyczajone są do jedzenia małych posiłków kilka razy dziennie, ale gdy wiedzą, że na taki luksus nie mogą sobie pozwolić, luźna fałdka skóry na brzuchu pozwoli im najeść się do syta i odłożyć nadmiar tłuszczu “na później”, na wypadek niespodziewanej głodówki. 
  • Kieszonka pod kocim brzuchem działa jak ochraniacz najbardziej wrażliwych części kociego ciała. Dodatkowa warstwa skóry i tłuszczu chroni narządy wewnętrzne przed uszkodzeniem, m.in. podczas bójek z innymi kotami (nikt nie chciałby dostać króliczego kopniaka prosto w brzuszek). 

Z funkcjonalności primordial pouch korzystają zarówno duże, dzikie koty, jak lwy czy tygrysy, jak i mniejsze koty domowe, które choć nie muszą magazynować zapasów żywności, wciąż doceniają elastyczność ciała i dodatkową warstwę tłuszczowej ochrony, jaką zapewnia im ich własna saszeta. 


Fałdki na kocim brzuchu – choroba czy koci urok? 

Wiedząc, że obecność fałdki skórnej pod kocim brzuchem jest zupełnie normalna, możesz zastanawiać się, przeKocie: dlaczego kot znajomej takiej saszety nie ma, a mój futrzak wygląda, jakby ciągnął brzuszkiem po ziemi? Odpowiedź jest prosta: taki już koci urok! Okazuje się, że choć primordial pouch jest u kotów czymś zupełnie normalnym, u niektórych ras kotów widać ją bardziej, niż u innych. Na widoczność fałdki skórnej na kocim brzuchu może wpływać wiek (u starszych kotów skóra jest mniej elastyczna, więc bardziej podatna na zwisanie), rasa, predyspozycje genetyczne, ale też aktywność fizyczna kota, jego nawyki żywieniowe i styl życia. Zwisający brzuszek sam w sobie nie jest powodem do obaw – to nie choroba, a zwyczajna (choć urocza) część kociego ciała 🙂 

Kiedy więc możemy zacząć się martwić o nadmiar tkanki tłuszczowej u kota? No właśnie wtedy, gdy zwisający brzuszek przestaje być wyłącznie naturalną cechą kota, a staje się magazynem nadmiarowych kalorii odkładających się w kocim ciele z powodu nieodpowiedniej diety, braku ruchu i statycznego trybu życia. Jako że trudno określić jedną, “idealną” wagę właściwą dla każdego kota, faktyczny stan kociego ciała ustala się na podstawie kształtów kociego ciała z profilu i z góry oraz wyczuwalnych żeber pod warstwą skóry i tkanki tłuszczowej. O taką ocenę najlepiej poprosić lekarza weterynarii lub kociego dietetyka, który doskonale rozumie budowę ciała kota i będzie w stanie pokazać nam różnice pomiędzy kotem chudym, o prawidłowej budowie ciała, a kotem otyłym. Jeśli chcesz znaleźć przykłady skali, wg. której ocenia się sylwetkę kota, wpisz w google “Ocena kondycji ciała u kotów, skala BCS”. 

Czy Twój kot ma pokaźny fartuszek? 

Nie przejmuj się! To w żaden sposób nie ujmuje kotu uroku i nie stawia w złym świetle Ciebie – przeKociego Opiekuna. Wbrew krążącym mitom, zwisający brzuszek nie jest wynikiem kastracji kota (na którą często zrzuca się winę za kocią nadwagę), ani też oznaką, że Twój kot dostaje za dużo smakołyków. O ile pilnujesz kociej diety i wiesz, że ciało Twojego kota jest w najlepszej kondycji, zwisający fartuszek to tylko kolejny element kociego ciała, nad którym my, Opiekunowie, możemy się zachwycać 🙂 A u jakich kotów szansa na widoczność primordial pouch jest największa? Tendencję do bardziej wyraźnych i pokaźnych rozmiarów saszety na snacksy mają koty bengalskie, egipskie mau, rasy bezwłose (bo ich skóra przyciąga zwyczajnie więcej uwagi), a często także koty brytyjskie.  

A jak wyglądają saszety Waszych kotów, przeKoty? Dziś świętujemy wszystkie kocie brzuszki – te małe, te duże, te zwisające i okrąglutkie jak u najedzonego kociaka. Wpadajcie na nasz Facebookowy profil i pokażcie fotki kotów z ich ofutrzonymi fartuszkami – czekamy na Was na https://www.facebook.com/myKottypl

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.