DRAPANIE albo kanapa – wybór należy do Ciebie! Jak wybrać idealny drapak dla swojego kota?

“Drapanie kocim prawem!”. Gdyby futra uczestniczyły w protestach na rzecz praw kotów, z pewnością wypisałyby to hasło na swoich transparentach. Bo kot jest kotem – drapać musi. I robi to niezależnie od tego, czy ma dostęp do drapaka, czy też nie. Dlatego dziś, przeKocie, pomożemy Ci zdecydować jaki drapak będzie najlepszy dla Twojego kota i czym kierować się podczas drapakowych zakupów. Sprawdź to! 

Czy Twój kot potrzebuje drapaka? 

Jeśli lubisz swoje meble w całości, zdecydowanie tak 🙂 Drapanie zapisane jest w kociej naturze i służy zarówno ostrzeniu pazurów (i usuwaniu zewnętrznej, martwej łuski pazura), jak i przeciąganiu się, wzmacnianiu mięśni oraz znakowaniu terenu. Koty drapią, gdy są szczęśliwe, potrzebują rozładować emocje lub po prostu się nudzą i szukają zajęcia lub Twojej uwagi. I nie ma znaczenia, czy kot jest duży, czy mały – drapią zarówno koty dzikie, jak i domowe, kocięta i seniorzy, koty wychodzące, jak i stuprocentowe kanapowce. 

Co w filozofii drapania ważne, koty nie zwracają uwagi na to co drapią, a przynajmniej nie tak, jak my człowieki moglibyśmy sobie tego życzyć. Dla kota nie ma znaczenia, czy w zasięgu łapy znajduje się zero, jeden, czy może pięć drapaków – liczy się to, czy w oczach kota są one właściwie przystosowane do drapania, przeciągania się i znakowania terenu. Jeśli nie, kanapa prędzej czy później na tym ucierpi. 

Drapak idealny, czyli… ? Na co zwrócić uwagę przy wyborze drapaka 

Wybór tego jedynego, purrfekcyjnego drapaka wcale nie jest sprawą oczywistą. Choć na rynku znajdziesz dziesiątki modeli w różnych kształtach, rozmiarach i półkach cenowych, drapak drapakowi nie równy. A gdy jeszcze spojrzysz na wszystko przez pryzmat indywidualnych preferencji Twojego kota? PrzeKocie – od tego może się w głowie zakręcić! Stwórzmy więc prostą listę kryteriów, na które musisz przede wszystkim zwrócić uwagę podczas zakupu drapaka: 

  • przeznaczenie. Podstawową funkcją drapaka ma być możliwość drapania go. Brzmi logicznie, ale wbrew pozorom sporo produktów polega na tym etapie. Dlaczego? Bo są za małe, zbyt lekkie, zbyt niskie dla dorosłego kota. Powierzchnia przeznaczona do drapania powinna stanowić zdecydowaną większość powierzchni całego mebla i być dopasowana wielkością do potrzeb kota. Jeśli na drapaku pojawiają się dodatkowe budki, legowiska czy platformy, nie mogą one przeszkadzać kotu w swobodnym przeciąganiu się. 
  • konstrukcja. W przypadku drapaków pionowych mówi się, że wysokość słupka powinna pozwolić kotu na pełne przeciągnięcie się i wspięcie na paluszki tylnych łap bez przeszkód w postaci półek czy legowiska. Drapaki poziome muszą być z kolei na tyle długie i szerokie, żeby kot mógł na nich swobodnie przysiąść, wbić przednie łapki i drapać. Te mniejsze, które często spotkasz na promocjach w marketach wielkością dopasowane są co najwyżej do potrzeb młodych kociaków. A co z kształtem? Ten ma w przypadku drapaków poziomych drugorzędne znaczenie, o ile tylko nie zaburza powierzchni dostępnej dla kota do drapania. 
  • stabilność drapaka. Pozostając w temacie konstrukcji – koty nie lubią drapaków, które nie są stabilne. Nie bez powodu ich ofiarami padają często duże meble, takie jak kanapy i fotele. Wbicie pazura w kanapę nie sprawi, że ta się przesunie, zacznie chwiać czy upadnie na kota. Stabilny drapak to nie tylko kwestia samego kociego komfortu, ale i jego bezpieczeństwa! Jeśli nie będzie on atrakcyjną, bezpieczną i równie stabilną alternatywą dla kanapy, kot po prostu nie będzie nim zainteresowany. 

W przypadku drapaków poziomych ta stabilność i solidność wykonania też nie pozostają bez znaczenia – koty czują się pewniej, gdy drapak nie przesuwa się pod nimi podczas drapania i nie ugina się pod kocim ciężarem, nawet gdy futra wpadają na nie z rozbiegu.  

  • materiał wykonania. Choć największą popularnością cieszą się drapaki pionowe ze sznurka sizalowego i drapaki poziome z tektury falistej, nie są to jedyne opcje na rynku. W sprzedaży znajdziesz również drapaki pokryte materiałem przypominającym dywan, wykonane ze sznurka konopnego, a nawet plecionych liści bananowca. Ważne, by wybierając materiał drapaka mieć pewność, że jest on bezpieczny dla kota – że wydrapany sizalowy sznurek nie porani kocich łapek, a przypadkowo podgryziona tektura z drapaka nie będzie dla kota szkodliwa z powodu użytego w produkcji kleju. W myKotty stawiamy na pełną naturalność – 100% tektury falistej, nie barwionej, oraz certyfikowane kleje bezpieczne do stosowania m.in. w opakowaniach na żywność. 
  • jakość wykonania. Gdy kupujesz drapak dla kota, chcesz, by przetrwał jak najdłużej. To logiczne! Dlatego na drapaki warto patrzeć także pod kątem jakości wykonania. W przypadku drapaków pionowych znaczenie będzie miała grubość samego sznurka oraz słupków, sposób i jakość mocowania oraz możliwości demontażu niektórych elementów, które mogą wymagać czyszczenia (np. pluszowych legowisk). 

Jeśli chodzi o drapaki poziome z tektury falistej, dobrym wyznacznikiem jakości będzie liczba warstw tektury przypadających na powierzchnię drapaka, ich gęstość i miękkość (co wpływa również na ilość wytwarzanego podczas drapania papierowego confetti), a także możliwość odwrócenia drapaka na drugą stronę, tak aby kot mógł cieszyć się nim jak najdłużej. 

  • estetyka. Często kierujemy się nią w pierwszej kolejności i nic w tym dziwnego – wstawiając do domu kocie meble każdy chce, aby dobrze komponowały się z resztą wyposażenia. Nic w tym złego! Ostatecznie jednak to potrzeby kota powinny być stawiane na pierwszym miejscu – nic nam po pięknym drapaku, jeśli futra nie będą chciały z niego korzystać. I dlatego w myKotty zaprojektowaliśmy drapaki LUI, VIGO i TOBI które nie tylko spełniają kocie potrzeby, ale i dobrze prezentują się we wnętrzach. 

Zapytaj kota o zdanie: wybór drapaka a kocie preferencje

Kryteria wyboru drapaków już znasz, ale czy wiesz, przeKocie, że nie do Ciebie należy ostatnie zdanie? Bo choćbyśmy jako Opiekunowie stawali na rzęsach, wydawali fortunę i rzucali magiczne zaklęcia, nawet najbardziej odjechany i spełniający wszystkie wymagania drapak nie zrobi furory jeśli… nie będzie tym, czego kot oczekuje! I tu wchodzi kwestia znajomości preferencji Twoich futer, przeKocie. Zupełnie inny drapak przypadnie do gustu kociemu amatorowi wspinaczek wszelakich, a inny leniuszkowi, który większość czasu spędza na drzemkach. Po czym więc poznać, co polubi Twój kot? 

Jaki jest jego tryb życia? Koty aktywne, lubiące poruszać się po wszystkich płaszczyznach w mieszkaniu, wspinać na komody i półki oraz nadzorować świat z góry zdecydowanie potrzebują drapaka wysokiego, z punktami widokowymi, a oprócz tego klasycznych drapaków pionowych i poziomych z dużą przestrzenią do drapania. Dobrze sprawdzą się w ich przypadku pełne drapaki podsufitowe, po których mogą bez wielu przeszkód wspinać się tak wysoko, jak tylko mają ochotę. Koty leniwe, “podłogowe”, chętniej korzystają z drapaków poziomych lub klasycznych słupków, które nie wymagają od nich sprawnej wspinaczki i dalekich skoków. Jeśli Twój futrzak lubi wciskać się w ciasne przestrzenie, LUI zagra tu dodatkowo jako kryjówka i dobre miejsce do zabawy.  

Co drapał do tej pory? Jeśli dopiero odbierasz kota z hodowli czy domu tymczasowego – zapytaj o jego preferencje. Jeśli planujesz nowy drapak dla swojego kota – pomyśl, co drapał do tej pory. Czy chętniej zaczepia kanapę, czy może wycieraczkę na przedpokoju? Czy szaleje na punkcie tektury falistej, testował sznurki sizalowe, czy może preferuje miękki dywan lub kanapową tapicerkę? To może mieć znaczenie przy wyborze materiału, z którego został wykonany drapak. 

Gdzie przebywa najchętniej? Drapaki pełnią ważną rolę domowych drogowskazów – służą kotu do znaczenia terenu. Powinny więc znajdować się tam, gdzie kot chętnie przebywa. Dla kocich obserwatorów wybierz duży drapak pionowy lub mobilny drapak poziomy (jak nasz TOBI), który możesz ustawić przy oknie lub na parapecie. Niech kot cieszy się widokami. Kot spędza dużo czasu z Tobą, w salonie lub domowym biurze? Umieszczony niedaleko drapak to konieczność – kot będzie chciał zmieszać swoje zapachy z Twoimi, więc bez drapaka w zasięgu łapy zabierze się za drapanie fotela lub kanapy. 

Gdzie czuje się bezpiecznie? Choć drapaki warto umieścić w ważnych ciągach komunikacyjnych – tam, gdzie przebywają domownicy, kot będzie drapał je tylko wtedy, gdy czuje się bezpiecznie. Nie ma sensu stawiać drapaka w ciasnym przedpokoju, jeśli kot nie lubi ludzi spacerujących mu nieustannie obok głowy. Drapaki poziome często pełnią także funkcję legowiska – warto ustawić przynajmniej jeden w miejscu, gdzie kot może liczyć na spokój podczas drzemki. 

Jakie inne kryteria wyboru przychodzą Wam do głowy, przeKoty? Czym Wy kierujecie się podczas wyboru kocich akcesoriów, a w szczególności drapaków? Chętnie poznamy Wasze zdanie! Chodźcie podyskutować w komentarzach. 

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.