Noworoczne wyzwanie dla przeKota: 5 zadań, dzięki którym Wasze futra zamruczą ze szczęścia

2024 rok: czas, start! Czujecie to, przeKoty? Wasze futra dopiero co tańcowały na drapakach w karnawale, przekopywały plaże na wakacyjnych urlopach i pomagały Wam wybierać choinkowe dekoracje, a tu już trzeba szykować się na kolejny rok szalonych przygód. W myKotty zamierzamy przeżyć go z Wami pod hasłem: SZCZĘŚLIWY KOT. Jesteście gotowi? Na dobry początek przygotowaliśmy prawdziwie przeKocie wyzwanie: 5 zadań, dzięki którym Wasze futra zamruczą ze szczęścia każdego dnia. Gotowi podjąć rękawicę? 

WYZWANIE 1: baw się z kotem codziennie przez minimum 15 minut 

Zabawa jest wpisana w DNA naszych futrzaków. To naturalna potrzeba, której nie zastąpisz kolejnym odcinkiem kociej TV. Koty młodsze i starsze, aktywne i leniwe – każdy ma w sobie motorek małego łowcy, który uruchamia podczas polowania na ulubioną wędkę, piłeczkę lub kopacz wypakowany po brzegi kocim ziołem. W tym roku, przeKocie, podejmij wyzwanie i baw się z kotem każdego dnia, przez przynajmniej 15 minut dziennie. Dlaczego? 

Zabawa nie jest wyłącznie sposobem na rozerwanie znudzonego kota. To sposób na zaspokojenie jednego z pierwotnych kocich instynktów, rozładowanie emocji i zacieśnienie więzi pomiędzy kotem i Opiekunem. 

Każdy kot ma oczywiście w kwestii zabawy swoje preferencje. Jedne futra potrzebują jej więcej, inne mniej. Kocięta lubią bardziej intensywną zabawę – krótszą, ale częstszą. Starsze koty często skupiają się głównie na obserwacji i zadaniu jednego, precyzyjnego ciosu kończącego. Są futra, które nie chcą bawić się bez kocimiętki i takie, które na ziółka w ogóle nie reagują. Zabawa z kotem może przybrać formę szybkiego polowania na sznurek, aportowania piłeczki, wyszukiwania smakołyków ukrytych w zabawce węchowej, trenowania kopniaków na zabawce Kung Fu. Ale nie ważne, czy bawimy się intensywnie, czy spokojnie – ważne, aby zabawa spełniała kocie potrzeby i zawsze znalazła się w planie kociego dnia. Od tego zależy szczęście Twoich futer, przeKocie 🙂 

Więcej o zabawie z kotem dowiesz się z naszego artykułu: https://blog.mykotty.pl/2020/04/28/zabawa-z-kotem-czyli-jak-sie-bawic-aby-sie-wybawic-a-nie-zanudzic/

WYZWANIE 2: zabierz kota na gruntowny przegląd do weterynarza

Kiedy ostatni raz wybrałeś się z kotem do lekarza, przeKocie? Ale nie tak w ramach wizyty wymuszonej, bo kot zaczął nagle wymiotować, spadł z drapaka i boli go łapka lub pojawiły się problemy z apetytem. Mówimy tu o wizycie czysto profilaktycznej, podczas której lekarz weterynarii zrobi Twojemu kitku gruntowny przegląd podwozia, nadwozia i całego wnętrza. Regularne badania krwi, badania kału, USG brzucha, echo serca, szczepienia, odrobaczanie – takich kwestii nie warto zaniedbywać, niezależnie od kociego wieku, ogólnego stanu zdrowia czy predyspozycji rasowych i genetycznych. 

Twoje drugie wyzwanie na rok 2024 to kontrolna wizyta z kitku u lekarza weterynarii. Bo nic tak nie wpływa na kocie szczęście niż dobre samopoczucie. A że futra są mistrzami ukrywania objawów, nie bój się szukać potencjalnych problemów na własną łapę. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zalecanych badaniach i profilaktyce zdrowotnej kotów, wróć do jednego z artykułów naszego kociego ABC: https://blog.mykotty.pl/2020/04/20/profilaktyka-zdrowotna-kota/

WYZWANIE 3: naucz kota nowej sztuczki 

Dlaczego? A dlaczego nie! Nauka sztuczek, prostych czy bardziej skomplikowanych, to doskonały sposób na poprawę relacji na linii kot-Opiekun, a przy okazji wspaniała alternatywa dla bardziej klasycznych modeli zabawy. Niektóre koty czerpią ogromne korzyści z pracy umysłowej i znacznie lepiej odnajdują się w rozwiązywaniu zagwozdek i nauce sztuczek niż ściganiu za piłeczką po całym mieszkaniu. I warto je w takich ambicjach wspierać! 

Twoje trzecie wyzwanie na 2024 rok to przetestowanie i opanowanie z kotem przynajmniej jednej, prostej sztuczki. To może być podanie łapy, przybicie piątki, położenie się, wskoczenie na drapak. Taka nauka nie tylko sprawi frajdę Tobie i kotu, ale może też przydać się w pracy nad bardziej wymagającymi dla kota czynnościami, jak np. obcinaniem pazurków czy ładowaniem się do transportera. O tym w jaki sposób wykorzystać kliker i smakołyki do nauki prostych sztuczek pisaliśmy niedawno na naszym blogu. Sprawdź: https://blog.mykotty.pl/2022/09/26/na-czym-polega-trening-z-klikerem/

WYZWANIE 4: popraw kocią dietę 

Zdrowie odżywianie to klasyk wśród postanowień noworocznych Człowieków. Ale z powodzeniem możemy wciągnąć go także na listę przeKocich wyzwań! Czy wiesz, przeKocie, jak obliczyć prawidłowe dzienne zapotrzebowanie kota na karmę? Jak duże porcje podawać? Czy w diecie Twoich futer w dalszym ciągu znajduje się sucha karma? A może za dużo w niej filetówek i smakołyków? Czy od dawna planujesz przejście na BARF, ale nie wiesz od czego zacząć? 

Nowy rok to zdecydowanie dobry moment, by wystartować ze świeżym podejściem i zadbać o kocie szczęście z pomocą zdrowej szamki. Nie bój się skonsultować sprawę z kocim dietetykiem – oni z radością podpowiedzą Ci jak może wyglądać zdrowa dieta kota i, co najważniejsze, pomogą przestawić na nią nawet bardziej oporne futra 🙂 Czy podejmiesz wyzwanie? Na dobry początek możesz poznać różne metody żywienia kotów wpadając do artykułu, który niegdyś w temacie przygotowaliśmy: https://blog.mykotty.pl/2021/05/04/rozne-sposoby-zywienia-kotow-karma-sucha-mokra-barf-i-whole-prey/

WYZWANIE 5: wzbogać kocie środowisko 

Drapaki, półeczki, zabawki, tory przeszkód, parapetowy punkt widokowy – koty to kochają! Potrzeba kontrolowania własnego terytorium jest niezwykle ważna dla kociego szczęścia i poczucia bezpieczeństwa, a im więcej w niej powierzchni, z których można teren patrolować, tym lepiej. Nawet jeśli nie planujesz, przeKocie, gruntownego przemeblowania mieszkania, pomyśl o tym w jaki sposób możesz jeszcze lepiej dopasować przestrzeń do potrzeb i indywidualnych upodobań Twoich futer. 

  • dodaj drapaki, które nie tylko posłużą kotu do ostrzenia pazurków i przeciągania się, ale także do znaczenia terenu bez niszczenia przy tym Twoich mebli. Tektura falista sprawdza się w roli pochłaniacza zapachów doskonale, więc LUI, VIGO i TOBI z pewnością przypadną Twoim futrom do gustu. 
  • pomyśl o uwolnieniu przestrzeni pionowej. Koty lubią obserwować świat z góry. Nawet jeśli nie możesz pozwolić sobie na montaż półkowej kociostrady wokół mieszkania, umożliwienie kitku spacerów po komodzie, parapecie czy regałach to też dobre rozwiązanie. 
  • stwórz tor przeszkód. Gdy Twój kot się nudzi, a zabawki zdają się go nie interesować, zorganizuj dla kitku tor przeszkód i postaw przed nim nowe wyzwania. To mogą być kartonowe tunele, przez które przebiega w pogoni za wędką, albo smaczkowe szlaki, którymi musi podążać aby dotrzeć do “nagrody głównej”. Czasem nawet samo postawienie na środku pokoju czegoś nowego sprawia, że kot czuje potrzebę zbadania przestrzeni. To świetny sposób na pobudzenie kocich zmysłów. A jeśli nie masz na tory przeszkód zbyt wiele miejsca, po skończonej zabawie wszystko może wrócić na swoje miejsce. 

O wzbogacaniu kociego środowiska pisaliśmy w grudniu – wpadnij na bloga po więcej pomysłów: https://blog.mykotty.pl/2023/12/11/chata-na-wypasie-jak-stworzyc-najbardziej-przekocia-przestrzen-w-domu-i-pokonac-kocia-nude/ 

A czy Wy, przeKoty, robicie listę postanowień noworocznych? A może tak, jak my, traktujecie je jako dobre wyzwanie i szansę na wypróbowanie czegoś nowego? Dorzućcie swoje propozycje do naszej listy i pokażcie jak Wy planujecie uszczęśliwiać Wasze koty w 2024 roku. Na najlepsze wyzwania czekamy w dyskusji pod artykułem i na naszym Facebookowym profilu → https://www.facebook.com/myKottypl/

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.